geo1962

Upload για Αρχάριους!

Recommended Posts

Θέλω να «ανεβάσω» π.χ. στο MEGAUPLOAD διάφορες εικόνες, για να μπορέσω στη συνέχεια να τις επικολλήσω σε post που θα κάνω στο forum, αλλά «έχω μαύρα μεσάνυκτα»…!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου «δώσεις τα φώτα σου» στις παρακάτω επιλογές του tinypic.com;

1. Όταν «λέει» Tags, ποιές ετικέτες εννοεί;

2. Στην επιλογή Resize, μας ζητάει να αναφέρουμε το μέγεθος που θέλουμε να εμφανίζεται η εικόνα μας όταν την επικολλήσουμε στο post;

3. Η επιλογή Share: Send it Via E-Mail, είναι για όταν θέλουμε η επικόλληση της εικόνας να γίνει σε κάποιο e-mail, ή κάτι άλλο;

4. Η εγγραφή στο tinypic.com είναι υποχρεωτική;

5. Κάνοντας εγγραφή στο tinypic.com, σημαίνει πως μπορώ να διαχειρίζομαι τις ήδη ανεβασμένες εικόνες μου, π.χ. να τις διαγράφω;

Link to comment
Share on other sites

1. Τα tags είναι για το search στο tinypic.

Αν θες βάζεις σαν περιγραφή κάποια tags ώστε αν ψάχνει κάποιος εικόνες μέσω του tinypic να μπορεί να την βρεί μέσω των tags.

2. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Το κοίταξα όμως τώρα, αν διαλέξεις resize στην μετατρέπει στο μέγεθος που διάλεξες, δεν την ανεβάζει καθόλου στο αρχικό μέγεθος.

3. Το send it via e-mail κάνει ότι ακριβώς λέει.

Σου βγάζει να διαλέξεις τα e-mail αυτών που θες να στείλεις την εικόνα, και τους στέλνει αυτόματα e-mail με link για την εικόνα σου.

4. Η εγγραφή δεν είναι υποχρεωτική, αλλά νομίζω σου κάνει την ζωή πιο εύκολη αφού δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το CAPTCHA ( το παραθυράκι που σου ζητά να γράψεις τα γράμματα που βλέπεις στην εικονα επιβεβαίωσης ).

5. όπως το πες, θα σου έχει συγκεντρωμένες σε λίστα τις εικόνες σου και θα μπορείς να τις διαχειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα για περαιτέρω βοήθεια…

Επιχείρησα να κάνω εγγραφή στο tinypic.com και κατέληξα να κάνω εγγραφή στο photobucket.com…

Ανέβασα εικόνες στο photobucket.com, αλλά δεν ξέρω πώς να της «εκμεταλλευτώ».

Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:

Όταν γράφω στο forum και θέλω σε κάποιο σημείο του κειμένου να εμφανίζεται-να υπάρχει μια εικόνα, πως γίνεται;

Πιθανολογώ πως αντιγράφω το link της εικόνας π.χ. από το photobucket.com, όπου την έχω ήδη αποθηκευμένη και επικολλώ αυτό το link στο κείμενο του post.

Για τη συγκεκριμένη εργασία, ποιό από τα linkʼs της εικόνας πρέπει να αντιγράψω από το photobucket.com και ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω κατά την συγγραφή του κειμένου του post, για να επικολλήσω το link, αλλά στη θέση του, από τη στιγμή που θα δημοσιεύσω το post, να εμφανίζεται σε «μόνιμη βάση» η εικόνα που αντιπροσωπεύει το link;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Μάλλον δεν σε αφήνει επειδή δεν μας αρέσουν τα κίτρινα μαγιώ, δεν μας αρέσουν καθόλου τα μαγιώ :P

Τι μύνημα σου βγαζει και δεν σε αφήνει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Μάλλον δεν σε αφήνει επειδή δεν μας αρέσουν τα κίτρινα μαγιώ, δεν μας αρέσουν καθόλου τα μαγιώ :P

Τι μύνημα σου βγαζει και δεν σε αφήνει ?

Καλημέρα σε όλους.

Λοιπόν πατάω upload more images στο image host και

[ATTACH]4803[/ATTACH]

Συννημένα με αφήνει άνετα...Γιατί μόνο στο image host.???Είναι το μόνο forum που εχει κάτι τέτοιο και είναι ωραίο, για να μην τρέχουμε σε imageshack και βλακείες...

χωρίς τίτλο [1600x1200].JPG

57fd079bb96d9_1600x1200.JPG.6717c1260c37

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό σου είπα και παραπάνω. Ότι δεν αφήνει τα μέλη να ανεβάζουν photos στο Image Host, μόνο το staff έχει πρόσβαση. Αφού με τα συνημένα γίνεται κανονικά η δουλειά των μελών που αραιά και που πρέπει να ανεβάσουν φωτογραφίες, ποιος ο λόγος για image host; Για να υπάρχει το direct link;

Βασικά δεν ξέρω, ας τοποθετηθεί το boss πάνω σε αυτό το θέμα :P

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ΑΑααα...Το έχει δημόσια το λίνκ για το image host (HWBOX IMAGE HOST)και υπέθεσα ότι θα είναι και για τα μέλη....

Δεν πειράζει ευχαριστώ πολύ...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now