spdrosin

Πρόβλημα σε ενημέρωση νέου Windows Live Messenger

Recommended Posts

Κατέβασα τη νέα έκδοση του Windows Live Messenger κι αφού απεγκατέστησα την αμέσως προηγούμενη έκδοση (με το YourUninstaller μάλιστα) επιχείρησα να τρέξω τον νέο installer, αλλά μου βγάζει πως η εφαρμογή είναι ήδη εγκατεστημένη.

Δοκίμασα να καθαρίσω τη registry με Ccleaner,Tune Up Utilities (Registry Cleaner), αλλά και "με το χέρι" χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στη νέα εγκατάσταση. Η εφαρμογή υποτίθεται είναι εγκατεστημένη, αλλά και να θέλω να την τρέξω δεν τη βρίσκω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Γιάσωνα χαλάρωσε, format αμέσως :P

spdrosin δοκίμασες να κάνεις επαναφορά συστήματος σε ημερομηνία που δεν είχες απεγκαταστήσει ακόμα το WLM; :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Γιάσωνα χαλάρωσε, format αμέσως :P

spdrosin δοκίμασες να κάνεις επαναφορά συστήματος σε ημερομηνία που δεν είχες απεγκαταστήσει ακόμα το WLM; :)

Έλα ντε. Τί άλλο θα δούμε; Όχι δεν δοκίμασα, γιατί έχω κάνει κι άλλες αλλαγές στο σύστημά μου, που δε θέλω να χαθούν.

Σιγά μη κάνει φορματ για το βρωμο-msn....

Έλεος. Σιγά μην κάνω φορμάτ για το βρωμοmsn. Όπως το είπες.

WLMUninstaller free download - Uninstall Windows Live Messenger

Δοκιμασε αυτο

Ok. Μπαίνω Windows να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το φτιάξετε πείτε μου και μένα ε

Ωραία. Post #5. Ευχαριστώ πολύ ρε jefman.

Jason sorry, αλλά είσαι άσχετος τελείως. Format ήξερα και μόνος να σκεφτώ να κάνω. Αλλά για 1 WLM; Άκυρος παντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ήθελα να 'ξερα για ποιόν ακριβώς λόγο αντί να χρησιμοποιήσεις τον uninstaller του ίδιου του προγράμματος ( που λειτουργεί ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ) χρησιμοποίησες την λαμακία που ακούει στο όνομα YourUninstaller...

Link to comment
Share on other sites

Jason sorry, αλλά είσαι άσχετος τελείως. Format ήξερα και μόνος να σκεφτώ να κάνω. Αλλά για 1 WLM; Άκυρος παντελώς.

Απλά να σου πω με λίγα λόγια ότι δεν φτιάχνεται αυτό που έπαθες.

Μου είχε τύχει και μένα πολύ παλιά και το έψαξα μέχρι αηδίας που στο τέλος βαρέθηκα και επειδή χρειαζόμουν το msn και όχι το e-buddy ή το amsn έκανα format ;)

Αν ήμουν λίγο απότομος με το post μου σου ζητώ συγγνώμη,αλλα και σένα ο τρόπος σου δεν ήταν και τέλειος για να μου το πεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σου πω με λίγα λόγια ότι δεν φτιάχνεται αυτό που έπαθες.

Μου είχε τύχει και μένα πολύ παλιά και το έψαξα μέχρι αηδίας που στο τέλος βαρέθηκα και επειδή χρειαζόμουν το msn και όχι το e-buddy ή το amsn έκανα format ;)

Αν ήμουν λίγο απότομος με το post μου σου ζητώ συγγνώμη,αλλα και σένα ο τρόπος σου δεν ήταν και τέλειος για να μου το πεις ;)

Οk, δεκτόν. Και μένα παραδέχομαι πως ο τρόπος μου ήταν επίσης κάπως ερριστικός - sorry. Όλα καλά.

Όσον αφορά το θέμα μας όμως ρε συ Jason, συνεχίζεις να είσαι λάθος. Μου λες "δεν φτιάχνεται αυτό που έπαθες" αλλά στο προηγούμενό μου ποστ αναφέρω πως το πρόβλημα λύθηκε. Μην επιμένεις λοιπόν. Το προγραμματάκι που πρότεινε ο συμφορουμίτης μας κάνει δουλειά πραγματικά.

Εγω ήθελα να 'ξερα για ποιόν ακριβώς λόγο αντί να χρησιμοποιήσεις τον uninstaller του ίδιου του προγράμματος ( που λειτουργεί ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ) χρησιμοποίησες την λαμακία που ακούει στο όνομα YourUninstaller...

Γιατί ο uninstaller του εκάστοτε προγράμματος, αν "θέλει" αφήνει υπολείμματα τη στιγμή που το εν λόγω πρόγραμμα δεν αφήνει. Ποτέ δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα - απεναντίας νομίζω κάνει το κάτι παραπάνω από τον απλό uninstaller.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν το διάβασα καθόλου εκείνο.

Γιατί ο uninstaller του εκάστοτε προγράμματος, αν "θέλει" αφήνει υπολείμματα τη στιγμή που το εν λόγω πρόγραμμα δεν αφήνει. Ποτέ δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα - απεναντίας νομίζω κάνει το κάτι παραπάνω από τον απλό uninstaller.

Έχεις δίκιο εδώ..

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο uninstaller του εκάστοτε προγράμματος, αν "θέλει" αφήνει υπολείμματα τη στιγμή που το εν λόγω πρόγραμμα δεν αφήνει. Ποτέ δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα - απεναντίας νομίζω κάνει το κάτι παραπάνω από τον απλό uninstaller.

1) Εφόσον δεν δημιουργεί προβλήματα ο uninstaller του windows live messenger, γιατί δεν τον χρησιμοποίησες, παρά ταύτα προτίμησες να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα τρίτου αμφιβόλου ποιότητας ( * ακολουθεί εξήγηση )

2) Όντως έκανε το κάτι παραπάνω, κατέστρεψε το σύστημα σου σε φάση που δεν μπορείς να ξαναβάλεις τώρα το W. Live Messenger :D

Και επειδή είμαι σίγουρος πως δεν ξέρεις πως λειτουργεί ένας uninstaller, πάρε μια γενική ιδέα του τρόπου λειτουργίας ενός uninstaller εν συντομία:

Κατά την εγκατάσταση ενός προγράμματος ο "setup wizard" δημιουργεί έναν ή παραπάνω φακέλους για το πρόγραμμα, κάνει link κάποια DLLs, και δημιουργεί κάποια configuration files ( είτε text/xml είτε registry keys ).

Στο τέλος της εγκατάστασης αφήνει στον φάκελο του προγράμματος ή σε άλλον φάκελο τις πληροφορίες ( ένα log επί της ουσίας του τι έκανε και τι δημιούργησε, ποιούς φακέλους, ποιά αρχεία, ποιά DLL έκανε link, και τι xml/txt/registry keys δημιούργησε ) σε ένα αρχείο από το οποίο ο uninstaller τραβάει τα δεδομένα και σβήνει τα δημιουργημένα εκ του προγράμματος αρχεία/links/config files.

Αν υποθέσουμε ότι η εταιρία που έφτιαξε το πρόγραμμα δεν έκανε καλά την δουλειά της και το αρχείο πληροφοριών για τον uninstaller δεν έχει όλα τα στοιχεία, τότε θα μείνουνε κάποια υπολλέιματα κατά το uninstall ( υπολοίματα που απλώς μπορεί να τρώνε χώρο, και σπανιότατα να δημιουργήσουνε προβλήματα ).

Εσύ τώρα χρησιμοποιώντας ένα third party uninstaller επαναπαύεσαι στο ότι ο δημιουργός του προγράμματος αυτού, έχει άριστη γνώση των αρχείων, link και config files/registry keys που δημιουργεί η κάθε έκδοση του Windows Live Messenger.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

1) Εφόσον δεν δημιουργεί προβλήματα ο uninstaller του windows live messenger, γιατί δεν τον χρησιμοποίησες, παρά ταύτα προτίμησες να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα τρίτου αμφιβόλου ποιότητας ( * ακολουθεί εξήγηση )

2) Όντως έκανε το κάτι παραπάνω, κατέστρεψε το σύστημα σου σε φάση που δεν μπορείς να ξαναβάλεις τώρα το W. Live Messenger :D

Και επειδή είμαι σίγουρος πως δεν ξέρεις πως λειτουργεί ένας uninstaller, πάρε μια γενική ιδέα του τρόπου λειτουργίας ενός uninstaller εν συντομία:

Κατά την εγκατάσταση ενός προγράμματος ο "setup wizard" δημιουργεί έναν ή παραπάνω φακέλους για το πρόγραμμα, κάνει link κάποια DLLs, και δημιουργεί κάποια configuration files ( είτε text/xml είτε registry keys ).

Στο τέλος της εγκατάστασης αφήνει στον φάκελο του προγράμματος ή σε άλλον φάκελο τις πληροφορίες ( ένα log επί της ουσίας του τι έκανε και τι δημιούργησε, ποιούς φακέλους, ποιά αρχεία, ποιά DLL έκανε link, και τι xml/txt/registry keys δημιούργησε ) σε ένα αρχείο από το οποίο ο uninstaller τραβάει τα δεδομένα και σβήνει τα δημιουργημένα εκ του προγράμματος αρχεία/links/config files.

Αν υποθέσουμε ότι η εταιρία που έφτιαξε το πρόγραμμα δεν έκανε καλά την δουλειά της και το αρχείο πληροφοριών για τον uninstaller δεν έχει όλα τα στοιχεία, τότε θα μείνουνε κάποια υπολλέιματα κατά το uninstall ( υπολοίματα που απλώς μπορεί να τρώνε χώρο, και σπανιότατα να δημιουργήσουνε προβλήματα ).

Εσύ τώρα χρησιμοποιώντας ένα third party uninstaller επαναπαύεσαι στο ότι ο δημιουργός του προγράμματος αυτού, έχει άριστη γνώση των αρχείων, link και config files/registry keys που δημιουργεί η κάθε έκδοση του Windows Live Messenger.

Αυτά...

Δεν τον χρησιμοποιήσα για το λόγο που εξήγησα: σπάνια ένας uninstaller δεν αφήνει υπολείμματα, ενώ αυτό που χρησιμοποιώ εγώ κάνει σαν τελευταίο βήμα. αναζήτηση και σβήσιμο (αν χρειαστεί των registry καταγραφών). Τώρα τί να πω, αυτά που εξηγείς σίγουρα έχουν βάση και μετράνε.

Όσον αφορά το 2) λυπάμαι αν σε στεναχωρώ αλλά δεν κατέστρεψε το σύστημα μου, αφού το πρόβλημα ΛΥΘΗΚΕ είπα και έβαλα το νέο WLM. ;P..

Tώρα εσύ γιατί είπες "Όντως έκανε το κάτι παραπάνω, κατέστρεψε το σύστημα σου σε φάση που δεν μπορείς να ξαναβάλεις τώρα το W. Live Messenger " αδυνατώ να κατανοήσω.

Στην τελική να πω πως στα Windows σπάνια μπαίνω για χρήση παρά μόνο για ενημερώσεις των ελάχιστων απαραιτήτων προγραμμάτων - σε περίπτωση που χρειαστούν να μην ψάχνομαι.

Linux (Ubuntu) rules.

Link to comment
Share on other sites

το λεει απο τη στιγμη που χρειαστηκε να κανεις κ κατι αλλο για να εχεις msn εκτος απο το uninstall που υποτιθεται θα το εβγαζε και ολα καλα μετα. Μη τρωγεστε με τα ρουχα σας. Τελος καλο ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

το λεει απο τη στιγμη που χρειαστηκε να κανεις κ κατι αλλο για να εχεις msn εκτος απο το uninstall που υποτιθεται θα το εβγαζε και ολα καλα μετα. Μη τρωγεστε με τα ρουχα σας. Τελος καλο ολα καλα :)

Ε δε νομίζω να το είπε κι έτσι. Τέλος πάντων. Ναι. Πολύ το κουράζουμαι. Το θέμα ήταν άλλο. Όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα μπορεί με μια αναζήτηση να βρει τη λύση εδώ. Αυτά.

Edit: Παίδες άκυρο. Πριν καλά είπα πριν πως έγινε η εγκατάσταση σωστά, αλλά δεν έκανα προσπάθεια για σύνδεση. Μου βγάζει σφάλμα 80040154, ενώ το Windows Live Essentials δεν υπάρχει στην Προσθαφαίρεση προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now