Linuxmaniac

Επιλογή ψυγείου για HAF X 942

Recommended Posts

Γεια χαρά πάλι στο φόρουμ,

Είχα ψιλοκαταλήξει σε ψυγείο για το πάνω μέρος του HAF X Phobya ή EK Water Blocks EK-CoolStream RAD XT 360 και αφού βρήκα κάποια μαγαζιά στην Αμερική με καλύτερες τιμές σε κάποια ρωτάω το εξής:

Πόσο πολύ αέρα χρειάζεται πια ένα Black Ice GTX 360?

Θα έχω σε push 3 Coolermaster fans που πετάνε από 70cfm και pull τα 2 230mm fans που έχει το κουτί από 110cfm.

Και πάλι δεν είναι αρκετό λέτε?Τείνω προς το Black Ice GTX !

Να στραφώ στα άλλα(ίσως σ' αυτά να μπει και το Thermochill 120.3 σαν επιλογή);

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά πάλι στο φόρουμ,

Είχα ψιλοκαταλήξει σε ψυγείο για το πάνω μέρος του HAF X Phobya ή EK Water Blocks EK-CoolStream RAD XT 360 και αφού βρήκα κάποια μαγαζιά στην Αμερική με καλύτερες τιμές σε κάποια ρωτάω το εξής:

Πόσο πολύ αέρα χρειάζεται πια ένα Black Ice GTX 360?

Θα έχω σε push 3 Coolermaster fans που πετάνε από 70cfm και pull τα 2 230mm fans που έχει το κουτί από 110cfm.

Και πάλι δεν είναι αρκετό λέτε?Τείνω προς το Black Ice GTX !

Να στραφώ στα άλλα(ίσως σ' αυτά να μπει και το Thermochill 120.3 σαν επιλογή);

αποτι εχω δει δεν χωρανε τοσο χοντρα ψυγεια σε αυτο το κουτι.. μεχρι 4,5εκατοστα αν δεν κανω λαθος χωραει και παει μονο με μοντα το χοντρο..!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει διάφορα και το κουτί με το καλό αύριο μεθαύριο το παραλαμβάνω οπότε θα μετρήσω τα χιλιοστά :) να δω πόσο χωράει.

Αν χωράει έστω, αρκεί η ροή αυτή αέρα για τα Black Ice GTX?

Ή για παράδειγμα,επειδή γενικά για τα Black Ice διαβάζω καλά σχόλια,να πάρω κάποιο λιγότερο παχύ πχ το Black Ice Extreme 40mm ή να πάρω κάποιο "απλό" στυλ ΕΚ ή XSPC στα 45 mm?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει διάφορα και το κουτί με το καλό αύριο μεθαύριο το παραλαμβάνω οπότε θα μετρήσω τα χιλιοστά :) να δω πόσο χωράει.

Αν χωράει έστω, αρκεί η ροή αυτή αέρα για τα Black Ice GTX?

Ή για παράδειγμα,επειδή γενικά για τα Black Ice διαβάζω καλά σχόλια,να πάρω κάποιο λιγότερο παχύ πχ το Black Ice Extreme 40mm ή να πάρω κάποιο "απλό" στυλ ΕΚ ή XSPC στα 45 mm?

η xspc εχει 30 και 60,η ek εχει μονο 45.γενικα σαν αρχη αποτι εχω καταλαβει εγω οσο πιο χοντρο το ψυγειο πιο μικρες απαιτησεις απο τους ανεμιστηρες;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ψυγείο και ανεμηστήρες μέσα στο κουτί, και μιλάω πάντα για το επάνω μέρος, θα είσαι

ίσα ίσα από την μητρική οπότε θα πρέπει να τα έχεις τακτοποιήσει όλα για να είσαι άνετος.

Δες εδώ

Σε αντίθετη περίπτωση και αν βγαίνει το εξωτερικό πάνω μέρος, ανοίγεις τρύπες στο περίγραμμα

των ανεμηστήρων και βάζεις το ψυγείο από μέσα και τους ανεμηστήρες απέξω...;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ψυγείο και ανεμηστήρες μέσα στο κουτί, και μιλάω πάντα για το επάνω μέρος, θα είσαι

ίσα ίσα από την μητρική οπότε θα πρέπει να τα έχεις τακτοποιήσει όλα για να είσαι άνετος.

Δες εδώ

Σε αντίθετη περίπτωση και αν βγαίνει το εξωτερικό πάνω μέρος, ανοίγεις τρύπες στο περίγραμμα

των ανεμηστήρων και βάζεις το ψυγείο από μέσα και τους ανεμηστήρες απέξω...

Σαν αυτή τη φωτο θέλω να το κάνω.Αυτό το ψυγείο που δέιχνει πόσο πάχος έχει ακριβώς;Ποιο είναι ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτή τη φωτο θέλω να το κάνω.Αυτό το ψυγείο που δέιχνει πόσο πάχος έχει ακριβώς;Ποιο είναι ξέρουμε;

Black ICE GTX 360 ειναι!GTX 470 + Black ICE GTX 360 top rad + yate Loon 2000 rpm ολο το build!

Link to comment
Share on other sites

μη τρελενεστε με το τι ανεμιστηρες θα βαλετε.

απο πειραματα που ειχα κανει εγω με gtx 360 πιο πολυ σημασια εχει να βαζεις μεγαλυτερα και πεισσοτερα ψυγεια παρα περισσοτερους και δυνατοτερους ανεμιστηρες.

ιδιως το push-pull για μενα ειναι τελειως περιττο.

καλυτερα μακρυτερο ψυγειο ή πιο πολλα ψυγεια

για παραδειγμα σε τριπλο gtx ειχα 2 καραψοφιους ανεμιστηρες 500 στροφες και δοκιμασα να βαλω και ενα τριτο(το κανονικο και αναμενομενο δηλαδη) και ειδα διαφορα 1 - 2 βαθμους.

οποτε αν σε πειραζει η φασαρια μη το πλακωσεις σε πολλους και δυνατους ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή το Black Ice 360 GTX μαζί με τα fans φτάνει ακριβώς πάνω στη μητρική, σκέφτομαι μήπως δεν πρέπει να το προτιμήσω και να πάρω ίσως το πιο λεπτό stealth.Με ενδιαφέρει και το εμφανισιακό αποτέλεσμα εκτός της απόδοσης.Τι συμβουλεύετε κάποιον ο οποίος δεν ενδιαφέρεται τόσο για φανατικό overclocking,απλά χαμηλές θερμοκρασίες στα games και να δείχνει ωραίο το κουτί του;Αν το stealth είναι πχ 2-4 βαθμούς πιο πάνω είμαι οκ, ή θα είναι παραπάνω η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now