Shtwiganap

Γρηγορη/οικονομικη ψυξη σκληρου σε docking station.

Recommended Posts

Ειναι μια χαζομαριτσα που εφτιαξα για να ψυχονται οι σκληροι μιας και παιρνουν φωτια χωρις ανεμιστηρα.

Το docking station ειναι πολυ βολικο οταν εχεις πολλους σκληρους.

Μου πηρε ουτε 10 λεπτα να το φτιαξω.

Μπορει σε καποιον να χρειαστει κατι αντιστοιχο οποτε το μοιραζομαι μαζι σας.

Το πλαστικο κομματι στις φωτογραφιες που ειναι βιδωμενο πανω ο ανεμιστηρας ειναι απο ΙΚΕΑ και η κανονικη του χρηση ειναι κλιπ για να μην ανοιγει το καπακι απο ενα πλαστικο κουτι (80 λεπτα τα 4 εχουν).Κανει ακριβως για 80 mm ανεμιστηρα.

Στις 4 γωνιες του ανεμιστηρα εβαλα προστατευτικα αυτοκολλητα και χρησιμοποιησα εναν μετασχηματιστη με επιλογεα τασης ρυθμισμενο φυσικα στα 12V αλλα αν θελω ησυχια (οχι οτι κανει ιδιαιτερο θορυβο) το βαζω στα 9V

Το αλμουμ στο imagehack:

http://img155.imageshack.us/gal.php?g=dsc06869m.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ Boton

Στο docking station ετσι κι αλλιως εναν θα βαλεις καθε φορα.Το συστηματακι δεν ειναι κολλημενο πανω στο σκληρο.Απλα στεκεται,γατζωνει επανω του.Οταν βαλεις αλλο σκληρο στο docking station,το βαζεις επανω και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :) Θέλω κι εγώ να φτιάξω τώρα κάτι σαν βάση να χωράει μέσα 4 κανονικούς σκληρούς και 4 ssd για να τους έχω όλους μαζί.

και γω ψηνομουν να κανω κατι τετοιο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι λειτουργικο.δηλαδη ηθελα να τους εχω ολους μαζι και να συνδεω οτι ωρα θελω οποιον σκληρο θελω.το κουτι του pc εχει μεσα ηδη 4,και εχω αλλους 4-5 χυμα εξω.Εχω αρχισει και χανω την μπαλα.ειδα και αυτο αλλα πολυ ακριβη λυση...

Ετσι προτιμησα το docking station και θα ψαξω να βρω τετοια για να μην τους εχω χυμα στο συρταρι

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος zafiropo!Ελλαδα δεν εχω βρει πουθενα,και αγγλια τα ειχαν 7 λιρες το ενα καπου που κοιταγα.Ειχα ανοιξει και θεμα στο help and FAQ που ρωταγα για τετοιες θηκες αλλα μου λυθηκε εδω τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now