wedob13

asus p5q mobo (γενικά πρόβλημα)

Recommended Posts

αν έχω ποστάρει λάθος πείτε μου ευχαριστώ.

πρόβλημα μεγάλο:victory:...:victory:...:loveliness:..

όπως λέω και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=3469655#post3469655

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ PC. καλησπέρα εχω πρόβλημα με το πι-σι αφού το ανοιξα να του περάσω 1 σκληρό (σύνολο3) ενα case fan + εναν hdd cooler το πισί άνοιξε και έκλεισε μετά απο 3 σεκ. Δοκίμασα να βγάλω όλους τους σκληρούς και να πάρει μπρος να βγάλω όλα τα case fan και να πάρει μπρός αλλά τίποτα.. το λαμπάκι της mb είναι πράσινο δηλαδή περνάει ρεύμα το τροφοδοτικό είναι σχεδόν καινούργιο 5 μήνες 500W. Τρέχω με intel cd 3ghz e8400. 5770ati κ asus p5q.

δηλαδή αυτό που κάνει είναι οτι το ανοιγω και κλίνει. μετα απο 3 σεκ. συνέχεια γίνεται αυτό.

έχει υποστεί ένα μικρό o/c αλλα μιλάμε για ψύχουλα. επίσης έχω κάνει και bios resετ αλλα τίποτα:$..

πάσα βοήθεια is welcomed. όποιος με σώσει έχει κεράκι στην εκκλησία:handshake...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάντο copy-paste το θέμα για να φαίνεται εδώ χωρίς το λινκ....Δεν είναι τίποτα...;)

Στο θέμα σου τώρα....Δοκίμασε να ανοίξεις το pc με default settings...?

Επίσης δοκίμασες να το ανοίξεις χωρίς αυτά που πρόσθεσες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, καταρχήν θα σου πρότεινα να περιγράψεις το πρόβλημα και εδώ, απλά σεβόμενος τον χώρο που σε φιλοξενεί και όχι να δίνεις ένα λίνκ από άλλο φόρουμ. Εγω πχ θέλω να σε βοηθήσω αλλά δεν χωνεύω το insomnia... :)

To πιο πιθανό είναι κάπου να προκαλείται βραχυκύκλωμα... Αν δεν βαριέσαι, άσε πάνω στη μητρική ΜΟΝΟ επεξεργαστή, μνήμες, κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό.

Κάνε εκκίνηση και αν δεις ότι μπαίνεις bios κανονικά, κάνε επανεκκίνηση και ξεκίνα να προσθέτεις τα παρελκόμενα (δίσκους, ανεμιστήρες, κτλ).

Καλό θα ήταν να γίνει αυτό εκτός κουτιού, αλλά δοκίμασε πρώτα μέσα στο κουτί και αν δεις ότι δεν ξεκινάει με την πρώτη, θα πρέπει να το βγάλεις έξω.

Και πριν ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, κάνε ένα clear CMOS μήπως και είναι πιο απλή η λύση. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

κατα πρώτον βγαλε την μπαταριά απο πανω για 5 δευτερα να μπει στα default και ξαναδοκίμασε με μια μνήμη στα δεξια slot και καντες τραμπα μια μια...

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα. ανοίγω το pc και μετα απο 2-3 δευτερόλεπτα κλίνει. αυτό παρουσιάστηκε μετά απο ότι το άνοιξα να του βάλω κατι περιφερειακά. Το έχω ξεκινήσει με τα βασικά αλλα τίποτα πάλι τα ίδια. έκανα clear cmos αλλα πάλι τίποτα. θα δοκιμάσω με τις μνήμες και θα ποστάρω.

τίποτα και με τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

ALL TESTS DONE. η μητρική έφταιγε. θα την πάω για αλλαγή στο πλαίσιο μαζί με την απόδειξη απο δευτέρα. Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now