Kostas@

P5Q3 O/C

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα!

Έχω

Asus P5Q3

Core 2 Duo 8500

Corsair 1X2GB DDR3-1600 7-7-7-20

και θέλω να μάθω με τι ρυθμίσεις στο ΒΙΟS μπορώ να φθάσω στα όριά του

τον επεξεργαστή-μνήμες για καθημερινή χρήση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν "μπήκα" απότομα από το

πρώτο κιόλας post στις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα:)

Δεν ειναι τοσο απλο, το να σου δωσει καποιος μερικα νουμερα να βαλεις στο bios... πρωτον μπορει να μην δουλεψουν και δευτερο δεν εχει νοημα, το θεμα ειναι να καταλαβεις πως λειτουργει ολο αυτο το πραγμα για να ξερεις τι κανεις. Ποσα ξερεις για το overclocking? Tι εχεις δοκιμασει και που εχεις φτασει μεχρι τωρα? Αυτο που χρειαζεσαι για αρχη ειναι εναν οδηγο οverclocking για socket 775 (δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο στο φορουμ, αν καποιο παιδι το εχει προχειρο μπορει να σου δωσει το link), αρκετη υπομονη και να μαθεις τι κανουν ολες αυτες οι ρυθμισεις στο bios.

To πιο απλο πραγμα που μπορω να σου πω να κανεις ειναι να ανεβαζεις μονο το FSB Frequency ανα 5-10MHz την φορα και να δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις. Μετα τεσταρεις για stability με Οrthos η Prime95 και το αφηνεις εκει που ειναι σταθερο.

Με το PC Probe II τσεκαρεις τις θερμοκρασιες, οτιδηποτε πανω απο 60 βαθμους δεν ειναι καλο.

PS. Για οποια δυσκολια η απορια εχεις ρωτα και εμεις θα προσπαθησουμε να βοηθησουμε.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου!! Είσαι σίγουρος για αυτό: Corsair 1X2GB DDR3-1600 7-7-7-20

Μήπως εννοείς Corsair 2X1GB DDR3-1600 7-7-7-20??

Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου!:T:

Κεκτημένη ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω ενεργοποιήσει το X.M.P (extreme memory profile) 7-7-7-20 1600 και όλα τα άλλα παίζουν στο auto.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παίζει η CPU στα 3,21

Θεωρώ ότι έχει κι άλλα να δώσει η CPU...

Ελεγα... αν κάποιο από τα παιδιά εδώ μέσα που έχει την ίδια mobo με μένα και την έχει σετάρει με σίγουρα νούμερα να τα δοκίμαζα κι εγώ στη δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου δουλεύει το X.M.P. , μπες BIOS και αντί για AUTO στο CPU Multiplier, "κάρφωσέ" το στο 9.5. Έλεξε για σταθερότητα CPU με Prime95/Orthos/Intel Burn Test/LinX και των μνημών με Memtest!

Έτσι απλά θα έχεις το καλύτερο o/c προς άποψη κατανάλωσης ρεύματος/απόδοσης...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχει κι άλλα να δώσει η CPU...

Χθες βραδυ παιδευα εναν Ε8500 με αερα... αν κρινω απο τον δικο μου που ειναι μεγαλη μπανανα... τα 4.0GHz πρεπει να τα εχεις χαλαρα με 1.4V...:D

Ριξε μια ματια σε αυτο Οδηγίες Προς "Ναυτιλλoμένους" :) - pctechnology - overclockers , ισως σε βοηθησει να καταλαβεις πως λειτουργει το συστημα σου.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Χθες βραδυ παιδευα εναν Ε8500 με αερα... αν κρινω απο τον δικο μου που ειναι μεγαλη μπανανα... τα 4.0GHz πρεπει να τα εχεις χαλαρα με 1.4V...:D

stealth

E8400@4.25 - 8.5X500 - 1.39V bios - 1.368V CPU-Z :time:...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now