Search the Community

Showing results for tags 'game awards'.

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • HWBOX | Main
  • HWBOX | Forum
    • HwBox.gr Ανακοινώσεις & Ειδήσεις
    • News/Ειδήσεις
    • Reviews
    • The Poll Forum
    • Παρουσιάσεις μελών
  • Hardware
    • Επεξεργαστές - CPUs
    • Μητρικές Πλακέτες - Motherboards
    • Κάρτες Γραφικών - GPUs
    • Μνήμες - Memory
    • Αποθηκευτικά Μέσα - Storage
    • Κουτιά - Cases
    • Τροφοδοτικά - PSUs
    • Συστήματα Ψύξης - Cooling
    • Αναβαθμίσεις - Hardware
  • Peripherals
    • Οθόνες
    • Πληκτρολόγια & Ποντίκια
    • Ηχεία - Headsets - Multimedia
    • Internet & Networking
    • General Peripherals
  • Overclocking Area
    • HwBox Hellas O/C Team - 2D Team
    • HwBox Hellas O/C Team - 3D Team
    • Hwbot.org FAQ/Support
    • Benchmarking Tools
    • General Overclocking FAQ/Support
    • Hardware Mods
  • Software Area
    • Operating Systems
    • Drivers Corner
    • General Software
    • General Gaming
  • The Tech Gear
    • Mobile Computing
    • Smartphones
    • Tablets
    • Digital Photography & Cameras
  • Off Topic
    • Free Zone
    • XMAS Contest
  • HWBOX Trade Center
    • Πωλήσεις
    • Ζήτηση
    • Καταστήματα & Προσφορές

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


About Me


Location


Homepage


Interests


Occupation


ICQ


AIM


Yahoo


MSN


Skype


CPU


Motherboard


GPU(s)


RAM


SSDs & HDDs


Sound Card


Case


PSU


Cooling


OS


Keyboard


Mouse


Headset


Mousepad


Console


Smartphone


Tablet


Laptop


Camera


Drone


Powerbank

Found 3 results

  1. Το Game Awards 2018 έλαβε τέλος μέσω μιας τρίωρης τελετής που διεξήχθη στο Λος Άντζελες. Τα βραβεία απονεμήθηκαν στους φετινούς κατόχους, ενώ πολλοί developers βρήκαν ευκαιρία για ανακοινώσεις. Από τα παιχνίδια που βραβεύτηκαν ξεχώρισαν το God of War ως το Game of the Year καθώς και το Red Dead Redemption 2 το οποίο απέσπασε τα περισσότερα βραβεία (4). Εκτός από τις βραβεύσεις των παιχνιδιών, την τιμητική τους είχαν και τα Esports με βραβεύσεις παιχτών, ομάδων, managers κλπ., καθώς και μερικές ανακοινώσεις νέων παιχνιδιών όπως το επόμενο Far Cry: New Dawn, Mortal Kombat 11, κ.α. Όπως η τελετή απονομής έτσι και η λίστα των 30 βραβείων είναι αρκετά μακροσκελής: Game of the Year Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft) Celeste (Matt Makes Games) Winner: God of War (Sony Santa Monica / SIE) Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE) Monster Hunter: World (Capcom) Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) Best Ongoing Game Destiny 2 (Bungie / Activision) Winner: Fortnite (Epic Games) No Man’s Sky (Hello Games) Overwatch (Blizzard) Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft) Best Game Direction A Way Out (Hazelight Studios / EA) Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE) Winner: God of War (Sony Santa Monica / SIE) Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE) Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) Best Narrative Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE) God of War (Sony Santa Monica / SIE) Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix) Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE) Winner: Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) Best Art Direction Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft) God of War (Sony Santa Monica / SIE) Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo) Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) Winner: Return of Obra Din (3909 LLC) Best Score/Music Celeste (Lena Raine) God of War (Bear McCreary) Marvel’s Spider-Man (John Paesano) Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom (Joe Hisaishi) Octopath Traveler (Yasunori Nishiki) Winner: Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson) Best Audio Design Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision) Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios) God of War (Sony Santa Monica / SIE) Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE) Winner: Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) Best Performance Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human Christopher Judge as Kratos, God of War Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey Winner: Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2 Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man Games for Impact 11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / Bandai Namco Entertainment) Winner: Celeste (Matt Makes Games) Florence (Mountains / Annapurna Interactive) Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix) The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works) Best Independent Game Winner: Celeste (Matt Makes Games) Dead Cells (Motion Twin) Into the Breach (Subset Games) Return of the Obra Dinn (3909 LLC) The Messenger (Sabotage Studio) Best Mobile Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive) Winner: Florence (Mountains / Annapurna Interactive) Fortnite (Epic Games) PUBG Mobile (Lightspeed & Quantum / Tencent Games) Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital) Best VR/AR Game Winner: Astro Bot Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE) Beat Saber (Beat Games) Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE) Moss (Polyarc Games) Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc) Best Action Game Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision) Winner: Dead Cells (Motion Twin) Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision) Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft) Mega Man 11 (Capcom) Best Action/Adventure Game Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft) Winner: God of War (Sony Santa Monica / SIE) Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE) Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix) Best Role-Playing Game Dragon Quest 11: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix) Winner: Monster Hunter: World (Capcom) Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom (Level 5 / Bandai Namco Entertainment) Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo) Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil) Best Fighting BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works) Winner: Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / Bandai Namco Entertainment) Soulcalibur 6 (Bandai Namco Studios / Bandai Namco Entertainment) Street Fighter 5 Arcade (Dimps / Capcom) Best Family Game Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo) Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo) Winner: Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17) Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft) Super Mario Party (NDCube / Nintendo) Best Strategy Game Battletech (Harebrained Schemes / Paradox Interactive) Frostpunk (11 bit studios) Winner: Into the Breach (Subset Games) The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil) Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega) Best Sports/Racing FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports) Winner: Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios) Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo) NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports) Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami) Best Multiplayer Game Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision) Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision) Winner: Fortnite (Epic Games) Monster Hunter: World (Capcom) Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios) Best Student Game Winner: Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway) Dash Quasar (UC Santa Cruz) JERA (Digipen Bilbao, Spain) LIFF (ISTART Digital – France) RE: Charge (MIT) Best Debut Indie Game Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive) Florence (Mountains / Annapurna Interactive) Moss (Polyarc Games) Winner: The Messenger (Sabotage Studio) Yoku’s Island Express (Villa Gorilla) Best Esports Game Counter-Strike: Global Offensive Dota 2 Fortnite League of Legends Winner: Overwatch Best Esports Player Winner: Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox) Hajime “Tokido” Taniguchi Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up) Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere) Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior) Best Esports Team Astralis (CSGO) Winner: Cloud9 (LOL) Fnatic (LOL) London Spitfire (Overwatch) OG (Dota 2) Best Esports Coach Winner: Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9) Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG) Danny “zonic” Sørensen (Astralis) Dylan Falco (Fnatic) Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality) Janko “YNk” Paunovic (MiBR) Best Esports Event ELEAGUE Major: Boston 2018 Evo 2018 Winner: League of Legends World Championship Overwatch League Grand Finals The International 2018 Best Esports Host Alex “Goldenboy” Mendez Alex “Machine” Richardson Anders Blume Winner: Eefje “Sjokz” Depoortere Paul “RedEye” Chaloner Best Esports Moment Winner: C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE) KT vs IG Base Race (LOL Worlds) G2 Beating RNG (LOL Worlds) OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals) SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO) Content Creator of the Year Dr. Lupo Myth Winner: Ninja Pokimane Willyrex Πηγή. Βρείτε μας στα Social:
  2. Δεν άργησε η στιγμή και τα Game Awards επιβεβαιώνουν την υπεροχή των "δυνατών" φετινών τίτλων από τους οποίους δε θα μπορούσε να λείπει το Zelda. Τα 'The Game Awards' ανακοίνωσαν τις λίστες με τα επιτεύγματα των φετινών παιχνιδιών. Ένα από αυτά ήταν σίγουρα και το The Legend of Zelda: Breath of the Wild για τη νέα κονσόλα της Nintendo, που σάρωσε τα βραβεία κερδίζοντας τον τίτλο του καλύτερου Action/Adventure Game, ενώ προτάθηκε και για άλλα 12 βραβεία. Χωρίς άλλη καθυστέρηση ιδού η λίστα των φετινών παιχνιδιών, όπου με bold βλέπουμε τους νικητές της εκάστοτε κατηγορίας. GAME OF THE YEAR Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment) Persona 5 (Atlus) PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG Corp.) Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo) The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo) BEST GAME DIRECTION Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games) Resident Evil 7: biohazard (Capcom) Super Mario Odyssey (Nintendo EPD) The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD) Wolfenstein 2: The New Colossus (MachineGames / Bethesda) BEST NARRATIVE Hellblade: Senua’s Sacrifice (Tameem Antoniades, Elizabeth Ashman-Rowe / Ninja Theory) Horizon Zero Dawn (John Gonzalez / Ninja Theory) Nier: Automata (Yoko Taro, Hana Kikuchi, Yoshiho Akabane / Platinum Games) What Remains of Edith Finch (Ian Dallas / Giant Sparrow) Wolfenstein 2: The New Colossus (Jen Matthies, Tommy Tordsson Bjork / MachineGames) BEST ART DIRECTION Cuphead (Studio MDHR Entertainment) Destiny 2 (Bungie / Activision) Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment) Persona 5 (Atlus) The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo) BEST SCORE / MUSIC Cuphead (Kristofer Maddigan) Destiny 2 (Mike Salvatori, Skye Lewin, C Paul Johnson) Nier: Automata (Keiichi Okabe, Keigo Hoashi) Persona 5 (Shoji Meguro) Super Mario Odyssey (Naoto Kubo, Shiho Fujii, Koji Kondo) The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Manaka Kataoka, Yasuaki Iwata) BEST AUDIO DESIGN Destiny 2 (Bungie) Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory) Resident Evil 7: biohazard (Capcom) Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo) The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo) BEST PERFORMANCE Ashly Burch, Horizon: Zero Dawn (As Aloy) Brian Bloom, Wolfenstein 2: The New Colossus (as BJ Blazkowicz) Claudia Black, Uncharted: The Lost Legacy (as Chloe Frazer) Laura Bailey, Uncharted: The Lost Legacy (as Nadine Ross) Melina Juergens, Hellblade (as Senua) GAMES FOR IMPACT Bury Me, My Love (The Pixel Hunt / Figs / ARTE / Playdius) Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory) Life is Strange: Before the Storm (Deck Nine / Square Enix) Night in the Woods (Infinite Fall) Please Knock on My Door (Levall Games AB) What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive) BEST ONGOING GAME Destiny 2 (Bungie / Activision) Grand Theft Auto Online (Rockstar Games) Overwatch (Blizzard) PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG. Corp) Rainbow Six: Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft) Warframe (Digital Extremes) BEST INDEPENDENT GAME Cuphead (Studio MDHR Entertainment) Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory) Night in the Woods (Infinite Fall) Pyre (Supergiant Games) What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive) BEST MOBILE GAME Fire Emblem Heroes (Intelligent Systems / Nintendo) Hidden Folks (Adriaan de Jongh / Sylvain Tegroeg) Monument Valley 2 (ustwo games) Old Man’s Journey (Broken Rules) Super Mario Run (Nintendo) BEST HANDHELD GAME Ever Oasis (Grezzo / Nintendo) Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia (Intelligent Systems / Nintendo) Metroid: Samus Returns (MercurySteam / Nintendo) Monster Hunter Stories (Marvelous / Capcom / Nintendo) Poochy and Yoshi’s Woolly World (Good-Feel / Nintendo) BEST VR/AR GAME Farpoint (Impulse Gear / Sony Interactive Entertainment) Lone Echo (Ready at Dawn / Oculus Studios) Resident Evil 7: biohazard (Capcom) Star Trek: Bridge Crew (Red Storm Entertainment / Ubisoft) Superhot VR (SUPERHOT Team) BEST ACTION GAME Cuphead (Studio MDHR Entertainment) Destiny 2 (Bungie / Activision) Nioh (Team Ninja / Sony Interactive Entertainment) Prey (Arkane Studios / Bethesda) Wolfenstein 2: The New Colossus (MachineGames / Bethesda) BEST ACTION/ADVENTURE GAME Assassin’s Creed Origins (Ubisoft Montreal / Ubisoft) Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment) Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo) The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo) Uncharted: The Lost Legacy (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment) BEST ROLE-PLAYING GAME Divinity: Original Sin II (Larian Studios) Final Fantasy 15 (Square Enix Business Division 2 / Square Enix) Nier: Automata (Platinum Games / Square Enix) Persona 5 (Atlus) South Park: The Fractured But Whole (Ubisoft San Francisco / Ubisoft) BEST FIGHTING GAME Arms (Nintendo EPD / Nintendo) Injustice 2 (NetherRealm Studios / Warner Bros. Interactive Ent) Marvel vs. Capcom: Infinite (Capcom) Nidhogg 2 (Messhof Games) Tekken 7 (Bandai Namco Studios / Bandai Namco Entertainment) BEST FAMILY GAME Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo EAD / Nintendo) Mario + Rabbids Kingdom Battle (Ubisoft Paris + Milan / Ubisoft) Sonic Mania (PagodaWest Games, Headcannon / Sega) Splatoon 2 (Nintendo EPD / Nintendo) Super Mario Odyssey (Nintendo EAD / Nintendo) BEST STRATEGY GAME Halo Wars 2 (Creative Assembly, 343 Industries / Microsoft Studios) Mario + Rabbids Kingdom Battle (Ubisoft Paris + Milan / Ubisoft) Total War: Warhammer 2 (Creative Assembly / Sega) Tooth and Tail (Pocketwatch Games) XCOM 2: War of the Chosen (Firaxis Games / 2K) BEST SPORTS/RACING GAME FIFA 18 (EA Vancouver / EA) Forza Motorsport 7 (Turn 10 Studios / Microsoft Studios) Gran Turismo Sport (Polyphony Digital / Sony Interactive Entertainment) NBA 2K18 (Visual Concepts / 2K Sports) Pro Evolution Soccer 2018 (PES Productions / Konami) Project Cars 2 (Slightly Mad Studios / Bandai Namco Entertainment) BEST MULTIPLAYER (δεν ανακοινώθηκε) Call of Duty: WWII (Sledgehammer Games / Activision) Destiny 2 (Bungie / Activision) Fortnite (Epic Games) Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo EAD / Nintendo) PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG Corp.) Splatoon 2 (Nintendo EPD / Nintendo) MOST ANTICIPATED GAME God of War (Santa Monica Studio / Sony Interactive Entertainment) Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / Sony Interactive Entertainment) Monster Hunter: World (Capcom) Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) The Last of Us Part 2 (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment) TRENDING GAMER Andrea Rene (What’s Good Games) Clint Lexa (“Halfcoordinated”) Guy Beahm (“Dr. Disrespect”) Mike Grzesiek (“Shroud”) Steven Spohn (AbleGamers) BEST ESPORTS GAME Counter-Strike: Global Offensive (Valve) Dota 2 (Valve) League of Legends (Riot) Overwatch (Blizzard) Rocket League (Psyonix) BEST ESPORTS PLAYER PRESENTED BY OMEN BY HP Lee Sang-hyeok “Faker” (SK Telecom 1, League of Legends) Marcelo “coldzera” David (SK Gaming, Counter-Strike: GO) Nikola ‘NiKo’ Kovac (FaZe Clan, Counter-Strike: GO) Je-hong “ryujehong” Ryu (Seoul Dynasty, Overwatch) Kuro “KuroKy” Salehi Takhasomi (Team Liquid, Dota 2) BEST ESPORTS TEAM Cloud 9 FaZe Clan Lunatic-Hai SK Telecom T1 Team Liquid STUDENT GAME AWARD Falling Sky (Jonathan Nielssen, Nikolay Savoy, Mohsen Shah / National Film & TV School) From Light (Alejandro Grossman, Steven Li, Sherveen Uduwana / USC) Hollowed (Erin Marek, Jerrick Flores, Charley Choucard / University of Central Florida) Impulsion (Hugo Verger, Remi Bertrand, Maxime Lupinski / IIM) Level Squared (Kip Brennan, Stephen Scoglio, Dane Perry Svendsen / Swinburne University) Meaning (Hariz Yet / DigiPen Institute of Technology Singapore) BEST DEBUT INDIE GAME PRESENTED BY SCHICK HYDRO Cuphead (Studio MDHR Entertainment) Golf Story (Sidebar Games) Hollow Knight (Team Cherry) Mr. Shifty (Team Shifty) Slime Rancher (Monomi Park) Πηγή. Βρείτε μας στα Social:
  3. [NEWS_IMG=Το Τίτλο Παιχνίδι της Χρονιάς κέρδισε το Fallout 4 στα Bafta Awards]http://www.hwbox.gr/images/news_images/general2.jpg[/NEWS_IMG] Η Βρετανική Ακαδημία έδωσε στο Fallout 4 της Bethesda τον τίτλο Game of the Year ενώ σημειώνεται ότι πολλοί Indie τίτλοι κέντρισαν τις εντυπώσεις στα βραβεία. Το 2015 πέρασε έχοντας προσφέρει αρκετά αξιόλογους τίτλους στην βιομηχανία των παιχνιδιών. Τα Witcher 3, Fallout 4 και Metal Gear Solid V είναι μερικά που θα συνεχίζουν να απασχολούν τους enthusiasts με συνεχή νέα και updates. Το Fallout 4 κέρδισε το βραβείο του "Καλύτερου Παιχνιδιού" ενώ ακολούθησαν πολλοί Indie τίτλοι όπως το Everybodyʼs Gone to the Rapture που κέρδισε τρία βραβεία από τα 10 που προτάθηκε. Παράλληλα το γνωστό Her Story, είναι ένα τρανταχτό παράδειγμα ενός αρκετά ενδιαφέροντος τίτλου που διηγείται την ιστορία μιας κοπέλας μέσα από βίντεο συνεντεύξεων που έχει δώσει στην αστυνομία. Exclusive τίτλοι όπως το Bloodborne πήραν και αυτοί την "απαραίτητη" δόξα, λαμβάνοντας το βραβείο Game Design ξεπερνώντας το Witcher 3 και το Her Story. Ο συνιδρυτής της Id Software, John Carmack τιμήθηκε με το βραβείο BAFTA Fellowship. Μπορείτε να διαβάσετε την πλήρη λίστα των παιχνιδιών παρακάτω: ARTISTIC ACHIEVEMENT ASSASSIN'S CREED SYNDICATE Development Team – Ubisoft/Ubisoft BATMAN: ARKHAM KNIGHT Development Team – Rocksteady Studios/WB Games EVERYBODY'S GONE TO THE RAPTURE Development Team – The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN Development Team – Kojima Productions/Konami WINNER: ORI AND THE BLIND FOREST Development Team – Moon Studios/Microsoft Studios THE WITCHER 3: WILD HUNT Development Team – CD Projekt Red/Bandai Namco Entertainment AUDIO ACHIEVEMENT ASSASSIN'S CREED SYNDICATE Development Team – Ubisoft/Ubisoft BATMAN: ARKHAM KNIGHT Development Team – Rocksteady Studios/WB Games WINNER: EVERYBODYʼS GONE TO THE RAPTURE Development Team – The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN Development Team – Kojima Productions/Konami STAR WARS BATTLEFRONT Development Team – EA Dice/Electronic Arts THE WITCHER 3: WILD HUNT Development Team – CD Projekt Red/Bandai Namco Entertainment BEST GAME EVERYBODY'S GONE TO THE RAPTURE Development Team – The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe WINNER: FALLOUT 4 Development Team- Bethesda Game Studios/Bethesda Game Studios LIFE IS STRANGE Development Team – Dontnod Entertainment/Square Enix METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN Development Team – Kojima Productions/Konami ROCKET LEAGUE Development Team – Psyonix/Psyonix THE WITCHER 3: WILD HUNT Development Team – CD Projeckt Red/Bandai Namco Entertainment BRITISH GAME WINNER: BATMAN: ARKHAM KNIGHT Development Team – Rocksteady Studios/WB Games EVERYBODY'S GONE TO THE RAPTURE Development Team – The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe HER STORY Sam Barlow - Sam Barlow/ Sam Barlow PRISON ARCHITECT Development Team - Introversion Software/Introversion Software TEARAWAY UNFOLDED Development Team - Media Molecule/Sony Computer Entertainment Europe UNTIL DAWN Development Team - Supermassive Games/Sony Computer Entertainment Europe DEBUT GAME WINNER: HER STORY Sam Barlow - Sam Barlow/ Sam Barlow KEEP TALKING AND NOBODY EXPLODES Ben Kane, Brian Fetter, Allen Pestaluky – Steel Crate Games/Steel Crate Games LOVERS IN A DANGEROUS SPACETIME Matt Hammill, Jamie Tucker, Adam Winkels – Asteroid Base/Asteroid Base MINI METRO Development Team – Dinosaur Polo Club/AGM Playism ORI AND THE BLIND FOREST Development Team – Moon Studios/Microsoft Studios PRUNE Joel McDonald – Joel McDonald, Kyle Preston/Joel McDonald FAMILY DISNEY INFINITY 3.0: PLAY WITHOUT LIMITS John Blackburn, John Vignocchi, Bob Lowe - Avalanche Studios, Disney Interactive Studios/Disney Interactive Studios FIFA 16 Development Team – EA Canada/EA Sports GUITAR HERO: LIVE Development Team - Freestyle Games/Activision LEGO DIMENSIONS Jon Burton, James McLoughlin, Nick Ricks – TT Games/WB Games SUPER MARIO MAKER Development Team – Nintendo/Nintendo WINNER: ROCKET LEAGUE Development Team – Psyonix/Psyonix GAME DESIGN WINNER: BLOODBORNE Development Team – FromSoftware/Sony Computer Entertainment Europe GROW HOME Development Team – Ubisoft/Ubisoft HER STORY Sam Barlow - Sam Barlow/ Sam Barlow LOVERS IN A DANGEROUS SPACETIME Matt Hammill, Jamie Tucker, Adam Winkels – Asteroid Base/Asteroid Base ROCKET LEAGUE Development Team – Psyonix/Psyonix THE WITCHER 3: WILD HUNT Development Team - CD Projeckt Red/Bandai Namco Entertainment GAME INNOVATION EVERYBODY'S GONE TO THE RAPTURE Development Team – The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe WINNER: HER STORY Sam Barlow - Sam Barlow/Sam Barlow LIFE IS STRANGE Development Team – Dontnod Entertainment/Square Enix METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN Development Team – Kojima Productions/Konami SPLATOON Development Team – Nintendo/Nintendo UNTIL DAWN Development Team - Supermassive Games/Sony Computer Entertainment Europe MOBILE & HANDHELD ALPHABEAR Development Team - Spry Fox/Spry Fox FALLOUT SHELTER Development Team – Bethesda Game Studios/Bethesda Softworks WINNER: HER STORY Sam Barlow - Sam Barlow/Sam Barlow LARA CROFT GO Development Team – Square Enix Montreal/Square Enix PRUNE Joel McDonald - Joel McDonald, Kyle Preston/Joel McDonald THE ROOM THREE Development Team – Fireproof Games/Fireproof Games MULTIPLAYER DESTINY: THE TAKEN KING Development Team – Bungie/Activision LOVERS IN A DANGEROUS SPACETIME Matt Hammill, Jamie Tucker, Adam Winkels – Asteroid Base/Asteroid Base WINNER: ROCKET LEAGUE Development Team – Psyonix/Psyonix SPLATOON Development Team – Nintendo/Nintendo TOM CLANCY'S RAINBOW SIX SIEGE Development Team – Ubisoft/Ubisoft WORLD OF WARSHIPS Development Team - Wargaming.net/Wargaming.net MUSIC ASSASSIN'S CREED SYNDICATE Development Team– Ubisoft/Ubisoft BATMAN: ARKHAM KNIGHT Development Team – Rocksteady Studios/WB Games WINNER: EVERYBODYʼS GONE TO THE RAPTURE Jessica Curry - The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe FALLOUT 4 Development Team - Bethesda Game Studios/Bethesda Softoworks HALO 5: GUARDIANS Kazuma Jinnouchi, Nobuko Toda, Peter Cobbin – 343 Industries/Microsoft Studios ORI AND THE BLIND FOREST Gareth Coker – Moon Studios/ Microsoft Studios ORIGINAL PROPERTY EVERYBODY'S GONE TO THE RAPTURE Development Team – The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe HER STORY Sam Barlow - Sam Barlow/Sam Barlow LIFE IS STRANGE Development Team – Dontnod Entertainment/Square Enix ORI AND THE BLIND FOREST Development Team – Moon Studios/Microsoft Studios SPLATOON Development Team – Nintendo/Nintendo WINNER: UNTIL DAWN Development Team - Supermassive Games/Sony Computer Entertainment Europe PERFORMER ASHLY BURCH as Chloe Price in Life is Strange DOUG COCKLE as Geralt of Rivia, Witcher in The Witcher 3: Wild Hunt WINNER: MERLE DANDRIDGE as Kate Collins in Everybodyʼs Gone to the Rapture OLIVER DIMSDALE as Stephen Appleton in Everybodyʼs Gone to the Rapture MARK HAMILL as The Joker in Batman: Arkham Knight MASASA MOYO as Vella in Broken Age: Act 2 PERSISTENT GAME DESTINY: THE TAKEN KING Development Team – Bungie/Activision FINAL FANTASY XIV ONLINE Development Team – Square Enix/Square Enix GUITAR HERO: LIVE Development Team - Freestyle Games/Activision LEGO DIMENSIONS Jon Burton, James McLoughlin, Dave Dootson – TT Games/WB Games WINNER: PRISON ARCHITECT Development Team - Introversion Software/Introversion Software THE WITCHER 3: WILD HUNT Development Team - CD Projekt Red/Bandai Namco Entertainment SPORT: DIRT RALLY Development Team – Codemasters/Codemasters FIFA 16 Development Team – EA Canada/EA Sports FOOTBALL MANAGER Development Team - Sports Interactive/SEGA FORZA MOTORSPORT 6 Development Team – Turn10/Microsoft PES 2016 Development Team - Konami Digital Entertainment/Konami Digital Entertainment B.V. WINNER: ROCKET LEAGUE Development Team – Psyonix/Psyonix STORY EVERYBODY'S GONE TO THE RAPTURE Development Team – The Chinese Room/Sony Computer Entertainment Europe HER STORY Sam Barlow - Sam Barlow/ Sam Barlow WINNER: LIFE IS STRANGE Development Team – Dontnod Entertainment/Square Enix UNDERTALE Development Team – tobyfox/tobyfox UNTIL DAWN Development Team - Supermassive Games/Sony Computer Entertainment Europe THE WITCHER 3: WILD HUNT Development Team - CD Projekt Red/Bandai Namco Entertainment BAFTA ONES TO WATCH AWARD IN ASSOCIATION WITH DARE TO BE DIGITAL SELFIENATION Cheri Skivington, Daniel Prihodko, Ricardo Barros, ZoltΓʽn Tompa, Hajnalka Szanto Irina Kovalova - Pictrail WINNER: SUNDOWN Steven Li, Aaron Hong, McLean Goldwhite, Theodore Park, Kenny Regan, Cynthia Cantrell, Gracie May, Jade Kim – Mild Beast Games THE WALL SHALL STAND Edward Burton, Edward Grimes, Cameron Richards, Steven Sparkes - Pixel Tailors AMD eSPORTS AUDIENCE AWARD CALL OF DUTY:BLACK OPS 3 Treyarch/ Activision COUNTER-STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE Hidden Path Entertainment/Valve DOTA 2 Valve/Valve HEARTHSTONE: HEROES OF WARCRAFT Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment LEAGUE OF LEGENDS Riot Games/Riot Games WINNER: SMITE Hi-Rez Studios/Hi-Rez Studios [img_alt=Το Τίτλο Παιχνίδι της Χρονιάς κέρδισε το Fallout 4 στα Bafta Awards]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61925.png[/img_alt] Διαβάστε περισσότερα εδώ...