stealth

GeForce 8800GTS (G92) 512MB Overclocking

Recommended Posts

Ειχα λιγο χρονο και αρχισα να ψαχνω την 8800GTS, κατι που δεν με ειχε αφησει η μεση μου να κανω το καλοκαιρι. Στην καρτα εχει μπει μια aftermarket ψυχτρα scythe musashi και στις μνημες ψυχτρακια, οι θερμοκρασιες ανεβαινουν ~55-60C under load αυτη την εποχη.

Η καρτουλα δειχνει να τα πηγαινει μια χαρα... με 1.35V στον πυρηνα και 2.1V στις μνημες τρεχει 3D Mark03 και 01 στα 833/1224.

Τωρα μηπως μπορει να μου πει καποιος μεχρι ποσο ρευμα μπορω να δωσω στον πυρηνα και τις μνημες πριν αρχισει να βγαζει καπνους?:D

Τα σκορακια ειναι χωρις πολυ tweaking... περιμενα καλυτερα σκορ... ιδιαιτερα στο 03... πως τα βλεπεται?

Ευχαριστω.:)

stealth

DSCN1659.jpg

8800GTS-3DM03.JPG

8800GTS-3DM01.jpg

DSCN1659.jpg

8800GTS-3DM03.JPG

8800GTS-3DM01.jpg

DSCN1659.jpg

8800GTS-3DM03.JPG

8800GTS-3DM01.jpg

DSCN1659.jpg.0b7e7912eea117e2b006429b146

8800GTS-3DM03.JPG.a8f06e8516cfe81d3b02a7

8800GTS-3DM01.jpg.488868b88f020b6eb51043

Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω απο το δικό μου σκορ μια χαρά είναι το σκοράκι σου :)

για το ρεύμα που ρώτας λογικά για αέρα μεχρι 1.37 μετά θα έχεις χειρότερα αποτελέσματα! τις μνήμες μην τις πειράξεις καν ήδη παίζουν πολύ ψηλά!!

πάντως μην μασάς δεν ψοφάνε έτσι εύκολα αν δεν γουστάρει το παραπάνω ρεύμα απλά δεν θα παίζει ή θα κάνει throttling και θα βγαζεις χειρότερα frames απο οτι με λιγότερο vgpu ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα τσιμπισω λιγο το ρευμα στον πυρηνα να δω αν εχει κατι να δωσει ακομα, ναι οι μνημες ειναι που με ανησυχουν μιας δεν μπορω να τσεκαρω τις θερμοκρασιες και φοβαμαι μην τα τιναξουν...

Ευχαριστω.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η 2η gts 512, μάρκας twintech με 1.35 στον πυρήνα και έπαιζε 850mhz τα περισσότερα

bench και 870 το am3. Μνήμες samsung 1200 σε όλα με 2.15v.

Ψύξη κλασσικά την megahalems και μνήμες γυμνές....:D

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου Twintech ειναι... ισως αν ριξω τις μνημες γυρω στα 1200 να ανεβει παραπανω ο πυρηνας, με τις μνημες στα 1224 αν ανεβασω τον πυρηνα πανω απο 835 βγαζει artifacts ενω καποιες φορες κρασαρει και ο driver, προς το τελος του bench συνηθως.

stealth

Link to comment
Share on other sites

H GeForce 8800GTX μου εβγαλε προβλημα, μολις ξεκινησει μου βγαζει κατι χρωματιστες γραμμες (see attachment).

Ξερει καποιος τι ειναι και αν διορθωνεται το προβλημα η η καρτα μας αφηνει χρονους?

Με αλλη καρτα το PC δουλευει κανονικα.

Ευχαριστω.

stealth

DSCN2378.jpg

DSCN2378.jpg

DSCN2378.jpg

DSCN2378.jpg.add7393ca011309e5762094111d

Link to comment
Share on other sites

Αφου βεβαιωθείς για επαφές και σκόνες, αν είσαι εκτός εγγύησης, μπορείς να δοκιμάσεις ένα reflow στον φούρνο

Εκτος εγγυησης ειναι... την εχω απο το 1996.

Τα ιδια λεει και ο γιατρος...

Την εχω καθαρισει με ασετον και απο οσο μπορω να δω δεν φαινεται να εχει καποιο ορατο προβλημα.

Πολυ φοβαμαι οτι την πατησα απο στατικο ηλεκτρισμο, δεν προσεξα οπως την επιασα για να την βγαλω και κατι πρεπει να καηκε. Θα δοκιμασω και τον φουρνο... στους ποσους βαθμους να την ψησω?

Ευχαριστω.:D

btw τις πατατες να τις βαλω απο την αρχη η θα μου λιωσουν?:P:p

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα με διαλυτικό νίτρου. Την αφήνεις να στεγνώσει και αν πάλι δεν έχει λυθεί το πρόβλημα, βάλε την στο φούρνο στους 100*C για κάνα 10λεπτο. Ελπίζω να φτιάξει Γιάννη :(

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο Γιώργης.

Αυτές οι κάρτες (G80) είχαν "ημερομηνία λήξης" οπότε μην αυτομαστιγώνεσαι, μπορεί και να μην ήταν στατικός. Εγώ έχω επαναφέρει με φούρνο 8800GTS320. Αλλά έκανα την δύσκολη μέθοδο!

-Καθάρισμα με διαλυτικό.

-Αφαίρεση πυκνωτών (για να μην αρπάξουν).

-120C προθερμασμένος για ~10 λεπτά. (με το core πάνω, μην αρχίσουν και πέφτουν components!)

-Επανατοποθέτηση των caps

και δούλεψε μια χαρά. Και νομίζω ότι ακόμα δουλεύει δηλαδή :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι G80 έχουν ημερομηνία λήξης. Εγώ είχα μια ASUS 8800GTS 320MΒ που την είχε αγοράσει ο Γορίλας το 2007 όταν πρωτοβγήκε και μετά την πήρα εγώ. Την μπέντσαρα σε αέρα χωρίς μόντες και τέτοια και μετά την έβαλα στο 24/7 PC. Έπαιξα τα παιχνιδάκια μου όλα ωραία. Ως που μια μέρα πάει να ανοίξει ο bro μου το PC και ακούγεται ένα τσαφ και μύριζε καμένο.

Όποτε έδινες ρεύμα στο σύστημα, ακουγόταν ένα τσαφ και έβγαινε καπνός από το PCI-Express slot που είχα την κάρτα. Δοκίμασα σε άλλες μητρικές, δοκίμασα καθάρισμα, φούρνο, τίποτα.

Τρία χρόνια και κάτι μήνες άντεξε :P

Link to comment
Share on other sites

default την ειχα σε καθημερινο setup ολα οκ

Μολις εβαλα να παιξω λιγο shift2

μεσα σε μια εβδομαδα αρχισαν τα κουλα

και δεν ειχα προλαβει να την μπεντσαρο

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει τα σπινθήρες κτλ όπως του Γεωργίου Υπερχρονιστή δεν νομίζω να φτιάξει με reflow, γιατί και να αποκατασταθεί η επαφή, θα έχει αρπάξει κάπου από τα βραχυκυκλώματα :/

Τώρα σε περιπτώσεις artifacting, πράσινα pasterns ή και τελείως μαύρες οθόνες, υπάρχουν πολλές ελπίδες! Επίσης σε αυτές τις περιπτώσεις ακόμα και να μην επανέρχεται με τίποτα, ίσως μπορείς να την κρατήσεις δεύτερη για physx/folding, αν το πρόβλημα είναι αρκετά "έξω" από πυρήνα/μνήμες. Πειραματιστείτε :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν σας κανει γραμμες κτλ καλο ειναι να μην τις βαζετε στον φουρνο διοτι οι καρτες κατα ενα 70% μπορουν να επισκευαστουν......ειτε reflaw ειτε reball αν κ το δευτερο ειναι δυσκολοτερο διοτι οι θερμοκρασια που πρεπει να αναπτηχθει σε αυτες λογο του ογκοδους ''πυρηνα'' φτανει περιπου τους 400 βαθμους ωστε να σηκωθει κανονικα ο πυρηνας ......με το ''γουρνισμα'' μπορει να κανετε μια καρτα να παιξει για κανενα μηνα κ να σας κανει παλι ''ψυχρη'' στις κολησεις οποτε ...?

μονο το διαλυτικο νιτρου ειναι για καθαρισμα ,χωρις flux κ heat gun λυση της προκοπης δεν νομιζω να δειτε ....εγω κανω reball σε chipset/vga κτλ και παλι δεν εχεις παντα επιτυχια ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα οπως ειπατε... καθαρισα την καρτα και την εβαλα σε προθερμασμενο φουρνο για 10 λεπτα στους 100 βαθμους αλλα χωρις αποτελεσμα, τις ιδιες γραμμες μου εδειξε παλι.

Μαλλον η καρτουλα ειναι για πεταμα... ουτε ψητη δεν τρωγεται πλεον...:P:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα με διαλυτικό νίτρου. Την αφήνεις να στεγνώσει και αν πάλι δεν έχει λυθεί το πρόβλημα, βάλε την στο φούρνο στους 100*C για κάνα 10λεπτο. Ελπίζω να φτιάξει Γιάννη :(

άκυρο με όλη τι συζητηση αλλα ροτόντας πας στην πολh! :P ""διαλυτικό νίτρου"" ??? τι ακριβώς κάνει ?? μπορώ να καθαρίζω πλακέτες κλπ χωρίς να χαλάνε ? ( χθες για παράδειγμα έβαλα στο φούρνο μια ati που τα είχε παίξει! έγινε καλά για καλή μου τύχη ) αλλα αυτό το διαλυτικό τι ακριβώς είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε τις καρτρες σας μπορω να δοκιμασω να τις επισκευασω ....

Σημερα επεσε μια 8800 ultra (point of view brand g80 gpu) στα χερια μου αυριο θα ξερω αποτελεσματα κ θας πω ....αν σας ενδιαφερει επικοινωνουμε ;)

Το διαλυτικο νιτρου θα το βρεις σε καταστηματα με χρωματα κτλ.... ναι ειναι μια χαρα για να καθαριζεισ πλακετες απο σολντερινες φλαξ κτλ ;) με μια οδοντοβουρτσα κ τριβεις την πλακετα χωρις να βαζεις παρα πολυ δυναμη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , οπως ειχα πει επεσε μαι 8800 ουλτρα στα χερια μου εκανε ''γραμμες''

απο την καρτα αφαιρεθηκε η ψυκτρα ,καθαριστηκε καλα με διαλυτικο νιτρου και αφου την τσεκαρα οτι δεν εχει καψει κατι το οποιο να φαινεται με γυμνο ματι .....

τοτε αναψα το πιστολι με τον θερμο αερα ρυθμιζοντας για αρχη στους 340 βαθμους κελσιου ....

με μια συριγκα εβαλα μπολικο υγρο flux κατω απο τον πυρηνα και αρχισε το ζεσταμα.....

στουσ 340 βαθμους η καρτα δεν εδειχνε να ''νιωθει'' οποτε περασα στους 380 κ με αρκετη επιμονη πανω απο τον πυρηνα ο οποιος ειναι τεραστιος κ καταπινει την θερμοκρασια χωρις κανενα ιχνος δισταγμου ,εγινε η δουλεια με αψογο ως τςρα αποτελεσμα....

Η 8800 περασε στην κατωχη μου κ εδω κ 2 μερες κ αντικατεστησε την 4650 που ειχα την δοκιμαζω σε καθημερινη χρηση κ σε μερικα bench (01,03,vantage,aqua mark) απο ολα περασε επιτυχως με ενα μικρο overclock κ αλλωτε χωρις καθολου....

κανενα οδηγο εχουμε για volt mod στην καρτα γιατι ειναι με 1,35 στοκ κ δεν κλοκαρει αρκετα :P ?

8800.jpg

8800.jpg

8800.jpg

8800.jpg.cab6457e4976c826c63fbbc14ea3e1a

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now