Angelos13

Overclocking information

Recommended Posts

Θα ήθελα έναν οδηγό που να εξηγεί τα "πάντα",για τις ρυθμίσεισ που πρέπει να κάνεις κανείς..τι είναι αυτό που ρυθμίζει και γενικά να κάνω μια αρχή

(κατά προτίμηση ελληνικά)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στα μαγαζιά σε ποια μαγαζιά εννοείς;Δεν έχει σε περίπτερα;\

΄Κοίτα αυτή τη ΄διαβολοπερίοδο δεν έχω μηχάνημα αλλά θα πάρω σε λίγο καιρό http://www.hwbox.gr/help-f-q/9580-boitheia-gia-sinthesi-ipologisti.html αλλά θέλω να πάρω αρχικά γενικές γνώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Βασικό που πρέπει να ξέρεις, είναι ότι από πλατφόρμα σε πλατφόρμα η διαδικασία έχει και συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει

να προσέξεις...;) Και εξηγούμαι: Άλλες ρυθμίσεις θα κάνεις με τον AMD και το 890 chipset, άλλες ρυθμίσεις

γίνονται με τους lga775, και φυσικά άλλες είναι για τους i5/i7-lga1156/lga1366. Θέλω να σου πω

ότι είναι άλλες οι ρυθμίσεις που έχει το εκάστοτε bios.

Φυσικά και η γενική ιδέα είναι πάνω κάτω ίδια.

Από κει και πέρα στο παιχνίδι εκτός του επεξεργαστή μπαίνουν οι μνήμες, η κάρτα γραφικών.

Ακόμα και για αυτά πρέπει να ξέρεις πως θα τους συμπεριφερθείς...;)

Λέγοντας σου ο Ageorge να μας πεις πρώτα το σύστημα σου κάτι ξέρει...;)

Οπότε επιγκεντρώσου στο να φτιάξεις όμορφα και ωραία το pc σου, και μετά όταν με το καλό

έρθει

η ώρα, να δεις πως θα σε βοηθήσουν τα παιδιά και θα σου λύσουν όλες τις απορίες...:D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες,

Έχω το μηχάνημα που γράφω στην υπογραφή μου και θέλω να κάνω o/c στον i7 (άη.. σέβεν :) )

Το ψάχνω.. Το ψάχνω.. Το ψάχνω.. Αλλά κολάω πάντα σε (μάλλον) ένα αρκετά βασικό σημείο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με την τροφοδοσία του επεξεργαστή. Για πιό πράγμα μιλάει όλος ο ντουνιάς βρε αδέρφια;

Άμα μπορούσατε σαν πιο εξειδικευμένοι να μου εξηγήσετε και να δώσετε κάποια tips πάνω στο o/c του i7 θα είμουνα υπόχρεος..

Ευχαριστώ, Mike

Υ.Γ. (πάντα τα Υ.Γ. λένε τα μεγαλύτερα πράγματα) Ως φοιτητής το badget είναι too low, οπότε χρειαζόμαστε κάτι ασφαλές :) (ξέρω ότι είναι και στο δικό μου χέρι αλλά.. κουβέντα να γίνετε) :)

Edit: Μετά το post του George_o/c (post) που διάβασα κατάλαβα ότι δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα god damned o/c.. Με μία όμως απλή και καλή εξήγηση ίσως καταλάβω.. ε? ε? ε? :)

Link to comment
Share on other sites

το περιοδικο αυτο τα μυστικα του overclocking θα το βρεις στα περπιπτερα κανει 5.90 euro

μαυρο εξωφυλλο

^^^ ... Άκουσα ότι θα δίνεται ως ένθετο κάθε Σάββατο με τον Κόσμο του Επενδυτή. Δεν είμαι σίγουρος though... To μαύρο εξώφυλλο ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες,

Έχω το μηχάνημα που γράφω στην υπογραφή μου και θέλω να κάνω o/c στον i7 (άη.. σέβεν :) )

Το ψάχνω.. Το ψάχνω.. Το ψάχνω.. Αλλά κολάω πάντα σε (μάλλον) ένα αρκετά βασικό σημείο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με την τροφοδοσία του επεξεργαστή. Για πιό πράγμα μιλάει όλος ο ντουνιάς βρε αδέρφια;

Άμα μπορούσατε σαν πιο εξειδικευμένοι να μου εξηγήσετε και να δώσετε κάποια tips πάνω στο o/c του i7 θα είμουνα υπόχρεος..

Ευχαριστώ, Mike

Υ.Γ. (πάντα τα Υ.Γ. λένε τα μεγαλύτερα πράγματα) Ως φοιτητής το badget είναι too low, οπότε χρειαζόμαστε κάτι ασφαλές :) (ξέρω ότι είναι και στο δικό μου χέρι αλλά.. κουβέντα να γίνετε) :)

Edit: Μετά το post του George_o/c (post) που διάβασα κατάλαβα ότι δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα god damned o/c.. Με μία όμως απλή και καλή εξήγηση ίσως καταλάβω.. ε? ε? ε? :)

Άνοιξε ένα νέο θέμα με το τι έχεις και το που θες να φτάσεις και θα βοηθήσουμε όλοι να το καταφέρεις :)

PS. Καλώς σε βρήκαμε :T:

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα νέο θέμα με το τι έχεις και το που θες να φτάσεις και θα βοηθήσουμε όλοι να το καταφέρεις :)

PS. Καλώς σε βρήκαμε :T:

Οκ GoriLLaKoS :D, sorry για το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now