George_o/c

CPU, MOBO, HDD, RAM, PSU & CASE με ~500?

Recommended Posts

Λοιπόν ένας καλός μου φίλος θέλει κουτί, τροφοδοτικό, επεξεργαστή, μητρική, μνήμες και σκληρό δίσκο από Πλαίσιο. Το κουτί δεν θέλει να είναι κάτι τρομερό, ένα μαύρο midi μου είπε του αρκεί. Κάρτα έχει την HD 5670 που του είχα πάρει και είναι λέει ευχαριστημένος, οπότε του έφτιαξα ένα build που έχει ως εξής. Πείτε μου την γνώμη σας αν κάτι θέλει αλλαγή:

CASE: CoolerMaster Elite 370 Black Case (RC-370-KKN1) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

PSU: Premier Value Series DR-8550BTX PSU 550W - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

HDD: Western Digital Caviar Green WD5000AADS 500GB HDD 3.5" (Cache 32MB, IntelliPower, SATA 3Gb/s - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

CPU: Intel Core i5 2300 (s1155, 2,80GHz, 6MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

RAM: Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9A) - Μνήμες - plaisio.gr

MOBO: Gigabyte GA-P67A-UD3 (1155, P67, DDR3) - Mητρικές - plaisio.gr

Το pc θα πάει να το παραγγείλει αύριο ή μεθαύριο οπότε βασική προϋπόθεση είναι τα κομμάτια να είναι ετοιμοπαράδοτα ή να έρχονται το πολύ σε 72 ώρες (όπως οι μνήμες). Ακούω γνώμες :)

P.S. Το παραπάνω build βγαίνει στα 504?

P.S.2 Αν έχω κάνει κανένα τρανταχτό λάθος πιστεύω δικαιολογούμαι γιατί το έφτιαξα σε 5 λεπτά μέσα :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ρε spammer ο Dot σπουδάζει στην Αθήνα και αγοράζει για αυτόν τον υπολογιστή. Θα πάει να πάρει κατευθείαν το PC από ένα κατάστημα Πλαισίου κάπου λέει κοντά στα Εξάρχεια. Εγώ τι δουλειά έχω;

Link to comment
Share on other sites

με εφισιενσυ 65% το τροφοδοτικο,απλως οχι!ας δωσει κατι παραπανω να παρει αλλο!!ας του πουλησεις εσυ αυτο που κερδισες:P:p:p

κατα τα αλλα ειναι καλη συνθεση ετσι και αλλιως o/c δεν θα κανει αποτι καταλαβαινω!!!

εδιτ: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-720W-Infinity-EIN720AWT.htm

αν υπαρχει ειναι καλή τιμουλα;)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλαράκι μου χρησιμοποιεί το PC για να παίζει κάνα παιχνίδι που και που και να βλέπει SouthPark, Family Guy, Big Bang Theory και ταινίες, τίποτα άλλο :) Φανταστείτε ότι τώρα είναι με Pentium 4 660 (ή 661 δεν θυμάμαι), οπότε όπου και να πάει διαφορά θα δει :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιωργο..! Μας δουλευεις ετσι ? Τροφοδοτικο premier ???? :hehe:

Κοψε απο την μητρικη και βαλε καλυτερο!

Εδω εισαι

MSI P67A-C43

Corsair Builder Series CX430

Το τροφοδοτικακι παιζει να σπερνει ασχημα! 80 Plus efficiency και corsair γιατι ειμαστε και fanboys :P

EDIT: Καρτα δεν παιζει ? Ξερεις οτι με P67 δεν παιζει Onboard ετσι ? ελπιζω να εχει καρτονι ο φιλος σου!

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από τους Green, βάλε του Blue. Δεν το λέω -τόσο- για επιδόσεις αλλά περισσότερο για αξιοπιστία. Είναι πολλοί "καμένοι" από τους Green.

Link to comment
Share on other sites

Propi έχει κάρτα ο Dot, την HD 5670 - το αναφέρω και στο πρώτο post :P

Και μητρική του έβαλα την Gigabyte γιατί την είχε ετοιμοπαράδοτη.

Τάσο thanx για το comment, ok θα του πω να πάρει τον Blue.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now