Nikos13

PC PROBLEM

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά και πάλι!!

Μιας και σας βρήκα είπα να ρωτήσω τίποτα :call:.. Δεν ήξερα που ακριβώς να τοποθετήσω αυτό το thread και είπα να το βάλω εδώ...

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα με ένα pc με τα εξής χαρακτηριστικά :

ASROCK CONROE X FIRE ESATA2

INTEL PENTIUM D 3.00 GHz

2 x 1 GB sta 533 (αν θυμάμαι καλά) και 2 x 512 Mb σε άλλη συχνότητα ( και στο τέλος έβγαλα τις 2 χ 512)

Nvidia Ge force 9400 GT 1 GB (ή Ge Force 7300 GT ή ATI 5450 )

WD SATA II 200 GB

WD SATA II 1 TB

PSU : 420 W ( ή άλλο ένα στα 400 W)

Το pc έχει δουλέψει αρκετές ώρες για downloading και μια μέρα που είχε διακοπή ρεύματος είπα να το καθαρίσω λίγο γιατί είχε υπερβολική σκόνη. Από εκείνη την στιγμή δεν ξαναδούλεψε σωστά πετάει μπλε οθόνες με τα εξής EROR (0x0000007F και μετά από αρκετές φορές πέταξε αυτό STOP : c000021a Fatal System Error) και τώρα που το άφησα δυο μέρες ανοίγει κανονικά λες και δεν έχει τίποτα. Συνήθως έκλεινε όταν πήγαινα να κάνω κάποιο setup.. Έκανα αρκετά format άλλαξα κάρτα γραφικών αφαίρεσα μνήμες αλλά δεν είδα κάποια διαφορά επίσης με το 400 W τροφοδοτικό όταν πήγαινε στην εκίνηση των windows έκλεινε κ έκανε reboot. Πιο πριν δούλευε με αυτό το τροφοδοτικό με 3 δίσκους κ 4 ραμ κ δεν έκανε τίποτα...

Έχει κανείς ιδέα το τι μπορεί να είναι ?? :que:...

* Κάποιος μου είπε πως φταίει η θερμοαγώγιμη πάστα μεταξύ ψύχτρας και επεξεργαστή και να την αλλάξω άλλος τα drivers τα δοκίμασα... Επίσης το σύστημα τρέχει σε Windows 7 Ultimate GR x86

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προταίρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Με έναν που έχω τώρα έγιναν όλα αυτά δοκίμασα και έναν άλλον 1ΤΒ αλλά πάλι μπλέ οθόνες... Δεν έχω κάποιο άλλο διαθέσιμο για να μπορέσω να κάνω την δοκιμή.. :/ Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις πειράξει τίποτα που δεν γνωρίζεις στο BIOS?

Αν ναι κάνε ένα reset to defaults και βάλε μόνο τις απαραίτητες ρυθμίσεις και δοκίμασε πάλι

κάνε και ένα memtest με bootable cd ή usb stick μήπως είναι οι μνήμες (άφησε το να κάνει 3 pass για να είσαι σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Με ένα σπρέι που καθαρίζουν υπολογιστές δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα του απλά ψέκασα έφυγε αρκετή σκόνη και το έβαλα στην θέση του... (το είχα ξανα κάνει και δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα) :/

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ΒΜΜαξ σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση, όπως και τον jc... δοκίμασα να τα βάλω όλα στο defaults αλλά πάλι τίποτα και με στικάκι έτρεξε μεμ τεστ για περίπου 3 ώρες και δεν έβγαλε κάτι... :/

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη γιατί διαβάζοντας το 1ο ποστ με μπέρδεψες λίγο...:P

Λες ότι πέταξε κάποιες μπλε οθόνες και μετά λειτουργούσε κανονικά? :eek:

Τώρα σε τι φάση είναι? Συνεχίζει να πετάει μπλε οθόνες? Και αν ναι, πότε?

Link to comment
Share on other sites

-δες μήπως με το καθάρισμα και με όλες αυτές τις δοκιμές κάτι σου ξέφυγε και δεν έχει κουμπώσει καλά

-για να ανακεφαλαιώσουμε έχεις δοκιμάσει 2ο τροφοδοτικό, 2ο σκληρό, 3η vga και πέρασες memtest 3 ώρες έχεις κάνει και πολλά format όπως λες άρα αποκλείουμε το θέμα software εκτός και αν είναι ελαττωματικό το cd/dvd των windows δοκίμασε και από αυτό κανένα 2ο...

Αν δεν τα λέω καλά μέχρι τώρα διόρθωσέ με

Συνεπώς αν δεν σου έχει ξεφύγει κάτι βασικό μένει cpu/mobo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Ναι είχε χαλάσει φίλε μου και σε μια φάση δούλευε τώρα πετάει συνέχεια μπλε οθόνες... Έχω καταλήξει στο ότι είναι η μητρική και λέω να πάρω και ένα τροφοδοτικό... του πήρα και μια κάρτα γραφικών 5450 ΑΤΙ.. έχετε καμία μητρική να προτείνετε ? (χαλαρή χρήση κανένα προ ιντερνετ κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους Παιδιά,

Λοιπόν την λύση την βρήκα άλλαξα motherboard και τροφοδοτικό!

Ευχαριστώ πραγματικά όλους όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα που έθεσα!

:call:..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now