phil

Unigine Heaven - Basic/Xtreme Preset (DX11) Post your scores

Recommended Posts

Οχι ακομη , γιατι με το country cup εχουμε ψιλολαλησει .

Εχω μια 2η πλακετα ,ομως, και ισως τη δοκιμασω . Ποια καρτα απο τις 2 εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παιξει ??? Αυτη του ΜΟΑ ή η αλλη???

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο είσαι σίγουρος για το capacitance που έχεις προσθέσει στην κάρτα; 470άριδες είναι αυτοί;

Η καρτα εχει 3 phase στον πυρηνα και 1 στη μνημη.

Στα 3 phase επανω , ειχε τεσσερις 2.5v 820αρηδες. Ενα phase δηλαδη ειχε 2 πυκνωτες και τα αλλα δυο ειχαν απο εναν το καθενα.

Στο 1 phase της μνημης ειχε παλι εναν 2.5v 820αρη.

Αυτο που εκανα ειναι να βαλω 2 εξτρα 2.5v 820 σε καθε φαση . Χωρεσαν 9 πυκνωτες εξτρα .

Αυτο που βλεπω ειναι πως εκαναν πολυ καλη δουλεια , γιατι χωρις αυτους σφυριζε η τροφοδοσια ... και δε μπορουσα να βαλω πανω απο 1.45v ... και κερδισαν ρολογια και ο πυρηνας αλλα και οι μνημες .

Γιατι ρωτας ?

Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκαν πολλοί, αλλά εγώ σκεφτόμουν για αέρα βέβαια και τα αντίστοιχα voltages/clocks. :)

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά, όταν μιλάμε για capacitance στην έξοδο, όπως στην περίπτωσή σου, δεν είναι the more the better γιατί στα τελειώματα των βαριών σκηνών παίζει να προσφέρουν αστάθειες. Έτσι δεν είναι; Το ότι πλέον δεν σφυρίζει πάντως είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκαν πολλοί, αλλά εγώ σκεφτόμουν για αέρα βέβαια και τα αντίστοιχα voltages/clocks. :)

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά, όταν μιλάμε για capacitance στην έξοδο, όπως στην περίπτωσή σου, δεν είναι the more the better γιατί στα τελειώματα των βαριών σκηνών παίζει να προσφέρουν αστάθειες. Έτσι δεν είναι; Το ότι πλέον δεν σφυρίζει πάντως είναι καλό.

Εγω οπως τα διαβαζω τοσα χρονια , τουλαχιστον στο θεμα των mod σε μητρικες & καρτες , ολοι κοιτουν να προσθεσουν χωρητικοτητα . Bulk capacitance οπως το λενε . Βοηθαει στις αυξημενες απαιτησεις .

Εαν ενα κυκλωμα τροφοδοσιας δεν εχει αρκετα μF λογω φθηνης υλοποιησης , ακομη και στον αερα βοηθαει η αυξηση χωρητικοτητας . Σιγουρα απο ενα σημειο και πανω , ειναι για πιο extreme καταστασεις , οπως σωστα το εγραψες.

Ασταθειες , οχι δεν υπαρχουν . Υπαρχει ενα vdroop που ειναι λογω της ρυθμισης των PWM του untouchable (EPOWER πιο επισημη ονομασια του) .

Το vdroop του Epower ειναι περιπου στο 0.1v σε οσες καρτες το εχω δοκιμασει .

Ο shamino ελεγε παντα οτι την ταση να τη ρυθμιζεις με βαση το load . Το ιδιο vdroop εχει δειξει και ο Tin επισης σε διαφορες δοκιμες του.

Οποτε με 1.6v στο evbot , εχω 1.55v idle στην καρτα και 1.50v σε φορτιο και μενει σταθερο εκει .

Link to comment
Share on other sites

Ναι βοηθάει το επιπλέον capacitance γιατί "σιδερώνει" ακόμα καλύτερα τις τάσεις στα σκαμπανεβάσματα, ακόμα και σε αέρα σε μερικές περιπτώσεις.

Απλά αν το παρακάνεις πολύ, θα σε φάει αφενός το ESR και αφεταίρου αν έχεις bios με powerplay κτλ στο τέλος των σκηνών θα πέφτουν τα ρολόγια αλλά θα έχεις μεγάλο "υπόλοιπο" στους πυκνωτές οπότε παίζει να σε προλαβαίνει κανένα OCP ;) Από κάτι GTX260 τα θυμάμαι που είχα πειραματιστεί, βέβαια παίζει να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε.

Κατά τα άλλα, αν είναι αρκετά ελέγξιμο το vdroop στο boardάκι σου δεν σε χαλάει καθόλου - άσε που προστατεύεις και την κάρτα κάπως - give those cards HELL Stelara :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Στο epower OCP δεν υπαρχει , ουτε OVP . 300+ Ampere δινει το epower .

Σωστά, έγραφα σκεπτόμενος να παίζει με της κάρτας τον controller, όπως τα απλά cap mods ;)

Αλλά είσαι στο επόμενο Level εσύ :D

Ωραίες και βαρβάτες κολλήσεις επίσης, και πολύ μου αρέσει που δεν το έβαλες με βερνικομένα σύρματα πάνω - αλλά με χοντρό awg :T:

Link to comment
Share on other sites

Ατελειωτα μετρα κολλησης .Με το κιλο τη ρουφανε τα καλωδια αυτα ! :hehe:

Πηγα χθες και πηρα μια φθηνη , γιατι δεν ελεγε ...

Μολις κανω και αλλες δοκιμες , θα ανοιξω κανονικο thread γιατι θα εχει σιγουρα ενδιαφερον .

Link to comment
Share on other sites

Νικο , δεν εχω παλμογραφο σπιτι . Δεν θελω να αρχισω να τα σκαω και σε τετοιον εξοπλισμο , γιατι μιλαμε για 10αδες χιλιαρικα . Λογικα θα πρεπει να ειναι σε καλα επιπεδα το ripple . Αλλιως δε νομιζω οτι θα μπορουσε να παιξει καλα η καρτα .

Χρονια πολλα και για χθες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι με evbot παιζουν ... Δεν εχω δει κανεναν που να εχει κανει μοντα στο feedback ή vsense .

Τωρα , εαν υπαρχει καποια μοντα , που θεωρω οτι θα υπαρχει κατι ,θα χανεις ολη την ουσια που ειναι να βαζεις προφιλ και να κλικαρεις τα ρευματα on-the-fly . Εχει αλλη φαση το evbot !:D

Θα ριξω μια ματια στο PWM και θα σου πω .

Link to comment
Share on other sites

Θα βγουν πολυ συντομα στην αγορα. Λογικα στην Αμερικη/Ασια θα ειναι γυρω στις γιορτες απο οτι καταλαβαινω .

Ε , κανα 250αρι δε θα παει το πακετο ?

Δεν εβγαλα ακρη στα γρηγορα που το ειδα . Φοραει το VT1185MF για το gpu power . Τα γνωστα pin δε μου δινουν κατι λογικο .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ? Πολλα ειναι ??? Εαν βγει 150 Ευρω η πλακετα ... και μετα το evbot κανα 80αρι . Πολλα ειναι για τετοια τροφοδοσια ?

Εξαλλου , για λιγους ειναι . Εξειδικευμενο ... και οχι σε μεγαλη παραγωγη .

Μακαρι να κανω λαθος , αλλα τετοιες τιμες υπολογιζω .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η τιμή guys.Η απόδωση του είναι φανταστική.Εννοείται ότι δεν απευθύνεται σε μεγάλο κοινό.Η τοποθέτησή του πάνω στην κάρτα προυποθέτει κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις.Περιμένω να δώ κανα καλό ρεκόρ σε καμια 580 ΜαστροΣτέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα σε 580 classified/lightning/matrix . Εχουν ηδη καλη τροφοδοσια αυτες οι καρτες. Το ιδιο ισχυει για οποιαδηποτε custom υολοποιηση με καλη τροφοδοσια . Πχ 6970 lightning ...

Σε reference 580 κατι θα εκανε . Αλλα γιατι να φαω 2 μερες απο τη ζωη μου γι'αυτο ??? Και να κανω μια καρτα που μετα ουτε που θα βλεπεται . Και για RMA ... ειναι κατι το οποιο δεν προβλεπεται σε μια τοσο βασανισμενη καρτα . Παω αγοραζω μια custom 580 και καθαριζω.

Εαν ομως θελω να παιζω με παλιες καρτες σε υολοποιησεις που ΔΕΝ εχουν καλη τροφοδοσια , τοτε μπορει να δωσει αρκετη βοηθεια εαν τοποθετησει σωστα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now