yannis

Απορία με μνήμες. Γιατί δεν τις βλέπει;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Πήγα πρόσφατα από το e-shop και πήρα αυτή την μνήμη.

Πάω να τις βάλω στο pc μου, είδα από τον υπολογιστή ότι γράφει 3 GB, αλλά βλέπει μόνο 2.75GΒ.

Η ερώτησή μου είναι γιατί το κάνει, και αν μπορώ να κάνω κάτι να βλέπει όλο το μέγεθος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση

attachment.php?attachmentid=5226&stc=1&d=1293032135

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή.PNG

57fd07ace2ab0_.PNG.ed8b9bc8b13d2493da3bc

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις

1) Εχεις 32-bit Windows

2) Δε νομιζω να επηρρεασει κατι, αλλα κανε enable το Memory Remap στις ρυθμισεις της μνημης στο BIOS

3) Μηπως δεσμευει καμια καρτα γραφικων μνημη?

Δεν έχω κάρτα γραφικών, αλλά θα κάνω αυτό που λές για το Bios

¨ολα Enable είναι, αλλά πάλι τα ίδια. Δηλαδή δεν γίνεται τίποτα να φανταστώ....;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, είπα να το γράψω εδώ..

Έχω την εξής μητρική, Gigabyte GA P55 USB3, και σκεφτομουν να βαλω 2 stick των 4 GB 1333Mhz, και όχι 4 stick των 2 GB. Η απορία μου είναι αν θα δουλέψει; ( βάση όσων αναφέρει η μητρικη, ότι δέχετε ως 16Gb θεωρω οτι θα δουλεψει, αλλα καλου-κακου ειπα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις κατι στα πιο σιγουρα ), και αν -θεωρητικα- ειναι πιο γρηγορο το συστημα με 2 stick των 4GB αντι 4 stick των 2Gb?

thnx

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα δουλέψει και πράγματι είναι καλύτερο να πας σε 2 Χ 4GB για να μην ζορίζεις και τον imc (λέμε τώρα) και να είναι και πιο δροσερά τα dimmάκια. Απλά πριν αποφασίσεις ποια θα αγοράσεις, ρίξε ένα googling μήπως παρ ελπίδα παίζει κανένα φοβερό incompatibility με συγκεκριμένες μάρκες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο kingston προτιμώ, και ένας από τους λόγους είναι αυτό που αναφέρεις, κατά 99% δεν έχουν ποτέ και με τίποτα ασυμβατότητα, είναι σταθερές και πολύ καλές.. Από όσο έψαξα δυστυχώς δεν βρήκα τρομερά στοιχεία, οπότε προχωράω ( και ο θεός μαζί μας χαχα ). Σε ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now