Linuxmaniac

Απορίες / συμβουλές σε νέο στην υδρόψυξη (νέο σύστημα)

Recommended Posts

Γεια χαρά,

είμαι εντελώς νέος στην υδρόψυξη και φτιάχνω ένα νέο σύστημα όποτε παρακαλώ συμβουλέψτε / βοηθήστε να με μάθετε κάποια πράγματα!

1. έχει πολύ σημασία να διαλέξω σωλήνες 1/2 ίντσας ή 3/8 και όλα τα κομμάτια (αντλία,reservoir κτλ) με ίδιες υποδοχές ή μπορεί να είναι διάφορα μεγέθη να πάρω δηλαδή όποιο απλά μου αρέσει και απλά υπάρχει μετά κάποιος μετατροπέας;

2. Θέλω τους σωλήνες που φαίνονται εδώ [media]

[/media]. Μπορείτε να μου πείτε τι απαιτείται για να επιτύχω αυτό το αποτέλεσμα; Είναι απλά UV pipes με UV blue light? (Είμαι λίγο άσχετος)

3. Οι σωλήνες σε αυτό το βίντεο [media]

[/media] τι είναι? Και γενικά στην υδρόψυξη πως λειτουργεί το θέμα; Είναι μπλε σωλήνες με διάφανο υγρό ή το τόσο έντονο μπλε είναι το χρώμα του σωλήνα; Ή είναι UV κι αυτό; Επίσης πάνω τι έχει βάλει ο τύπος, leds;

4. Χρειάζεται UV υγρό ή απλά μπλε υγρό και μαύρο-μπλε UV σωλήνα για να επιτύχω ό,τι έδειξα στα links παραπάνω;

5. Σε αυτό το βίντεο [media]

[/media] στο 3:58 τι ακριβώς βλέπουμε; Είναι μια αντλία έτσι ή είναι διάφανη και έχει βάλει ο τύπος κόκκινα led; Και που βρίσκουμε τέτοια led οεο;

6. Σε αυτό το βίντεο [media]

[/media] στο 0:15 και 0:16 τι βλέπουμε (το ξαναδείχνει στο 1:05); Είναι κι αυτά reservoir που απλά από πίσω έχει βάλει ο τύπος led;

7. Σε αυτό το βίντεο [media]http://www.youtube.com/watch?v=c7FS22qAZc4&NR=1[/media] στο 0:53 πάνω οι γωνίες στους σωλήνες πως λέγονται;ρακόρ γωνιακά τα ζητάω;και υπάρχουν πουθενά ελλάδα;

8. Σε αυτό το βίντεο [media]

[/media] στο 5:43 αυτά που έχει ενώσει τα σωληνάκια είναι απλά ρακόρ 45 μοιρών αν κατάλαβα καλά κάπου να λέει; και μάλιστα περιστρεφόμενα. τέτοια που βρίσκουμε;

9.Έχω ψιλοκαταλήκει στην αντλία Swiftech MCP655, ένα XSPC UK Shop - UV Blue Single 5.25 Bay Reservoir reservoir, κάποιο black ice radiator μάλλον το Radiator Black Ice GTS 240, κανένα Swiftech Appogee XT waterblock και όχι άμεσα πάντως σκοπεύω να ψύξω τα τσιπάκια της όποιας μητρικής πάρω, ενδεχομένως και τα mosfets, την κάρτα γραφικών και αργότερα πάλι μια δεύτερη κάρτα σε sli mode. Η αντλία θα τα αντέξει φαντάζομαι έτσι; Ούτως ή άλλως κι αυτός στο τελευταίο link όλα αυτά ψύχει. Το ψυγείο αν δε φτάνει μάλλον θα προσθέσω μετά δεύτερο. Η αντλία θα αντέξει;

10. Τέλος, όπως έδειξα από τα link που ψάχνω θα βάλω και κάποια leds μάλλον και cathodes για φωτισμό.iCore7 σε 1366 θα βάλω με 2 SSDs, 1 dvd-rom και καμια Nvidia GT460. Τι τροφοροτικό προτείνετε; Γύρω στα 750W σκέφτομαι έχω βρει το PC Cooler Silencer 750W. Είναι αθόρυβο; Γενικά θέλω το όλο σύστημα να είναι αθόρυβο οπότε αν έχετε και ανεμιστηράκια αθόρυβα πχ για ψυγείο να προτείνετε..

Βοηθήστε παρακαλώ γιατί είμαι νέος στο χώρο και έχω πολλές απορίες, συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο :(

Link to comment
Share on other sites

1.Να διαλεξεις σωληνες 1/4 και ρακορ 1/4.Αν δεν ειναι ολα ιδια θα μπλεξεις απλα με ανταπτορες απο 1/2 σε 1/4 η αντιστροφα και θα ειναι απλα λιγο μπαχαλο.Εγκρινω 1/4.

2.3.4.Μπλε σωλινες με μπλε υγρο θες.Ο τυπος απλα εχει τα black light απο πισω και φαινεται ετσι.Οσο για την αντλια ναι ειναι διαφανη με κοκκινο υγρο και λεντ.Ολα εχουν λεντ στο χρωμα που βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλωσήρθες...:)

Πάμε τώρα 1-1...:D

1) Σωλήνες καλό είναι να μην τα μπερδέψεις....Βάζεις δηλαδή ίδιου πάχους παντού. Φυσικά ίδιου πάχους και τα ρακόρ...;)

Τώρα αν θα είναι

1/2 ή 3/8 είναι σε εσένα....Πάνω κάτω ίδια απόδοση έχουν...;)

2) Εϊναι διαφανείς σωλήνες με αυτό το υργό: Feser One F1 Cooling Fluid - UV BLACK - 1 Liter και λάμπες UV...;)

3-4) To να φωσφορίζουν οι σωλήνες το προκαλείς είτε με UV σωλήνες και φυσικά λάμπες UV είτε με

διαφανείς σωλήνες και UV υγρό...;)

5) Αυτή XSPC - Performance PC Cooling με led μέσα λογικά.

6) Τέτοιου είδους....συνδιασμός αντλίας και τανκ μαζί XSPC - Performance PC Cooling

7-8) Nαι γωνιακά ρακόρ 45 μοιρών...Λογικά στο multirama extreme στο πειραιά πρέπει να έχει....;)

9) Σύστημα έχεις ή απλά θες να μάθεις πάνω κάτω? :P

Η αντλία είναι τοπ...Ξεκίνα όπως λες με τον επεξεργαστή και μετά βάζεις στις γραφικών...Να βάλεις

στην μητρική είναι λίγο φιγουρατζίδικο αλλά αμα σε αρέσει κανένα πρόβλημα. Που ξέρεις μπορεί να σου

έρθει και η όρεξη να κάνεις 2 λούπες....:D

10) Το τροφοδοτικό καλό είναι...βασικά κοίτα και κανά 850αρι....Ανεμηστήρες αθόρυβοι ψάξε του

scythe slipstream...;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά συνεχίζω με νέα ζητήματα που προκύπτουν όσο μαθαίνω.Παραθέτω τα συστατικά στα οποία κατέληξα:

Swiftech MCP655

XSPC RS360 BLACK Triple Radiator

EK Water Blocks EK-Supreme HF Nickel universal

XSPC 5,25" Bay Reservoir aluminium front

EK Water Blocks EK-D5 X-TOP - Acetal G1/4 Rev. 2

MIPS RAM cooler 6 'Corsair / Mushkin Edition' Nickel POM Limited Edition

Primochill tubing PrimoFlex Pro 13/10 (3/8"ID) UV-active blue

Aquacomputer aquagraFX for GTX 470 and GTX 465 (GF100) G1/4

Απ' ότι φαίνεται θα υδροψύξω CPU,RAM,VGA γι' αρχή.

1. Ο Σωλήνας είναι 1/2 εξωτερική διάμετρο και 3/8 εσωτερική (δηλαδή 13/10mm σωστά?)

2.Αξίζει ένα ψυγείο απλό (slim) 3x120 ή ένα καλό πχ Black Ice GTX διπλό 2x120?Εγώ διάλεξα ένα μάλλον απλό τριπλό για την ώρα.Ποια είναι αυτά με τα αραιά fins που πρότεινε κάποιος στο forum εδώ.Αφού τα νέα black ice για καλύτερη απόδοση έχουν πιο πυκνά fins λένε. Διάλεξα coolermaster fans με 60 cnf αέρα.Καλό είναι το ψυγείο που διάλεξα;

3.Ποντάρω σίγουρα θα παιχτεί βλακεία με τα fittings!Έχω διαλέξει αυτά Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - 13/10mm (10x1,5mm) Anschraubt?lle G1/4 - ger?ndelt - silber vernickelt 13/10mm (10x1,5mm) Anschraubt?lle G1/4 - ger?ndelt - silber vernickelt 62124 και Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - 13/10mm (10x1,5mm) Anschraubt?lle 45° drehbar G1/4 - ger?ndelt - silber vernickelt 13/10mm (10x1,5mm) Anschraubt?lle 45° drehbar G1/4 - ger?ndelt - silber vernickelt 62250 και Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - L-St?ck - Au?en G1/4 auf Innengewinde G1/4 L-St?ck - Au?en G1/4 auf Innengewinde G1/4 64019. Απ' ότι βλέπετε από αντλία-ρεζερβουάρ-σωλήνα που πήρα ταιριάζουν;

4.Πόσα από αυτά πιστεύετε θα βρω στα multirama extreme;Είμαι από επαρχία και έρχομαι αθήνα μόνο γι' αυτό το λόγο.Ισχύει καταρχάς ότι βρίσκονται Εθνικής Αντιστάσεως 6 στον Πειραιά ή κλείνουν/έκλεισαν κάπου που διάβασα;Θα περάσω από multirama και όσα δεν έχει μετά θα τα πάρω όλα απο το Aquatuning.de σκέφτηκα.Θα έχει στα multirama υλικό ή απλά κακώς καθυστερώ και δεν παραγγέλνω όλα από Γερμανία να αρχίσουν να έρχονται;

4. Μου βγήκε κόστος 560 ευρώ και έχει 3 τρόπους αποστολής.Έχει πάρει/ξέρει κανείς να μου πει διαφορά σε χρόνο;

-General Logistics Systems 55 ευρώ

-UPS Express Saver 113 ευρώ

-UPS Standard 22 ευρώ.

Η χρηματική διαφορά είναι αισθητή (8 κιλά βγήκε το δέμα)

5.Αν έχει κάποιος παρατηρήσει κάποια ασυμβατότητα των υλικών (βασικά τη διασωλήνωση φοβάμαι) παρακαλώ ας μου πει γιατί με βλέπω να έρχονται από Γερμανία και να μη μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο :)

Αυτά για την ώρα αρκετά μαζεύτηκαν πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση-συμβουλή, όπως θες πάρτο.

Άσε το block για τις μνήμες και χώσε λεφτά σε ψυγείο. Πήγαινε σε χοντρό που παρέα με 3 ανεμηστήρες

θα σε καλύψουν πλήρως...Για το λεπτό έχω μια αμφιβολία. Εκτός και αν το κουτί σου χωράει και

2ο ψυγείο οπότε βάζεις ένα λεπτό μονό και ένα χοντρό διπλό πχ.

Επειδή τελικά θα μπερδευτείς και επειδή η αντλία από τη μάνα της έρχεται με 1/2" ρακόρ, ψήσου

να τα πάρεις όλα 1/2" ρακορ και σωλήνες 1/2" και ησυχάζεις. Επίσης αυτά τα γωνιακά ρακόρ

περισσότερο αντίσταση στο κύκλωμα προκαλούν παρά κάνουν καλό. Αν πάρεις σωστούς καλούς

σωλήνες όπως tygoon που είναι πολύ εύκαμπτοι και δεν τσακίζουν εύκολα δεν χρειάζεσαι γωνιακά

ρακόρ ,ακόμα και στο τανκ που θα μπει σε 5.25 bay.

Τι κουτί έχεις? Πως έχεις σκεφτει να τα τοποθετήσεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Για Coolermaster Haf X προορίζονται.

Απ' ότι μου λες περισσότερο με μπερδεύεις μάλλον.Ή εσύ δεν κατάλαβες ή εγώ.Μα 1/2 ίντσα σωλήνα πίστευα πως έχω διαλέξει.Κάνω λάθος;Μπορεί να δείτε το link παρακαλώ;Ήθελα 1/2 σωλήνα με εσωτερική 3/8.Εννοείς και εσωτερική διάμετρο 1/2?Δεν πάει πολύ χοντρό?Αυτές ποιες είναι για να βρω και ανάλογα fittings, 19/13mm?Μα δε βλέπω το λόγο γιατί να το κάνω, πάλι ρακόρ θα χρειαστώ, απλά για να γλιτώσω τα 2 ρακόρ της αντλίας;

Αυτά βασικά αύριο που θα πάω multirama extreme θα τα δω από κοντά που ελπίζω να έχουν γιατί από φωτογραφίες και youtube τα μεγέθη δε γίνονται αντιληπτά.

Κρατάω όμως την πολύ σημαντική παρατήρηση για το ψυγείο. Στο κουτί χωρά και διπλό 3Χ120 νομίζω άνετα.Να σκεφτώ για κάτι τέτοιο ε?Έλεγα να έπαιρνα τώρα αυτό που έγρραψα(δεν είναι και από τα slim πάντως πιστεύω ή όχι?) και αργότερα ίσως άλλο ένα οτιδήποτε, αν ψύξω κάποτε και μητρική.Ε?

Link to comment
Share on other sites

οι σωληνες μισης ιντσας ειναι μιση ιντσα μεσα, εξω ειναι ειτε 16mm ειτε 19mm(3/4 της ιντσας). επισης οντως το ψυγειο που διαλεξες ειναι λεπτο.για αυτη την λουπα θες οπωσδηποτε ενα χοντρο τριπλο για να εισαι κομπλε. αν θες να ειναι το κυκλωμα σου 3/8 ολοκληρο μπορεις να παρεις τοπ για την αντλια πχ:Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-D5 X-TOP - Acetal G1/4 Rev. 2 EK Water Blocks EK-D5 X-TOP - Acetal G1/4 Rev. 2 52133

αυτο ειναι χοντρο: http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p5422_XSPC-RX360-Triple-Radiator.html

προσεξε εχει το διπλασιο παχος..

εχω παραγγειλει εγω απο εκει.. απο τις 10 αυγουστου περιπου περιμενω την αντλια που θες και συ.. μου καννα και μικρη εκπτωση.. εμενα βγηκε 680 ολο το συστημα..

Link to comment
Share on other sites

Την τάπα αυτή την έχω βάλει κι εγώ ναι.

Σου έχουν στείλει κάποια ή απλά περιμένεις και την αντλία?Και πόσο καιρό κάνει αν σου έχουν έρθει?Νομίζω μου είπε κι εμένα κάτι για έκπτωση που τους ρώτησα για τα μεταφορικά.Πόσο κόβουν?

Για τα multirama extreme στον Πειραιά τίποτα?Τουλάχιστον έχουν σωλήνες και ρακόρ?Παίζει να έχουν και ψυγεία πχ?

Link to comment
Share on other sites

Την τάπα αυτή την έχω βάλει κι εγώ ναι.

Σου έχουν στείλει κάποια ή απλά περιμένεις και την αντλία?Και πόσο καιρό κάνει αν σου έχουν έρθει?Νομίζω μου είπε κι εμένα κάτι για έκπτωση που τους ρώτησα για τα μεταφορικά.Πόσο κόβουν?

Για τα multirama extreme στον Πειραιά τίποτα?Τουλάχιστον έχουν σωλήνες και ρακόρ?Παίζει να έχουν και ψυγεία πχ?

δεν με βολευει να παω εκει οποτε ειμαι αθηνα.κανενα αλλο μαγαζι δεν υπαρχει τουλαχιστον οσο εψαχνα δεν βρηκα.και αυτοι ομως απο που παραγγελνουν νομιζεις??τα περιμενω ολα μαζι να ερθουν. τοπ εγω πηρα αυτο: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Koolance Laing D5 Aufsatz (PMP450-S) Koolance Laing D5 Aufsatz (PMP450-S) 52145

επισης μπλοκ αυτο: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Koolance CPU-360 CPU Rev1.1 Koolance CPU-360 CPU Rev1.1 10359

αφου θα τα σκασεις που θα τα σκασεις παρε τα καλα!cpu blocks εχει εξισου καλα αλλα αυτο το καταστημα δεν τα εχει τωρα..

οι παραδοσεις με ups ειναι οτι πιο γρηγορο υπαρχει.. ελεγα να βαλω 2 αντλιες 355 με τοπ γιατι εγω θελω μιση ιντσα αλλα μου ειπαν τα παιδια ειναι μανουρα να καθαριζεις 2 κυκλωματα..οποτε περιμενω υπομονετικα.. αυτο το καταστημα ειναι αντιπροσωπος της laing στην ευρωπη..

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τελικά από τα multirama στον Πειραιά, δεν τρελάθηκα κιόλας βέβαια.

Η Swiftech mcp655 τελικά αργεί να είναι διαθέσιμη σε Ευρώπη και αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς πόσο καλή λύση είναι αυτή Eheim 1250-790 230Volt full ceramic bearing.

Να την πάρω?Είναι άμεσα διαθέσιμη κιόλας.Κι αυτή 1/2 έξοδο έχει?Δε γράφει

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τελικά από τα multirama στον Πειραιά, δεν τρελάθηκα κιόλας βέβαια.

Η Swiftech mcp655 τελικά αργεί να είναι διαθέσιμη σε Ευρώπη και αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς πόσο καλή λύση είναι αυτή Eheim 1250-790 230Volt full ceramic bearing.

Να την πάρω?Είναι άμεσα διαθέσιμη κιόλας.Κι αυτή 1/2 έξοδο έχει?Δε γράφει

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Laing D5-Pumpe 12V D5-Vario 1/2 IG Laing D5-Pumpe 12V D5-Vario 1/2 IG 49029

ετοιμοπαραδοτη την βλεπω εγω..και με το τοπ που εβαλες απο πανω ειναι μια χαρα..

χρειαζεσαι και ενα τετοιο: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Stromversorgungsstecker f?r 4Pin Molex Stromversorgungsstecker f?r 4Pin Molex 82021

γιατι δεν εχει μολεξ ειναι σκετο το καλωδιο..

εγω σκεφτομαι να χτυπησω 2 τετοιες σε ενα κυκλωμα: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Laing DDC-Pumpe 12V DDC-1Plus inkl. Phobya Laing DDC Aufsatz - black nickel Edition (2. Wahl) Laing DDC-Pumpe 12V DDC-1Plus inkl. Phobya Laing DDC Aufsatz - black nickel Edition (2. Wahl) 49082

να τελειωνει το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Κάποια νέα δεδομένα.

1. Το κουτί (HAF X 942) ξέρει κανείς αν χωρά πάνω τριπλό ψυγείο με 14cm fans?Έχω δεί 360mm τα κλασικά (αν και λέει με στρίμωγμα κάπως θα πιάσει το

πρώτο 5.25 bay) αλλά για 140άρια δε βρήκα τίποτα.Επίσης το έχει κανείς να μου πει πόσο πάχος πάνω χωρά ψυγείο μαζί με τα fans;

2.Για την ώρα σκέφτομαι να βάλω στη CPU μόνο υδρόψυξη και έχω επιλέξει EK Supreme HF κάποιο απ' όλα τα μοντέλα του.Θα ήθελα το plexi για

να βάλω και leds.Το νίκελ είναι για να μη σκουριάζει?Το νίκελ+plexi θα έχει χαλκό από κάτω για καλύτερη θερμοκρασία ή μόνο νίκελ;

3.Ποιο ψυγείο να διαλέξω;Το αιώνιο δίλημμα και δε ρωτάω χωρίς να έχω ψάξει πολύ στα forums.Έχω σίγουρα διαλέξει για την ώρα Coolermaster

fans (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=4375) τα οποία είναι αθόρυβα λένε και έχουν 2000 rpm με 69cfm.Οι ροπές είναι

πολλές έτσι δεν είναι?Συνεπώς είναι καλύτερα να πάρω κάποιο Black Ice που έχει πυκνά fins?Δε νομίζω πως έχω να διαθέσω τα λεφτά για το

GTX μοντέλο που είναι παχύ.Να πάρω το Black Ice Stealth 360 που είναι λεπτό με πυκνά fins ή να προτιμήσω κάποιο απλό ψυγειάκι με πάχος

γύρω στα 50mm?Γιατί μάλλον θα διαθέσω για ψυγείο περί τα 45-60 ευρώ.

4.Για την ώρα έχω σκεφτεί να βάλω μόνο CPU block, έχω όμως διαλέξει την αντλία Swiftech MCP655 γιατί παντού αυτή αναφέρεται και είναι

αρκετά δυνατή να καλύψει τις ανάγκες μου αν αργότερα βάλω και άλλα blocks.Δε βλέπω βέβαια πουθενά διαθεσιμότητα και με κάνει να

σκέφτομαι (που ούτως ή άλλως είναι μια σκέψη οπότε παρακαλώ τις ιδέες σας) μήπως να πάρω μια με τα μισά λεφτά (πχ κάποιες Eheim είδα)

γύρω στη μισή ροή 600L/h και αργότερα όταν βάλω και στην κάρτα γραφικών ψύξη να προσθέσω άλλη μια ίδια αντλία (άρα θα έρθω στα ίδια

λεφτά με την MCP655) στο ίδιο ή και διαφορετικό loop προσθέτοντας ίσως ένα ακόμη ψυγείο;

5.Μήπως αν χωρά το κουτί τελικά τα 14άρια να κοιτάξω και τέτοια ψυγεία;

Τι έχετε να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια νέα δεδομένα.

1. Το κουτί (HAF X 942) ξέρει κανείς αν χωρά πάνω τριπλό ψυγείο με 14cm fans?Έχω δεί 360mm τα κλασικά (αν και λέει με στρίμωγμα κάπως θα πιάσει το

πρώτο 5.25 bay) αλλά για 140άρια δε βρήκα τίποτα.

2.Για την ώρα σκέφτομαι να βάλω στη CPU μόνο υδρόψυξη και έχω επιλέξει EK Supreme HF κάποιο απ' όλα τα μοντέλα του.Θα ήθελα το plexi για

να βάλω και leds.Το νίκελ είναι για να μη σκουριάζει?Το νίκελ+plexi θα έχει χαλκό από κάτω για καλύτερη θερμοκρασία ή μόνο νίκελ; Ποιο ψυγείο να διαλέξω;

3.Το αιώνιο δίλημμα και δε ρωτάω χωρίς να έχω ψάξει πολύ στα forums.Έχω σίγουρα διαλέξει για την ώρα Coolermaster

fans (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=4375) τα οποία είναι αθόρυβα λένε και έχουν 2000 rpm με 69cfm.Οι ροπές είναι

πολλές έτσι δεν είναι?Συνεπώς είναι καλύτερα να πάρω κάποιο Black Ice που έχει πυκνά fins?Δε νομίζω πως έχω να διαθέσω τα λεφτά για το

GTX μοντέλο που είναι παχύ.Να πάρω το Black Ice Stealth 360 που είναι λεπτό με πυκνά fins ή να προτιμήσω κάποιο απλό ψυγειάκι με πάχος

γύρω στα 50mm?Γιατί μάλλον θα διαθέσω για ψυγείο περί τα 45-60 ευρώ.

4.Για την ώρα έχω σκεφτεί να βάλω μόνο CPU block, έχω όμως διαλέξει την αντλία Swiftech MCP655 γιατί παντού αυτή αναφέρεται και είναι

αρκετά δυνατή να καλύψει τις ανάγκες μου αν αργότερα βάλω και άλλα blocks.Δε βλέπω βέβαια πουθενά διαθεσιμότητα και με κάνει να

σκέφτομαι (που ούτως ή άλλως είναι μια σκέψη οπότε παρακαλώ τις ιδέες σας) μήπως να πάρω μια με τα μισά λεφτά (πχ κάποιες Eheim είδα)

γύρω στη μισή ροή 600L/h και αργότερα όταν βάλω και στην κάρτα γραφικών ψύξη να προσθέσω άλλη μια ίδια αντλία (άρα θα έρθω στα ίδια

λεφτά με την MCP655) στο ίδιο ή και διαφορετικό loop προσθέτοντας ίσως ένα ακόμη ψυγείο;

5.Μήπως αν χωρά το κουτί τελικά τα 14άρια να κοιτάξω και τέτοια ψυγεία;

Τι έχετε να μου προτείνετε?

1. Ψιλο αποκλιεται να περνει τα 3χ140 και επιδει δεν προκειται να το επιβεβαιωσεις το ξεχνας.

2. Εγω εχω το πλεξι, παρτο. Δεν παιζει προβλημα.

3. Μην παρεις black ice πυκνο. Ειναι υπερβολικα πυκνο θελει πολυ airflow αρα πολυ θορυβο. Θελεις χοντρο και αραιο οπως xspc και thermochill.

2K rpm και 19db δεν παιζει, κατι βρομαει...

4. Checkare mcp355

Αν πιστευεις δεν φτανει παιρνεις πχ ενα τετιο XSPC - Performance PC Cooling και εχεις δυο αντλιες. Παιζουν και αλλα σε παρομοιο στιλ.

5. Δεν πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια παντού με 19db τα δίνουν και 69cfm όπως και στο επίσημο site.Μα σε ποιους απευθύνεται δηλαδή αυτή η black ice?3 fans με 2000rpms σοβαρά δεν είναι αρκετή ροή για τα πυκνά fins τους;Μήπως υπερβάλλουμε λίγο ρε παιδιά;

Επίσης για την αντλία την MCP655 (και δεν ξέρω και για τις άλλες), χρειάζεται να πάρω κάποιο relay νομίζω το είδα;Για να ανοίγει και να κλείνει με το PC.Δηλαδή αλλιώς θα μένει ανοιχτή αιώνια;Και συνδέεται κανονικά σε 4Pin molex;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια νέα δεδομένα.

1. Το κουτί (HAF X 942) ξέρει κανείς αν χωρά πάνω τριπλό ψυγείο με 14cm fans?Έχω δεί 360mm τα κλασικά (αν και λέει με στρίμωγμα κάπως θα πιάσει το

πρώτο 5.25 bay) αλλά για 140άρια δε βρήκα τίποτα.Επίσης το έχει κανείς να μου πει πόσο πάχος πάνω χωρά ψυγείο μαζί με τα fans;

420 ψυγειο ειναι μαλλον αρκετα δυσκολο να μπει

μιας και θα χρειαστει κοψιμο στα καθετα στοιχεια των 5,25 bays λογω φαρδους

προσωπικα δεν θα ρισκαρα την στιβαροτητα του κουτιου.

καλυτερα ενα 360 πανω κι ενα 120 πισω.

οσο αφορα το παχος του ψυγειου

στις συνημμενες εικονες θα δεις τι ακριβως χρειαζεται

για να παρει ψυγειο παχους εως 60mm

οτιδηποτε πανω απο 50mm μαζι με 25mm fans απο την μεσα μερια

βρισκει οριακα στην πανω μερια της μητρικης

και θελει μοντα στο ανω τμημα ωστε να αναρτηθει πλεον πιο ψηλα.

μετα φυσικα θελει και αποστατες για να μπορεσουν να μπουν και τα 200αρια fans της οροφης χωρις να βρισκουν στο ψυγειο.

οριακα ολα αυτα βεβαια γιατι μετα πρεπει και να κουμπωσει και το πανω πλαστικο καπακι.

P8170880.jpg

P8170888.jpg

P8170887.jpg

2.Για την ώρα σκέφτομαι να βάλω στη CPU μόνο υδρόψυξη και έχω επιλέξει EK Supreme HF κάποιο απ' όλα τα μοντέλα του.Θα ήθελα το plexi για να βάλω και leds.Το νίκελ είναι για να μη σκουριάζει?Το νίκελ+plexi θα έχει χαλκό από κάτω για καλύτερη θερμοκρασία ή μόνο νίκελ;

plexi σε εξαρτηματα οπως waterblocks

θα ελεγα να το αποψυγεις γιατι ειναι σαφως πιο ευαισθητα.

ειδικα αυτα που εχουν το σπειρωμα απευθειας πανω στο ακρυλικο χωρις μεταλλικο δαχτυλιδι.

Το acetal-nickel ειναι ο καλυτερος συνδυασμος imho

καθως και παραμενει καθαρο πιο ευκολα λογω του nickel

και εχει μεγαλυτερη αντοχη λογω acetal.

Χαλκος ειναι το υλικο της βασης και στα δυο απλα ειναι νικελωμενο στο ενα μοντελο για λογους προστασιας και εμφανισης.

3.Ποιο ψυγείο να διαλέξω;Το αιώνιο δίλημμα και δε ρωτάω χωρίς να έχω ψάξει πολύ στα forums.Έχω σίγουρα διαλέξει για την ώρα Coolermaster

fans (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=4375) τα οποία είναι αθόρυβα λένε και έχουν 2000 rpm με 69cfm.Οι ροπές είναι

πολλές έτσι δεν είναι?Συνεπώς είναι καλύτερα να πάρω κάποιο Black Ice που έχει πυκνά fins?Δε νομίζω πως έχω να διαθέσω τα λεφτά για το

GTX μοντέλο που είναι παχύ.Να πάρω το Black Ice Stealth 360 που είναι λεπτό με πυκνά fins ή να προτιμήσω κάποιο απλό ψυγειάκι με πάχος

γύρω στα 50mm?Γιατί μάλλον θα διαθέσω για ψυγείο περί τα 45-60 ευρώ.

Τα συγκεκριμενα ειναι αποδοτικα ανεμιστηρια

αλλα δεν ειναι και ακριβως αθορυβα.

Μιας και το θεμα θορυβου ομως ειναι υποκειμενικο

καλυτερα να μας πεις εσυ πως σου φαινεται καποιο απο τα ανεμιστηρακια που ηδη εχεις ωστε να καταλαβουμε πανω κατω τι επιπεδα θορυβου θα θεωρουσες ανεκτα.

σε γενικες γραμμες παντως

noctua, noiseblocker,scythe GT, ειναι πραγματικα αθορυβα και επαρκη για λεπτα ψυγεια, με εξαιρεση τα gentle typhoon 1850rpm που παιζουν ανετα και με πιο χοντρα χωρις να ακουγονται πραγματικα.

Εαν δεν σκοπευεις να προχωρησεις σε εκτεταμενες μετατροπες στο κουτι

ενα ψυγειο κατηγοριας XSPC 360 & EK 360 ειναι μια χαρα

για σχετικα αθορυβα fans.

4.Για την ώρα έχω σκεφτεί να βάλω μόνο CPU block, έχω όμως διαλέξει την αντλία Swiftech MCP655 γιατί παντού αυτή αναφέρεται και είναι

αρκετά δυνατή να καλύψει τις ανάγκες μου αν αργότερα βάλω και άλλα blocks.Δε βλέπω βέβαια πουθενά διαθεσιμότητα και με κάνει να

σκέφτομαι (που ούτως ή άλλως είναι μια σκέψη οπότε παρακαλώ τις ιδέες σας) μήπως να πάρω μια με τα μισά λεφτά (πχ κάποιες Eheim είδα)

γύρω στη μισή ροή 600L/h και αργότερα όταν βάλω και στην κάρτα γραφικών ψύξη να προσθέσω άλλη μια ίδια αντλία (άρα θα έρθω στα ίδια

λεφτά με την MCP655) στο ίδιο ή και διαφορετικό loop προσθέτοντας ίσως ένα ακόμη ψυγείο;

εξαρταται τι θα ψυξεις και με τι θερμοκρασιες εισαι ικανοποιημενος.

μια καρτα κι ενας cpu με νορμαλ oc

ψυχονται επαρκως εως καλα απο το ενα τριπλο

εαν σκοπευεις να βαλεις και δευτερη vga

τοτε και παλι θα εχεις επαρκη ψυξη αλλα σαφως χειροτερα νουμερα.

αν κυνηγας αποδοση σαφως και βαζεις δευτερο loop

κατα προτιμηση με dual ddc XSPC 5,25 reservoir

αν απλα θες αθορυβη και απροβληματιστη λειτουργια χωρις τρελλες θερμοκρασιες, απλα προσθετεις στο ενα loop κι ενα μονο ψυγειο πισω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κοπρίτη καταρχάς σ' ευχαριστώ και για τα σχόλιά σου και για τις φωτογραφίες(τόσο επεξηγματικές,πραγματικά μια εικόνα 1000 λέξεις),έχω πετύχει αρκετές αναφορές σε σένα στο φόρουμ και επιτέλους κάποιος που απαντάει σ' αυτά που τον ρωτάνε.

Μοντάρισμα και κοψίματα και τέτοια στο κουτί δε σκοπεύω να κάνω οπότε ακούω τη γνώμη σου και ξεχνάω τα 140άρια οπότε μένω στα 360.

Άλλη μια απορία που είχα αλλά δε μπορούσα να περιγράψω ήταν αυτό που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία που μου δείχνεις.Εκεί που έχεις αυτά τα κόκκινα(αυτά είναι οι αποστάτες?) έλεγα μήπως χώραγε (και άξιζε) να βάλω κάποιο λεπτό ψυγείο.Εν τέλει μάλλον για να πάρω κάποιο πιο χοντρό(50μμ+25μμ τα fans=75μμ) θα το βάλω λέω από κάτω όπως το έχεις στην pic.

Μπορείς να μου πεις πως ζητάς/που βρίσκεις αυτά τα κόκκινα και αυτά για τις βίδες που φαίνονται στη 2η foto;

Κανένας τρελός overclocker δεν είμαι,άντε να πάω τον i950 στα 4Ghz.Απλά αυτό που ζητάω είναι αφού θα έχω σκάσει το μη ευκαταφρόνητο ποσό περί τα 450 ευρώ για υδρόψυξη, 2 καλά υποτίθεται έχει η έρμη η υδρόψυξη, δεν κάνει φασαρία και έχει καλύτερη ψύξη.Ε, δε θέλω εν τέλει να καταλήξω με 60άρια θερμοκρασία και μούγκρισμα.Αν είναι έτσι να δώσω 50ευρά για μια καλή αεροψύκτρα.Δίκιο δεν έχω;Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω για τι επίπεδα θορύβου ζητάω.

Με βάση αυτό αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε προς τι υλικό να κινηθώ;

Αυτά τα coolermaster μου έχουν αρέσει πάρα πολύ με τα led, έχουν πολύ καλό cfm και λίγα db, δηλαδή το ιδανικό μου σενάριο.Εσύ τα έχεις δουλέψει,κάνουν φασαρία τελικά;

Θα ήθελα αθόρυβη λειτουργία και θερμοκρασίες κάτω από 30 σε idle. Είναι τόσο παράλογο;Επίσης πόση διαφορά να έχει το να βάλει κανείς έτσι το ψυγείο όπως εσύ, από το να το βάλει κάτω και να ρουφά από έξω τον πιο κρύο αέρα;

Τι λέτε από αυτά:

Alphacool NexXxoS Xtreme II - Rev. 2

Airplex XT 360

Alphacool NexXxoS Xtreme III - Rev. 2

Koolance Radiator 3x120mm vertical

MagiCool XTREME TRIPLE 360 Radiator

Phobya G-Changer 360

XSPC RS360 BLACK Triple Radiator

Αν υπάρχουν σε ελληνικά μαγαζιά ακόμη καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κοπρίτη καταρχάς σ' ευχαριστώ και για τα σχόλιά σου και για τις φωτογραφίες(τόσο επεξηγματικές,πραγματικά μια εικόνα 1000 λέξεις),έχω πετύχει αρκετές αναφορές σε σένα στο φόρουμ και επιτέλους κάποιος που απαντάει σ' αυτά που τον ρωτάνε.

Μοντάρισμα και κοψίματα και τέτοια στο κουτί δε σκοπεύω να κάνω οπότε ακούω τη γνώμη σου και ξεχνάω τα 140άρια οπότε μένω στα 360.

Άλλη μια απορία που είχα αλλά δε μπορούσα να περιγράψω ήταν αυτό που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία που μου δείχνεις.Εκεί που έχεις αυτά τα κόκκινα(αυτά είναι οι αποστάτες?) έλεγα μήπως χώραγε (και άξιζε) να βάλω κάποιο λεπτό ψυγείο.Εν τέλει μάλλον για να πάρω κάποιο πιο χοντρό(50μμ+25μμ τα fans=75μμ) θα το βάλω λέω από κάτω όπως το έχεις στην pic.

Μπορείς να μου πεις πως ζητάς/που βρίσκεις αυτά τα κόκκινα και αυτά για τις βίδες που φαίνονται στη 2η foto;

Κανένας τρελός overclocker δεν είμαι,άντε να πάω τον i950 στα 4Ghz.Απλά αυτό που ζητάω είναι αφού θα έχω σκάσει το μη ευκαταφρόνητο ποσό περί τα 450 ευρώ για υδρόψυξη, 2 καλά υποτίθεται έχει η έρμη η υδρόψυξη, δεν κάνει φασαρία και έχει καλύτερη ψύξη.Ε, δε θέλω εν τέλει να καταλήξω με 60άρια θερμοκρασία και μούγκρισμα.Αν είναι έτσι να δώσω 50ευρά για μια καλή αεροψύκτρα.Δίκιο δεν έχω;Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω για τι επίπεδα θορύβου ζητάω.

Με βάση αυτό αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε προς τι υλικό να κινηθώ;

Αυτά τα coolermaster μου έχουν αρέσει πάρα πολύ με τα led, έχουν πολύ καλό cfm και λίγα db, δηλαδή το ιδανικό μου σενάριο.Εσύ τα έχεις δουλέψει,κάνουν φασαρία τελικά;

Θα ήθελα αθόρυβη λειτουργία και θερμοκρασίες κάτω από 30 σε idle. Είναι τόσο παράλογο;Επίσης πόση διαφορά να έχει το να βάλει κανείς έτσι το ψυγείο όπως εσύ, από το να το βάλει κάτω και να ρουφά από έξω τον πιο κρύο αέρα;

Τι λέτε από αυτά:

Alphacool NexXxoS Xtreme II - Rev. 2

Airplex XT 360

Alphacool NexXxoS Xtreme III - Rev. 2

Koolance Radiator 3x120mm vertical

MagiCool XTREME TRIPLE 360 Radiator

Phobya G-Changer 360

XSPC RS360 BLACK Triple Radiator

Αν υπάρχουν σε ελληνικά μαγαζιά ακόμη καλύτερα

Τα λαμακια δεν υπαρχουν ετοιμα πουθενα.

το κουτι μπορει να παρει ενα λεπτο -μεσαιο 3πλο ψυγειο

χωρις αυτα και χωρις καμια αλλη μετατροπη

Οσο αφορα τα προιοντα, δυστυχως στην Ελληνικη αγορα θα χρειαστει αρκετο ψαξιμο για να τα συγκεντρωσεις και αν βρειςκαι μισα απο αυτα θα σαι τυχερος.

Τα coolermaster δεν ειναι τελειως αθορυβα

δεν ειναι ενοχλητικα αλλα δεν ειναι και silent

κανουν και δουλεια βεβαια.

τα 70cfm τους δεν ειναι καθολου ασχημα σαν αποδοση...

Τωρα οσο αφορα το κατω απο 30 idle

μαλλον χλωμο το κοβω εκτος κι εαν παιζεις με EIST, C1, speedstep κτλ

και με ambient temp<25c

εαν δε,βαλεις και την καρτα πανω στο κυκλωμα

τοτε γινονται ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα για αυτα τα νουμερα που λες.

αυτο ομως που μετραει δεν ειναι το idle αλλα το Load και ιδιαιτερα η διαφορα αυτων των δυο.

και παλι ομως το 60 load που αναφερεις για 920@ 4+ghz

θεωρειται πολυ καλη θερμοκρασια.

με αερα των 50? που λες δεν το πετυχαινεις με τπτ

(μιλαμε παντα για νορμαλ θερμοκρασιες δωματιου, αθορυβη λειτουργια και Load της προκοπης με κανενα Linx ή Intel burntest)

επειδη την επομενη εβδομαδα θα στησω ακομα ενα haf-x με συνδυασμο

EK 120 & 360 rad για cpu & 5970 full waterblock σε ενα loop

κανε εαν θες λιγο υπομονη να δεις αποτελεσματα κι αν θες να περασεις κιολας να το ακουσεις κι απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους..

Εχω το thermaltake armor VH600 με ενσωματωμένη υδρόψυξη με την οποία ψύχω τον επεξεργαστή.

Πρόσφατα έβαλα την 480gtx καρτα γραφικών κ σκέφτομαι να βάλω μια υδρόψυξη κ εκεί όπως κ northbridge της μητρικής msi x58 pro-e.Εχω βρει τι waterblock χρειάζεται η 480 αλλά δεν ειμαι σίγουρος για την μητρική.

Το θέμα είναι τι θα χρειαστώ επιπλέον..

Η αντλια του armor φτάνει να τα καλύψει όλα αυτά η πρέπει να αγοράσω καινούργια οπώς κ ψυγείο με reservoir...Επίσης το τροφοδοτικό μου ειναι 850 watt.

Αντέχει 2 αντλιές?

Σκέφτομαι να παραγγείλλω από dander den

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν θα σε καλυψει η αντλία :(

waterblock για την 480 χρησιμοποίησε ενα core only block, καθως η 480 εχει stock cooler που μπορει να βγει κατά το ήμισι, αφηνοντας παθητική ψύξη στις μνημες και τα VRMs. Το αποτέλεσμα σαν απόδοση είναι πολύ καλό (το έχω κανει κι εγω) και το πλεονέκτημα ειναι οτι το cpu block θα ταιριάζει πιθανότατα και στην επόμενη σου κάρτα γραφικών. Εμφανισιακά είναι κάπως έτσι

3204d77247437f53.jpg

ποιο 850W PSU εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, κοίτα να μην είναι το ψυγείο αλουμινίου!

μετά, η αντλία δύστυχος, δεν κάνει (ενώ θα σπρώχνει νερό, δεν θα το κάνει τόσο καλά ώστε να κερδίζεις κατή.)

Το ψυγείο, σαν ψυγείο είναι και μικρο... θες να έχεις τουλάχιστον 3 X 120. και με το case σου θα είναι και εύκολο να το βάλεις.

Είχε, ο αδερφός μου παλιά ένα Kandalf με υδροψυξή, αλλά περισσότερα προβλήματα παρά καλά. Μπορείς να μετρήσεις τι πάχος έχει το ψυγείο?

υπάρχει και Full cover block για την 480, αλλά κοστίζει περισσότερο, αλλά είναι και κατά την δικιά μου γνώμη πιο όμορφη.

όσο για την μητρική.

NB Block NB/SB5 - EK-NB/SB 5 - Chipset Blocks - Motherboard Blocks - Blocks

όσο για το SB, ίσως έχεις πρόβλημα... το βλέπω λίγο "στενό" ίσως βρίσκει στην κάρτα γραφικών το block λογού πάχους.

αυτά από εμένα :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now