Recommended Posts

Τρεχοντας το CrystalDiskInfo ειδα οτι στον maxtor τον 200gb που εχω μου βγαζει αυτο το error αμεσως τον αδειασα και εκανα φορματ και συνεχιζει να το βγαζει.Πως διορθωνεται?

maxtorb.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω δεν ειναι κατι που διορθωνεται. Ο δισκος σου εχει καποια χαλασμενα sectors.

Αυτο λεει οτι κανει δουλεια αλλα μου φαινεται απιθανο.

HDD Regenerator

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο οπως και αλλα προγραμματα και το διαγνωστικο της maxtor και δεν βρισκουν κανενα bad sector.Δεν ξερω τι να πιστεψω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και ενα αλλο διαγνωστικο να δεις αν βλεπει το ιδιο προβλημα πχ το everest.

Αν ολα τα αλλα δειχνουν το δισκο οκ τοτε μαλλον εισαι ενταξει.

Το HDD Regenerator υποτιθεται οτι επισκευαζει, μηπως μετα απο αυτο τα αλλα δεν βρισκουν τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Το HDD Regenerator υποτιθεται οτι επισκευαζει, μηπως μετα απο αυτο τα αλλα δεν βρισκουν τιποτα;

Αν και εύχομαι να έχεις δίκιο, ένας τρόπος υπάρχει μόνο για να μάθουμε την αλήθεια...

panosk, σε παρακαλώ για ξανα-"τρέξε" το CrystalDiskInfo να δούμε αν τώρα σου εμφανίζει τους Bad Sectors... Μπορεί όντως το HDD Regenerator να έχει κάνει δουλειά ;)

Καλή τύχη! :)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που παρεμβαινω στο θεμα αλλα εχω ενα παρομοιο θεματακι... Ειχα το πισι (laptop) σε αναμονη καθως ειχα βγει μια βολτα και οταν γυρισα μου ειχε μαυρη οθονη και ελεγε "operating system not found". Μ'αυτα και μ'εκεινα μπηκα κανονικα και απο τοτε μου λεει να κανω αντιγραφα ασφαλειας γιατι το σκληρος εχει προβλημα... Αλλα απο που προηλθε η τι προβλημα ειναι, δεν λεει....

πριν λιγο καιρο η καρτα γραφικων τα ειχε παιξει και ετρεμε η οθονη με αποτελεσμα να κανω φορματ γιατι δεν ηξερα αν φταιει κανα driver. Λετε να φταιει αυτο?

Το πισι κοντευει τα 3 χρονια ζωης.. Ειναι fujitsu siemens amilo Pi 1505

Link to comment
Share on other sites

Για πες.... Δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο αυτα.....

Καλά κι εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω είναι προφανές το πρόβλημα με το δίσκο :(

ανεβασα μια φωτο εδω επειδη δεν ξερω να ερμηνευσω τα αποτελεσματα...

Έτσι!

Λοιπόν βλέπεις που λέει BAD και γενικότερα όπου έχει κόκκινο, εκεί παρουσιάζεται το πρόβλημα... 130 σημεία (κατεστραμμένοι τομείς), δεν είναι και λίγο :(

Θα σου πρότεινα να κάνεις άμεσα backup όλο το δίσκο!

Ύστερα, δοκίμασε κι εσύ το HDD Regenerator:

Dmitriy Primochenko Online

Τέλος αν δεις πως το κακό δεν διορθώνεται, αγόρασε έναν καινούργιο δίσκο για το laptop σου... Ξέρεις οι μηχανικοί δίσκοι, υπόκεινται σε μεγάλη καταπόνηση με όλες αυτές τις μετακινήσεις του laptop, ίσως αυτή είναι και η αιτία του προβλήματα σου ;)

Don't forget to post feedback!!!

Link to comment
Share on other sites

130?? Πωπω.... Καλα ηξερα οτι γενικα εχει αρχισει και τα φτυνει αλλα οχι τοσο... Τα ψωμια του παντως τα εφαγε, η αληθεια ειναι... Θα τρεξω το προγραμμα που μου ειπες και ο Θεος βοηθος.

Αλλιως νεο hdd με 50 ? καθαρισαμε!

Link to comment
Share on other sites

Νταξει τοσο ηταν. Κλεινει μονο του, μαυριζει η οθονη, κολλαει το συμπαν... Ε παρηγγειλα νεο σκληρο.. Θα μου μεινει στα χερια ετσι οπως παει

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω είναι προφανές το πρόβλημα με το δίσκο :(

Έτσι!

Λοιπόν βλέπεις που λέει BAD και γενικότερα όπου έχει κόκκινο, εκεί παρουσιάζεται το πρόβλημα... 130 σημεία (κατεστραμμένοι τομείς), δεν είναι και λίγο :(

Θα σου πρότεινα να κάνεις άμεσα backup όλο το δίσκο!

Ύστερα, δοκίμασε κι εσύ το HDD Regenerator:

Dmitriy Primochenko Online

Τέλος αν δεις πως το κακό δεν διορθώνεται, αγόρασε έναν καινούργιο δίσκο για το laptop σου... Ξέρεις οι μηχανικοί δίσκοι, υπόκεινται σε μεγάλη καταπόνηση με όλες αυτές τις μετακινήσεις του laptop, ίσως αυτή είναι και η αιτία του προβλήματα σου ;)

Don't forget to post feedback!!!

Εμενα ομως γραφει 253 και το εχει στο caution.Εντωμεταξυ ετρεξα οτι διαγνωστικο υπαρχει και δεν βρισκει τιποτα ,αλλα το error αυτο παραμενει..

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως νεο hdd με 50 ? καθαρισαμε!

Αν είναι για 50 ευρώ, σίγουρα είναι προτιμότερο να αγοράσεις έναν καινούργιο...

Εμενα ομως γραφει 253 και το εχει στο caution.Εντωμεταξυ ετρεξα οτι διαγνωστικο υπαρχει και δεν βρισκει τιποτα ,αλλα το error αυτο παραμενει..

Κάνε ένα backup ολόκληρο τον δίσκο σε έναν άλλο για να "ασφαλίσεις" τα δεδομένα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οκ... Παρηγγηλα αλλον σκληρο και ευτυχως καποιοι τεχνικοι στο e-shop μου ειπαν οτι ειναι συμβατο και οτι θα το τοποθετησουν αυτοι.. Ελπιζω να ερθει συντομα γιατι πριν εκανε οτι ηθελε. Μια ελεγε σε μαυρη οθονη "operating system not found" παλι και μια μου εκλεινε τον προσαρμογεα δικτυου. Ασε το msn με πεταγε οποτε ηθελε.. Α πα πα... Πηρα αυτον: WESTERN DIGITAL 320GB WD3200BEKT SCORPIO BLACK SATA - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR

Και παλι σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!! :D...

Υ.Γ. κανε back up καλου κακου. Προσωπικα οτι αρχειο εχω το φυλαω στον εξωτερικο. Μια φορα κολλησα ιο και δεν λειτουργουσε τιποτα και αναγκαστηκα να κανω φορματ. Καλο ειναι να κρατας εκ των προτερων αυτα που θες. Ποτε δεν ξερεις ποτε θα σε βρει το "κακο"....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οκ... Παρηγγηλα αλλον σκληρο και ευτυχως καποιοι τεχνικοι στο e-shop μου ειπαν οτι ειναι συμβατο και οτι θα το τοποθετησουν αυτοι.. Ελπιζω να ερθει συντομα γιατι πριν εκανε οτι ηθελε. Μια ελεγε σε μαυρη οθονη "operating system not found" παλι και μια μου εκλεινε τον προσαρμογεα δικτυου. Ασε το msn με πεταγε οποτε ηθελε.. Α πα πα... Πηρα αυτον: WESTERN DIGITAL 320GB WD3200BEKT SCORPIO BLACK SATA - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR

Και παλι σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!! :D...

Υ.Γ. κανε back up καλου κακου. Προσωπικα οτι αρχειο εχω το φυλαω στον εξωτερικο. Μια φορα κολλησα ιο και δεν λειτουργουσε τιποτα και αναγκαστηκα να κανω φορματ. Καλο ειναι να κρατας εκ των προτερων αυτα που θες. Ποτε δεν ξερεις ποτε θα σε βρει το "κακο"....

Το να το βαλεις μονος σου δεν ειναι τιποτα τραγικο... 2 βισματα συνδεεις και τελειωσες... Κριμα δεν ειναι να σε χρεωσουν για δουλεια 1 λεπτου;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα, προσωπικα, να με χρεωσουν κατι παραπανω γιατι αληθεια, δεν ξερω τιποτα απο εκει μεσα και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια... Μονο τον ανεμιστηρα που καθαρισα μια φορα και πολυ μου ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει ο euklidis, ήμουν βέβαιος ότι για να τους ρωτήσεις αν μπορούν να στον τοποθετήσουν, σίγουρα δεν θέλεις να μπεις στην διαδικασία :(

Πραγματικά είναι κρίμα... Είναι κρίμα να δώσεις ~40 ευρώ (;) για να σου τοποθετήσουν έναν σκληρό δίσκο ο οποίος κοστίζει 60! Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, απλά βλέπεις πως είναι συνδεδεμένος ο προηγούμενος και τοποθετείς αντίστοιχα τον καινούργιο (τόσο απλό) ;)

Δεν έχεις κανένα φίλο, ανιψιό, γνωστό, γκόμενα, οτιδήποτε να σε βοηθήσει στο όλο εγχείρημα; Αν θέλεις μπορώ να στο κάνω εγώ εντελώς δωρεάν (αρκεί να μένεις Αθήνα :D)...

Αλήθεια, πόσα θα σου πάρουν στο e-shop έχεις ρωτήσει (είμαι πολύ περίεργος);

Link to comment
Share on other sites

Χμμ δεν μενω Αθηνα (ακομα) και δυστυχως εδω δεν εχω καποιον να ξερει.. Αλλα μια αλλη φορα που ειχαμε παει με εναν φιλο να αλλαξει ram δεν του χρεωσαν τιποτα.. Δεν ξερω τωρα.. Ο τυπας μου ειπε πως ειναι 5 λεπτα υποθεση.. Απλα μην κανω καμια πατατα εγω και "το κλαιω" μετα..

Link to comment
Share on other sites

Καλά τότε, όταν με το καλό τον τοποθετήσεις, πες μας τι έγινε τελικά και πόσο σε χρέωσαν, καθώς επίσης και το πως "πάει" ο καινούργιος δίσκο από άποψη επιδόσεων (θα πρέπει να είναι εμφανής η διαφορά από τον προηγούμενο!)... Με γεια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Jack εδω ειμαι παλι με τον νεο (επιτελους) σκληρο δισκο! Ολα πηγαν καλα, τρεχει καλυτερα απο ποτε και πλεον εχει ηρεμησει πια.. Δεν μου πηραν καθολου λεφτα για την τοποθετηση.. Γενικως δεν ειχα κανενα προβλημα. Περασα και τα παλια μου windows, οποτε οκ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now