geo1962

«Ξέρεις από Vespa…» (Drivers);

Recommended Posts

Σκανάρισα το σύστημά μου με το DriverAgent, το οποίο το προτείνει η GIGABYTE (κατασκευάστρια της «μητρικής μου») και μου λείπουν οι παρακάτω οδηγοί:

Intel® 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller - 27C0

Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

Συσκευή High Definition Audio

Εμπλουτισμένος κεντρικός ελεγκτής USB2 Intel® 82801G (ICH7 Family) - 27CC

Ενιαίος κεντρικός ελεγκτής USB Intel® 82801G (ICH7 Family) - 27C8

Ενιαίος κεντρικός ελεγκτής USB Intel® 82801G (ICH7 Family) - 27C9

Ενιαίος κεντρικός ελεγκτής USB Intel® 82801G (ICH7 Family) - 27CA

Ενιαίος κεντρικός ελεγκτής USB Intel® 82801G (ICH7 Family) - 27CB

Γνωρίζει «κανείς», εάν υπάρχει τρόπος να τους «βρούμε κάπου ελεύθερους…»;

Και κάτι ακόμα· ενώ το σύστημά αναγνωρίζει την CPU, παρʼ όλα αυτά, κάτι δεν πάει καλά με το χρονισμό. Δηλαδή, αναφέρει Core™ 2 Duo E7500 2.93GHz (266X6)», αντί (266X11).

Έκανα update bios, αλλά πάλι ακριβώς το ίδιο «σκηνικό».

Τις «τελευταίες μου» ελπίδες, τις έχω εναποθέσει στους παραπάνω αναφερόμενους οδηγούς…

Link to comment
Share on other sites

Για τους drivers ή στην σελίδα της gigabyte ή της Intel και της realtek.

Όσο για το 266χ6 μην ανησυχείς ο επεξεργαστής ρίχνει την συχνότητα, είναι για εξοικονόμηση ενέργειας, μπορείς να το αλλάξεις απο το bios, διάβασε το manual.

Link to comment
Share on other sites

Όποιον οδηγό κι αν αναζήτησα, τόσο στην Intel όσο και στη GIGABYTE, δεν υπάρχει τίποτα.

Ενδεχομένως, η GIGABYTE εφʼ όσον (όπως αναφέρω και παραπάνω) προτείνει το DriverAgent, να αποσκοπεί στο να έχει κάποιο οικονομικό όφελος όταν πρόκειται για παλαιότερο σύστημα (όπως το δικό μου), οπότε μέσω του DriverAgent να βρίσκονται «ως δια μαγείας» οι απαραίτητοι οδηγοί…

Το ανησυχητικό με το DriverAgent, είναι ότι απεδείχθη τουλάχιστον, αναξιόπιστο…!!!

Θα καταλάβει κανείς το γιατί, διαβάζοντας τα παρακάτω.

Από τη διαχείριση συσκευών των Windows, διαπίστωσα-επιβεβαίωσα πως στο σύστημά μου υπάρχουν όλοι οι drivers (μαζί και αυτοί που έλεγε το DriverAgent ότι μου λείπουν) και μάλιστα ενημερωμένοι· ενώ παράλληλα, δεν υπάρχουν διενέξεις ή δυσλειτουργίες στις διάφορες συσκευές του συστήματός μου.

«Μούφα» λοιπόν το DriverAgent…!!!

Όσο για το 266X6, δυστυχώς είναι μονίμως «καρφωμένο» εκεί, ότι κι αν έχω δοκιμάσει· όπως, αλλαγή από Enabled σε Disabled το CPU EIST Function για να μη κατεβάζει τη συχνότητα λειτουργίας όταν δεν χρειάζεται η πλήρης ισχύς, ή, να «κάνω» συγχρόνως μετατροπή δυο διαφορετικών αρχείων ταινιών (από H.264 σε XviD) και παράλληλα να προβάλλω επίσης δυο διαφορετικές ταινίες με διαφορετικούς Players…!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now