envi300

Gigabyte extreme X58

Recommended Posts

Σε αυτό το review αναφέρεται. Πήγαινε δες ότι όντως δίνει τόσο VTT η Gigabyte στο guide της... Γιατί ο JC απλά μετέφρασε το guide της Gigabyte ;) Θα δεις λοιπόν ότι οι ίδιοι προτείνουν 1.515V VTT @ BIOS - WTF ARE THEY CRAZY? :confused:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Φιλε envi,οσο και αν δε θες να το πιστεψεις(ουτε εγω ηθελα οταν πετυχα μουφα 930) δεν μπορεις να πιασεις τις συχνοτητες που θες.

Οπως πολυ σωστα σου ειπε ο Γιώργος,οταν ψαχνεις τη σταθεροτητα για 24/7 πρεπει να λαβεις υποψιν εκτος απο την ελαχιστη αυξηση αποδωσης:

1)το λογαριασμο της ΔΕΗ

2)τη διαρκεια ζωης του επεξεργαστη

3)τη ψυχικη σου υγεια(ολων κλονιζεται οταν πεφτουν σε μπανανοκομματι)

Και εγω τσαντιζομουνα γιατι νομιζα οτι εφταιγε η μητρικη, αλλα τωρα με τον 950 πιανω τα 4.2 χαλαρα(με την ιδια mobo).

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική Δημοσίευση από ak13ak

Φιλε envi,οσο και αν δε θες να το πιστεψεις(ουτε εγω ηθελα οταν πετυχα μουφα 930) δεν μπορεις να πιασεις τις συχνοτητες που θες.

Οπως πολυ σωστα σου ειπε ο Γιώργος,οταν ψαχνεις τη σταθεροτητα για 24/7 πρεπει να λαβεις υποψιν εκτος απο την ελαχιστη αυξηση αποδωσης:

1)το λογαριασμο της ΔΕΗ

2)τη διαρκεια ζωης του επεξεργαστη

3)τη ψυχικη σου υγεια(ολων κλονιζεται οταν πεφτουν σε μπανανοκομματι)

Και εγω τσαντιζομουνα γιατι νομιζα οτι εφταιγε η μητρικη, αλλα τωρα με τον 950 πιανω τα 4.2 χαλαρα(με την ιδια mobo).

Φιλικα

Ναι, λες οτι δεν φταιει η MB με τον 920 στα 4,2 και πως μου εξηγεις ομως με την προηγουμενη MB που ειχα γιατι αυτη ειναι για τα σκουπιδια ειμουνα στα 215 BCLK 4.4 και εμπαινα κανονικα windows με αεροψυξη κιολας οχι τωρα που ειμαι νερακι πανω ,το QPI να ειναι 4000 (bios 8.00). Στα 4,2 επαιζα χαλαρα αρα ΜΒ με ΜΒ διαφερει δεν ειναι ο cpu.

Αυτα που λεω δεν βγαζω απο το μυαλο μου αλλα μεσα απο πρακτικη απασχοληση 2 χρόνων με την X58 gigabyte extreme.

Τελος μην μου συγκρινετε τον 6πυρινο η τον 950 και το καθε επεξεργαστη που σας ερχετε στο μυαλο, γιατι ο ενας δουλευει στοκ 3,33 ενω ο αλλος 3,06 και λογικο ειναι να κανεις πιο ανετο ΟC, εδω μιλαμε για ενα συγκεκριμενο κομματι cpu και με μια συγκεκριμενη ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι δεινει αυτοματα η MB 1,555VTT ειναι οταν το BCLK ρυθμιζεται στα 200 και ειναι το QPI στα 7,2 απο 5,4 stock που ειναι.

Και συ, αφού ξέρεις, γιατί το αφήνεις στο auto?

Τωρα οσο για τα ρευματα που επιμενετε ολοι βαλτε τον ιδιο cpu με την ιδια ΜΒ στα 4GHz η στα 4,2GHz και στα 200 το BCLK. Οποιος κανει stability με βαση τα δικα σας ρευματα που ανεφερετε να ερθει να ζεισουμε μαζι το ονειρο του ουρανου και της μπλε οθονης.

Ρε μαν, μην είσαι τόσο απόλυτος...Σου λένε όλοι ότι τα ρεύματα είναι πολλά για την συχνότητα που θες.

Κάνε δοκιμές.

Δοκίμασε και το 21χ190.

Τωρα οσο αναφορα το βημα βημα που ανεφερες το χω κανει με επιτυχια αλλα ολοι οσοι ασχοληθηκαν με τους υπολογιστες ηθελαν αυτο το κατι παραπανω.

Αν θες το κάτι παραπάνω, πρέπει να έχει και το ανάλογο κομμάτι. Έχεις 920 C0/C1 που είναι γνωστό ότι δεν τραβάνε.

Άστον τα 4g που είπες οτι είναι σταθερός και άρραξε...;)

Ναι, λες οτι δεν φταιει η MB με τον 920 στα 4,2 και πως μου εξηγεις ομως με την προηγουμενη MB που ειχα γιατι αυτη ειναι για τα σκουπιδια ειμουνα στα 215 BCLK 4.4 και εμπαινα κανονικα windows με αεροψυξη κιολας οχι τωρα που ειμαι νερακι πανω ,το QPI να ειναι 4000 (bios 8.00). Στα 4,2 επαιζα χαλαρα αρα ΜΒ με ΜΒ διαφερει δεν ειναι ο cpu.

Και βλέποντας ότι δεν τραβάει με αυτή τη μητρική εσύ παλεύεις...:P

Αυτα που λεω δεν βγαζω απο το μυαλο μου αλλα μεσα απο πρακτικη απασχοληση 2 χρόνων με την X58 gigabyte extreme.

Δυστυχώς με τα λεγόμενα σου, αλλά δείχνεις...

Τελος μην μου συγκρινετε τον 6πυρινο η τον 950 και το καθε επεξεργαστη που σας ερχετε στο μυαλο, γιατι ο ενας δουλευει στοκ 3,33 ενω ο αλλος 3,06 και λογικο ειναι να κανεις πιο ανετο ΟC, εδω μιλαμε για ενα συγκεκριμενο κομματι cpu και με μια συγκεκριμενη ΜΒ.

Αν βγάλεις έξω τους 980Χ ο μέσος όρος των επεξεργαστών είναι σταθερός σε μια συγκεκριμένη συχνότητα με παραπλήσια ρεύματα.

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις κατι το καθε κοματι προιοντος εχει καποια ελατωματα η καποια θετικα.

Τωρα το post αυτο το εκανα για να καταλαβω "γιατι κατεβαζει" σε μεγαλες συχνοτητες "τα volt του cpu."

Το πως θα την λειτουργισω την MB ειναι δικο μου θεμα γιατι πολυ απλα ο καθενας εχει ενα συγκεκριμενο προιον μπροστα του και το καταλαβαινει αναλογα στο πως δουλευει.

Το C0/C1 δεν τραβαει ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

και ποιο τραβαει δλδ το B0 ? ας λογικευτουμε λιγο και να φερουμε τα πραγματα οπως εχουνε.

Το VTT το εχει ορισει η ιδια η Gigabyte στο review της στο 1,515 για ασφαλεια οπως αναφερθηκε στα πρωτα post.

Αρχική Δημοσίευση από Boton

Δυστυχώς με τα λεγόμενα σου, αλλά δείχνεις...

Δηλαδη τι αλλα δειχνω ;;

Αρχική Δημοσίευση από Boton

Αν βγάλεις έξω τους 980Χ ο μέσος όρος των επεξεργαστών είναι σταθερός σε μια συγκεκριμένη συχνότητα με παραπλήσια ρεύματα.

Αρα λοιπον ειναι το κομματι που θα πεσεις;; και ποτέ στο καθε προιον που εχεις δεν θα ειναι ιδια τα volts στην αναλογη συχνοτητα που παιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις κατι το καθε κοματι προιοντος εχει καποια ελατωματα η καποια θετικα.

Τωρα το post αυτο το εκανα για να καταλαβω "γιατι κατεβαζει" σε μεγαλες συχνοτητες "τα volt του cpu."

Το πως θα την λειτουργισω την MB ειναι δικο μου θεμα γιατι πολυ απλα ο καθενας εχει ενα συγκεκριμενο προιον μπροστα του και το καταλαβαινει αναλογα στο πως δουλευει.

Το C0/C1 δεν τραβαει ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

και ποιο τραβαει δλδ το B0 ? ας λογικευτουμε λιγο και να φερουμε τα πραγματα οπως εχουνε.

Το VTT το εχει ορισει η ιδια η Gigabyte στο review της στο 1,515 για ασφαλεια οπως αναφερθηκε στα πρωτα post.

Αρα λοιπον ειναι το κομματι που θα πεσεις;; και ποτέ στο καθε προιον που εχεις δεν θα ειναι ιδια τα volts στην αναλογη συχνοτητα που παιζεις.

Το ότι ανεβοκατεβάζει τα volt που λες, 1ον τα κοιτάς από μη αξιόπιστα προγράμματα. Το καλύτερο είναι να μετρήσεις με

πολύμετρο. Τα volt που δίνεις από το bios είναι τα σωστά με κάποια ελάχιστη απόκλιση λόγω vdroop...Αυτό γίνεται

σε όλες τις μητρικές.

Το πως θα λειτουργήσεις την μητρική, φυσικά και το ξέρεις μόνο εσύ, ΑΛΛΑ και κάποιο άλλοι που την έχουν χρησιμοποιήσει...;)

Δηλαδή αν ήταν κάποιος νουμπας που έκανε το review και για σιγουριά,όπως λες, έδινε 1.60 vcore....Πας εσύ και δίνεις 1.60

και μαζί με τον επεξεργαστή τα παίζει και η μητρική, τι θα έλεγες? Θα έριχνες ευθύνες στην gigabyte?

Λίγο κρίση για τις ρυθμίσεις που δίνουμε....;)

Και ΝΑΙ. Οι D0 είναι καλύτεροι στο oc από τους C0/C1. Λογικά να το πάρεις, αν οι C0/C1 ήταν καλοί, η intel δεν θα έβγαζε

νέο stepping στου 920....;)

Επίσης ΝΑΙ, είναι στο κομμάτι που θα πέσεις. Κάποια όμως στανταρ σε συχνότητες-ρεύματα και πάντα ανάλογα την ψύξη

που χρησιμοποιείς, ισχύουν στους περισσότερους...:)

Link to comment
Share on other sites

@ envi300

Αυτό που σου λένε τα παιδιά απ' την αρχή(κι εγώ μαζί τώρα :P) είναι ότι θα πρέπει να παίξεις το cpu σου σε χαμηλότερη συχνότητα έτσι ώστε να χαμηλώσεις αντίστοιχα και το ρεύμα του. Κανείς δεν σου είπε ότι θα παίξει το cpu που έχεις στα 4.2 με λιγότερο ρεύμα από αυτό που του δίνεις εσύ. Απλά το ρεύμα αυτό είναι υπερβολικό για 24/7 και δεν θα αντέξει για πολύ ακόμα. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου αν θα τον αφήσεις έτσι, αφήνοντας ανοιχτό και το ενδεχόμενο να τον πάρεις στο χέρι κάποια στιγμή στο χέρι ή αν θα μειώσεις τάση και συχνότητα λειτουργίας εξασφαλίζοντας την πιο άνετη και ταυτόχρονα μακρόχρονη λειτουργία του επεξεργαστή σου. Επίσης όσον αφορά το stepping είναι γνωστό, και αν ψάξεις λίγο τόσο σε site του εξωτερικού όσο και ελληνικά θα το διαπιστώσεις και μόνος σου, ότι οι 920 C0 δεν τα πηγαίνουν και τόσο καλά στο OC. Σε γενικές γραμμές, με το ρεύμα που ένας C0 είναι σταθερός στα 3,8 ένας D0 συνήθως είναι στα 4+ . Ελπίζω να ήμουν κατανοητός...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και αμα η γιαγια μου ειχε hayabusa θα επρεπε να ειχα και γω τωρα. οτι θελουμε λεμε μου φενεται.

Το θεμα ειναι οτι οταν καταφερω να το χω στα 4,2 θα σας στειλω ss να τελιωνουμε. τι ρευματα κ D0, V8 και κομματια ελατωματικα κ.λ.τ

Οχι panos444 ειμαι καινουργιος στο site.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και αμα η γιαγια μου ειχε hayabusa θα επρεπε να ειχα και γω τωρα. οτι θελουμε λεμε μου φενεται.

Το θεμα ειναι οτι οταν καταφερω να το χω στα 4,2 θα σας στειλω ss να τελιωνουμε. τι ρευματα κ D0, V8 και κομματια ελατωματικα κ.λ.τ

Οχι panos444 ειμαι καινουργιος στο site.

Oκ, όταν καταφέρεις να τον κάνεις σταθερό στα 4.2 με ρεύματα που παίζουν άλλοι σε μείον

βαθμούς, εκεί να δεις πόσοι θα σου πουν μπράβο.

Καθόμαστε 4 σελίδες και σου λέμε, σου εξηγούμαι ότι δεν τα κάνεις καλά και μας γράφεις.

Ε αμα τον πάρεις τον 920 στο χέρι, εκεί να δεις πόσο μάγκας θα είσαι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητησα κανενας να μου πει μπραβο και δεν αμφησβητησα αυτα που αναφερει ο καθενας εδω και 4ις σελιδες. (Παρεξηγηση) λετε να μην τα λαμβανω υποψην ; τεσπα.

Τωρα που ειπες οτι αλλοι τον εφτασαν μειον για να τον βαλουνε στα 4,2 τον 920

Δωσμου επιχειρηματα αμα μπορεις η αποδειξεις αν εχεις.

Οσο αναφορα τωρα για οτι θα τον παρω στο χερι τον 920 δεν νομιζω γιατι εδω και δυο χρονια ετσι το εχω το συστημα.

Λες να τον παρω τωρα ? μεχρι 1,5Vcore παιζεις (δικη μου γνωμη) αρκει να εχεις χαμηλες θερμοκρασιες, απο κει και υστερα ειναι ευθυνη του καθενος πως θα το χειριστει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now