anthis

ΑΤΙ 5850 aftermarket cooling

Recommended Posts

Εχω μια 5850 που κλοκαρει καλα, αλλα ανεβαζει θερμοκρασιεεεες με το στοκ cooler!! Και φυσικα αν ανεβαζω στροφες στον ανεμιστηρα κανει σαν πιστολακι :P

Τι μπορω να βαλω πανω λετε?? Στο συστημα εχω διαθεσιμη υδροψυξη, αλλα τα full cover blocks ειναι απλησιαστα

Αραγε μπορω να εφαμορσω ενα universal gpu block και με ramsinks να ψυξω τα αλλα μερη που χρειαζονται ψυξη? Θα ειναι επαρκες αυτο?

Επισης εχω διαθεσιμες απο αεροψυκτρες, την Thermaltake Duorb και μια Thermaltake Fanless 330 την οποια μπορω να συνδυασω με δυο 8cm δυνατα fans

Αξιζουν αυτες οι λυσεις αεροψυξης ή ειναι χειροτερες απο την υπαρχουσα?? Ρωταω για να μην ξυλωνω τσαμπα, αν εχει δοκιμασει κανεις να μας πει :)

Link to comment
Share on other sites

Swiftech Waterblock CPU Apogee GT - Waterblocks - plaisio.gr

Αυτο πρεπει να λες λογικα, δεν ξερω γιατι αλλα το λινκ εβγαζε προβλημα πριν..

Χμμ καλη λυση φαινεται εχει και ρακορακια μισης ιντσας τελεια καθεται! Μαλλον θα πρεπει να δυναμωσω ομως μετα την υδροψυξη γιατι θα επιβαρυνθει ο i7 υποθετω

Ηδη χτυπαει 72 βαθμους σε full load αν βαλω και την καρτα θα χτυπαει 80+ ε? Δυο απλα διπλα ψυγεια εχω πανω με dtek V2 block και push pull fans @ 1200-1600rpm

Link to comment
Share on other sites

link changed......

Το άλλαξα.Για ξαναδές.

Απο τη στιγμή που θα μπει μετά τον i7 η κάρτα δεν θα επιβαρυθνεί τόσο ο CPU.

Αν και πιστεύω ότι τα διπλά ψυγεία είναι υπεραρκετά για το σύστημά σου.

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι μπραβο αυτο και γω βλακεια λινκ εβαλα αυτο ηθελα να ποσταρω το αλλο ειναι για cpu χαχαχ :) Καλη λυση ναι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Με universal waterblock η θερμοκαρίες τον vrms θα είναι στους 120 βαθμούς.Πάρε μία musashi και είσαι πένα,ή μάζεψε λεφτά και πάρε κάτι τέτοιο EK Full Cover Waterblock for ATI 5850 Graphics Card : FC5850 Acetal |Specialtech UK Water Cooling Shop,πάνο κάτω 100 και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Με τι ψυξη στον πυρηνα?? Universal block ή mushashi?? Ψοφια μου φαινεται η mushashi πολυ λεπτη

Θα δοκιμασω την thermaltake fanless 330 με δυο φανακια δυνατα οχταρια να δουμε τι πιανει :)

Θα γεμισω τα vrm με ramsinks τα οποια θα τα φυσανε απεθθειασ απο πανω τα φουρφουρια, οποτε θεωρητικα θα την παλεψει.. Ελπιζω :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now