Shtwiganap

Μεταμοσχευση πλακετας σε seagate 7200.11

Recommended Posts

Γεια σας,

Χρειαζομαι παλι τα φωτα σας.Ειχα εδω και 2 χρονια εναν seagate 7200.11

750 gb με το γνωστο προβλημα firmware.Μου δουλευε κανονικα 2 χρονια χωρις firmware update και ολο το παραμελουσα το Update.Πριν λιγες μερες παπαλα.Δεν αναγνωριζεται με τιποτα ο σκληρος ουτε στο bios ουτε πουθενα.Σπιναρει κανονικα και δεν δειχνει μηχανικο προβλημα.

Ειδα πως να τον φερω εν ζωη σε κατι forum αλλα ειναι πολυ βαβουρα.

Ετσι λοιπον πηρα απο το Πλαισιο εναν ακριβως ιδιο recertified σκεπτομενος οτι με μια αλλαγη στην πλακετα θα ειναι οκ ωστε να παρω τα δεδομενα που εχω στο σκληρο.

Αλλαζω λοιπον πλακετα και βαζω στον δικο μου την πλακετα του recertified αλλα μολις ξεκιναει η βελονα τρελενεται και χτυπαει σαν τρελη.

Μολις του βαζω παλι την δικια του με το προβληματικο firmware σπιναρει κανονικα.

Και σας ρωτω καλοι μου ανθρωποι..Δεν θα επρεπε να δουλευει ο καταραμενος κανονικα?

Ειναι κατι που δεν γνωριζω?

Να σημειωσω πως ο recertified εννοειται εχει περασμενο καινουριο firmware

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

...δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα με τους δίσκους, δεν λεεί τιποτα το οτι είναι 7200.11!!

...πρεπει αυτος που πήρες να έχει ίδια serial-part number και οπώσδήποτε ίδιο firmware με τον παλιό, αλλίως δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει :(

..στην συγκεκρίμένη περίπτωση όμως επειδή αυτην την στιγμή ο δισκος έχει μπλοκάρει, πρώτα θα πρεπει να κάνεις την διαδικάσια που έχεις δει για να επανέλθει! η νέα πλακέτα που του εβαλες προφανώς εχει άλλο part number για αυτό χτυπάει!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Και ομως τυχαινει και εχουν το ιδιο part number!!!!Αλλα ο recertified εχει πιο καινουριο firmware.

Οποτε λογικα φταιει αυτο οπως ειπες και συ.Φτου ρε γμτ δεν το ηξερα..Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now