iraklis1987

o/c intel i7 920 D0

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι νεο μελος στο φορουμ και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ οποτε καλη μας αρχη . Οπως λεει και ο τιτλος ενδιαφερομε για το o/c του εν λογω επεξεργαστη ειμαι σχετικα καλος γνωστης του θεματος και εχω διαβασει αρκετα οποτε δεν θελω να ρωτισο τι να κανω μιας και κατω πανω ξερω .

λοιπον ας παμε στο ζουμι.

Τα spec του PC ειναι

cpu: intel i7 920 d0 stepping

mobo : asus rampage 2 extreme

ram : corsair dominator gt 1866 mhz 7-8-7-20

psu : 1000w

cooler : scythe mygen 2

Το βασικοτερο προβλημα αυτη τι στιγμη ειναι η θερμοκρασια , ειμαι απολυτως σιγουρος για τη σωστη εγκατασταση του Cooler με την παστα κτλ και τα ανεμιστηρακια . Την ορα που γραφω το ποστ αυτο τρεχω παραλληλα και το Prime 95 και εχω πετυχει θερμοκρασιες με τα παντα στα στοκ ρολογια ( στο χ21 Multi )σε full load μεχρι και 70C . Παραλληλα εχω κανει σταθερο o/c στα 4 ghz αλλα η θερμοκρασια εκτοξευτικε στα 85 C με το prime 95 ( θερμοκρασια που την θεωρω και πιστευω οτι δεν ειναι λογικη)

To βασικο μου προβλημα ειναι το Cpu Volt με το οποιο δεν μπορω να πετυχω σταθερο o/c κατω απο το 1.30V . Τα settings που χρησιμοποιω ειναι

21multi X 190 BCLK

X.M.P. η ram μιας και το υποστηριζει

CPU Volt 1.30-1.35 V

Cpu PLL Volt 1.85 ( δεν εχω βρει κατι ξεκαθαρο με το ποσο χρειαζετε να ειναι απο το νετ)

Αν εχετε καμια προταση για την τοσο υψιλη θερμοκρασια η κανα suggestion για ρολογια και voltages θα ητανε πολυ καλα

Ευχαριστω Ηρακλης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now