John-X

580GTX+FC480 WATERBLOCKS

Recommended Posts

Εχθες εκανα μια βολτα στα μαγαζακια και τσιμπησα 2 580gtx.

Sorry George αλλα δεν κρατηθηκα:yum:

24012011023.jpg

Σκεφτομουν λοιπον αν τα μπλοκ Fc480 τεριαζουν στις 580 μιας και το pcb ειναι ιδιο.Τελικα βρηκα οτι ταιριαζουν και μαλιστα παρα πολυ καλα.

Δειτε παρακατω.

480GTX+EK FC480

480pcb.jpg

580GTX+EK FC480

580c.jpg

Η μονη διαφορα ειναι η τρυπες για τις βυδες διπλα απο τα VRM αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα απλα βαζεις ενα διπλο thermal pad (οχι απαραιτητα)απλα για να εισαι πιο σιγουρος οτι θα κανει καλητερη επαφη μιας και δεν θα σφηξει σε εκεινο το σημειο.

24012011030.jpg

24012011031.jpg

24012011029.jpg

24012011028.jpg

24012011032.jpg

Κουκλες και γλυτωνεις και το 200αρικο.

Σε ερωτηση που εγινε στην aquafrax αν ταιριαζουν τα μπλοκ απο 480 σε 580 ειπαν:Δεν μπορουμε να απαντησουμε σε αυτην την ερωτηση:gizmo:

Update με temps κλπ οταν το τελειωσω:T:

Link to comment
Share on other sites

Τα πιεσα τωρα και ηρθαν στα ισια.

Εχει προβλημα αμα γερνει?Δεν νομιζω,θα τους βγει το ματι τωρα σιγα.

Οι 480 παντος γερνουν πολυ και με μονα pads.Καλητερα εκατσαν στην 580 τελικα:shades:

Παρτε και temps

580gtxidletemps.png

580gtxfulltemps.png

OC οχι ακομα,θα τους κανω λιγα χιλιομετρα benchmark μαμα κυριλε να στρωσουν λιγακι και μετα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε.

Μου ειχαν περισεψει λιγα κοματακια pads απο τα μπλοκ και εβαλα στην μια.

Στην δευτερη εβαλα 2 3 pads απο την στοκ ψυκτρα και οπως βλεπεις μια χαρα θερμοκρασιες εχει και με αυτα.

Multirama extreme αν θα βρεις η Checkmate για πιο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Multirama extreme πλέον δεν υπάρχει....;)

Επίσης μπορείς να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα που να τεστάρει και τις 2 κάρτες...? Γιατί πιο πάνω

μόνο η μια κάρτα είναι σε full load...;)

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εκανα μια βολτα στα μαγαζακια και τσιμπησα 2 580gtx.

Sorry George αλλα δεν κρατηθηκα:yum:

Τι sorry ρει. Καλοδούλευτες και καλοκλοκάριστες! :T: Τις 480 τι τις έκανες; :P

Ωραιος!!!

Αν και αν κρινω απο την 6η φωτο καλυτερα να μην εβαζες διπλο pad....βλεπω λιγο το pcb να γερνει..

Όντως γέρνει λίγο η δεξιά του πλευρά.

Εχει προβλημα αμα γερνει?Δεν νομιζω,θα τους βγει το ματι τωρα σιγα.

Οι 480 παντος γερνουν πολυ και με μονα pads.Καλητερα εκατσαν στην 580 τελικα:shades:

Παρτε και temps[/img]

OC οχι ακομα,θα τους κανω λιγα χιλιομετρα benchmark μαμα κυριλε να στρωσουν λιγακι και μετα:hehe:

Καλό είναι να μην γέρνει γιατί υπάρχει περίπτωση να μην κάθεται καλά η κάρτα μες στην θύρα. Εγώ όταν είχα κολλήσει με χαρτοταινία το evap του SS στην 7300LE έγερνε τόσο πολύ που το σύστημα έκανε απανωτά restart γιατί δεν καθόταν καλά στην PCI-Express :hehe:

Κομπλέ οι θερμοκρασίες, μπράβο :T:

Δεν είναι κινητήρες για να τις στρώσεις :P Βάρα εκεί 900MHz core καρφωτά :hehe:

Αντί για kombustor κατέβασε το furmark 1.82.

Το ίδιο είναι και το kombustor. Απλά εκτός από stability test πρέπει να τικάρεις Xtreme burning mode, να ανεβάσεις την ανάλυση, Fullscreen και να ανεβάσεις το MSAA ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω George!

Ακομα ειναι λιγο beta το ολο setup μου,θα το σενιαρω και τις καρτες και ολα.

Οι 480 αραζουν εδω διπλα.Τις δοκιμασα ξεχωριστα φιλε η μια παει ανετα 920 και αλλη 880 γιαυτο με εκοβε.

Link to comment
Share on other sites

Με 2101mhz τις μνημες και 1.12ν gpu δεν δοκιμασα πιο κατω ρευμα μετα πηγα για τις 580.Πανε κι αλλο οι μνημες,τις ειχα παει μεχρι 2146mhz και εβγαζε vantage ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι και το kombustor. Απλά εκτός από stability test πρέπει να τικάρεις Xtreme burning mode, να ανεβάσεις την ανάλυση, Fullscreen και να ανεβάσεις το MSAA ;)

Δεν ξέρω για πιο κombustor μιλάς, αλλά αυτό που έχω εγώ, 1.07, δεν έχει τις επιλογές που αναφέρεις. Αυτές που λες βρίσκονται στο furmark.

Στην δικιά μου περίπτωση, 6870 CF, το kombustor μου δουλεύει τις κάρτες στο 50% load, με αποτέλεσμα να μην τις στρεσάρει όπως πρέπει. Το furmark τους πίνει το αίμα κανονικότατα... :D

Γι αυτό και το είπα στον φίλο, μπας και συμβαίνει το ίδιο και σε αυτόν... Στα υπόλοιπα συμφωνούμε... :)

ΑΑΑ... Να μην ξεχάσω να πω μεγιές στον φίλο για το απόκτημα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο σύστημα φίλε :T: Και μεγάλο ατού να μπορείς να αγοράσεις έτσι απλά 2 580 και να έχεις 2 480 να κάθονται. Πρέπει να έχεις εργοστάσια :hehe: Πάντως χωρίς πλάκα το σύστημά σου μ@μ@ει.-

Link to comment
Share on other sites

ποσο τις πηρες και τις 2?και απο που αν γινετε :D

Παρεπιπτωντος Μεγειες και καλοριζικες και καλοδουλευτες

Επισης θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο κυριος (:hehe:)με τα μπλε γραμματα απο πανω για τα εργοστασια :D

Ειναι ακριβες οι ατιμες

Απο την αλλη ομως δεν εχεις και απωλειες τις αλλες 480?τι θα τις κανεις γιατι οπως ξερουμε στον κοσμο των υπολογιστων τo h/w χανει γρηγορα την αξια του και ειδικα στις καρτες γραφικων ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Τσιφτη και H4ckerman.Βασικα δεν εχω τιποτα,φοιτητης ειμαι εδω στην αθηνα.Απλα επειδη τα γουσταρω τρελα αυτα προτημω να μην φαω πιτογυρα και να μην βγω ποτε για καφε παρα να μην τα δοσω σε ΗW:)

Σκιστηκα το καλοκαιρι να παρω τον 980χ και το rampage.Απλα οτι περνω παει σε hw:D

Τωρα για τις 480 θα δω θα βαλω μια αγγελια εδω στο box αλλιως η μια θα παει σιγουρα σε ενα συστημα am2 που εχω μπας και παει λιγο σαμπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε H4ckerman τις καρτες τις πηρα απο Μsystems 508e την μια και επειδη ακουω κακα σχολεια για το μαγαζι θελω να πω οτι τα παιδια ειναι πολυ κομπλε.Και απο θεμα εγγυησης κανουν αντικατασταση η πιστωτικο σε περιπτωση βλαβης:T:

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο forum κατι ειχε παρει το αυτι μου αλλα ενταξει δεν μπηκα να κραξω.Ειμαι στο ΕΚΑΒ εκει στην εθνικη αμυνα εχεις κανενα φιλο εκει?

Ελα εχεις το vision studio εσυ εκει περα καλα εισαι:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now