GodaemoN

Θερμοκρασιες i7-920

Recommended Posts

Εχω παει τον 920 στα 4 με 1.32v μνημες 1600 QPI/DRAM 1.38.Με προβληματιζουν οι θερμοκρασιες που εχω σε Idle...Ψυκτρα εχω την Megahalem με 2 ανεμιστηρες push & pull στις 1000 RPM.Θερμοκρασιες με RealTemp : 47-48-51-52 ενω σε Full Load χτυπαω 75.Η ψυκτρα εχει πατησει καλα και παστα εβαλα αλλη οχι Arctic Silver.Τι μπορει να φταιεικ εχω τοσο υψηλες θερμοκρασιες?

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην το εχω 20x200 , με ΗΤ enabled.

Xωρις ΗΤ παίζει και στα 1.3V.

Χρησιμοποιώ Βurntest και prime95.

Aξιζει το HT on η να το βγάλω??Ειδα οτι εxω μεγαλύτερες temp 5-8 C me ΗΤ οn (αναμενομενο).

Παρακάτω απο 1.30 το CPU δεν τα βγάζει τα test...

Burntest έχω βάλει 50 βόλτες , Prime κανα μισάωρο μετά βαριόμουνα :P

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το HP και αν έχεις πέσει σε μέτριο έστω κομμάτι και με 1.265 Vcore πιστεύω πως θα είναι μια χαρά stable το σύστημά σου και θα έχεις και πιο χαμηλές θερμοκρασίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην γενικευεται.

Tο HT αξιζει αναλογα την περιπτωση. Αν το παλικαρι παιζει παιχνιδια, οχι δεν αξιζει.

Αν κανει encoding ομως και χρησιμοποιει προγραμμα που αναγνωριζει και τους εξτρα "πυρηνες" τοτε αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

βασίκα έγω πότε δεν κατάλαβα γιατί να πάρω ένα cpu και να του κλείνω features, προτιμώ να είναι στα 3.6 με ht on παρά στα 4 με off.

η θερμοκρασίες σου είναι ΟΚ για καλοκαίρι, και άλλα cpu με παρόμοιας δυναμικής aircoolers είναι εκει πέρα, οπότε μην αγχώνεσαι.

άλλαξε το σε 190χ21 και είσαι άρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νταξει με το Vcore δεν εχω τοσο προβλημα...Βεβαια ψηνομαι να δω αν πειραξω τα IOH & PLL Voltage αν μπορω να ριξω και το Vcore απλα με προβληματιζαν οι θερμοκρασιες γιατι τις θεωρουσα καπως υψηλες.Λεω να στρωσω μια Arctic Silver μηπως δω διαφορα κ να τσεκαρω την ψυκτρα αν εχει κατσει καλα.Thanks για τις απαντησεις σας :D

Link to comment
Share on other sites

Τη Megahalems για να την κανεις να πατησει λαθος, πρεπει να προσπαθησεις παρα πολυ, οποτε δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το θεμα.

Εγω πιστευω το θεμα σου ειναι το 20χ200. Δοκιμασε 21χ192 και θα δεις οτι θα χρειαστεις πολυ λιγοτερο ρευμα, οποτε θα πεσουν και οι θερμοκρασιες.

Το CPU σου λογικα με 1.28-1.285 πρεπει στα 21χ192 να παιζει μια χαρα με το HT on και πιο λογικες temps.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now