Recommended Posts

επειδή δεν βρήκα αντίστοιχο κατάλογο με servers(μπορεί και να μην το είδα)

θα ήθελα, επειδή πολύς κόσμος δεν ξέρει γρι από servers, όσοι γνώστες ή όσα ξέρει ο κάθε ένας ας τα ποστάρει,

να λύσουμε απορίες,

να μάθουμε νέα πράγματα,

να δούμε τα καλά και τα κακά ενός server,

συγκρίσεις με desktop pcs.

σκέφτομαι, και λόγω ενασχόλησης να στήσω κάποιο server σύστημα όχι μόνο σαν desktop αλλά και σαν εξυπηρετητή ώρες ώρες και θα ήθελα και εγώ κάποιες πληροφορίες.

ξέρει κανείς αν τα multi-CPU motherboards μπορούν να δουλέψουν (προσωρινά) χωρίς όλα τα cpu-slots να έχουν CPU;

edit: αν το θέμα ανήκει σε κάποιο συγκεκριμένο κατάλογο ας το μεταφέρει κάποιος, δεν ήθελα να δημιουργήσω σκουπίδια σε κάποιον άσχετο κατάλογο χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και στον πιο σωστο καταλογο (Peripherals - Networking), αλλα δεν ηθελα να χαθει στο Off topic! ;)

Πανω στο ερωτημα σου τωρα, ακριβως οτι ειπε και ο Bill - λειτουργουν, χωρις να χρειαζεται να καταλαβεις ολα τα socket τους.

Link to comment
Share on other sites

..πολύ σώστά τα είπαν τα παιδιά, όπως επίσης επειδή κάθε cpu socket έχει dedicated ram slots, θα δουλεύουν μόνο αυτά που αντιστοιχούν στο socket που έχεις εγκαταστημένο cpu ;)

Και πάνω σε αυτόν τον server μπορείς να στήσεις ότι είδους site θέλεις...;;;

για να σηκώσεις site σε ενα μηχανημα δεν χρειάζεται να ειναι απόλυτα server και σε ένα σύγχρονο dual/quad core rig αν στήσεις 2003/2008 Server σηκώνεις κανονικά όσα site θες :) το πρόβλημα δεν ειναι το hardware αλλά το bandwidth των adsl γραμμών μας :(

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

κ mortisboy δηλαδή εγώ τώρα θέλω ας πούμε να ανεβάσω forum σε phpbb (γιτί το vbulletin θέλει λεφτά)...Μπορώ την βάση δηλαδή να την έχω στο pc μου και να φορτώνει το forum μέσα από το pc μου...;;;

Θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο, για αυτό ρωτάω...:)

Link to comment
Share on other sites

YES....

ευχαριστώ παιδιά, έψαχνα πολύ καιρό στο νετ για τέτοια απάντηση αλλά ήταν το μόνο που δεν μπορούσα να βρω.

σκεφτόμουν να μην πετάξω λεφτά σε desktop πλέον και να έχω έναν server για όλα,

μιας και μόλις τελειώσω τη σχολή μόνο χαμένος δεν θα πάει.

απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω να πάρω 4 επεξεργαστές και motherboard και μερικές δεκάδες Gigs Ram με την μία.

AS-4041GA-62R_F.jpg

SC747TG-R1400B-SQ_rear.jpg

εε για ένα τέτοιο απλό tower σκεφτόμουν :)...

βέβαια το όλο θέμα θα πάει περίπου για του χρόνου οπότε και θα βγουν οι bulldozer με τα 16-πύρηνα dies

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now