GeorgeMan

Η Intel προετοιμάζει νέους, δυνατότερους Atom!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Intel προετοιμάζει νέους, δυνατότερους Atom!]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Με την παρουσίαση της νέας APU από την AMD, με το όνομα Brazos, καθώς και των νέων διπύρηνων επεξεργαστών Nano της VIA, φαίνεται πως ο Atom της Intel φαντάζει "λίγος" μπροστά τους. Βάσει ενός roadmap για... μητρικές πλακέτες που είδε το φως της δημοσιότητας, η Intel φαίνεται πως δεν κάθεται με σταυρωμένα χέρια περιμένοντας την αναμενόμενη απώλεια πωλήσεων. Αντιθέτως, σχεδιάζει το λανσάρισμα τουλάχιστον δύο νέων Atom επεξεργαστών για επιτραπέζια συστήματα, το ερχόμενο τρίμηνο.

Δεν γνωρίζουμε ακόμα πολλά, ωστόσο γνωρίζουμε ότι μάλλον θα έχουμε πλέον δύο σειρές, τις D600 και D700, με την πρώτη να είναι μάλλον μονοπύρηνη και τη δεύτερη διπύρηνη. Η Intel θα έχει τέσσερις διαφορετικές μητρικές έτοιμες στο λανσάρισμα των νέων Atom, όλες τύπου mini-ITX, οι οποίες θα κάνουν χρήση DDR3 μνημών.

Το μεγάλο ερώτημα είναι όμως το κατά πόσο θα παρέχουν βελτιωμένες επιδόσεις σε σχέση με τους τωρινούς Atom, προκειμένου να ανταγωνιστούν επάξια το Brazos και τους Nano. Η Intel αναμένει πως οι νέοι αυτοί Atom που ανήκουν στην οικογένεια Cedar Trail, θα παρέχουν διπλάσιες επιδόσεις από τους σημερινούς Pine Trail, ενώ και το υποσύστημα γραφικών θα παρέχει διπλάσιες επιδόσεις από το GMA 3150 που αντικαθιστά.

Δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε πολύ για να μάθουμε περισσότερα, καθώς η Intel θα αποκαλύψει λεπτομέρειες σχετικά με τη νέα αυτή πλατφόρμα στην IDF του Πεκίνο, στις 12-13 Απριλίου.

[img_ALT=Η Intel προετοιμάζει νέους, δυνατότερους Atom!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7784d55da516fbcd.png[/img_ALT]

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Οτι ηταν εκνευριστικα αργος το ξερουμε.

Αλλα μη ξεχνας οτι ηταν ο πρωτος που καταναλωνε μολις 4W (8W ο διπύρηνος - και... 20φευγα το chipset, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :P), και επαιζε χωρις αντιπαλο χρονια τωρα.

Ετσι παει, ο ανταγωνισμος τους εφτασε και πρεπει να κανουν κατι. Κοτζαμ Intel ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Τα διπυρηνα την παλευουν ναι, αλλα μη ξεχνας οτι και το λειτουργικο που εχεις στημενο οπου να ναι τη φτανει τη δεκαετια :P

Δεν ξερω κανεναν παντως με netbook που να δηλωνει οτι "δεν καταλαβαινει τπτ". Οι περισσοτεροι θελουν να τα σπασουν ωρες ωρες! :P

Link to comment
Share on other sites

..μα το πρόβλημα στα netbook δεν είναι ο cpu αλλά οι άθλιοι δίσκοι που έχουν + η τσιγουνιά τους 1gb ram, για βάλε εναν ssd πάνω να δεις πως πάνε ;)

..επίσης εγώ για το setup που λεώ ειναι σε mini itx atom 2c/4t 2gb ram και hdd 3.5 7200rpm :)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, εχω πειραματιστει αρκετα με το netbook της αδερφης μου (Atom Z 1,33 - 11,6HD οθονη).

Εχω δοκιμασει τον force 80GB SSD μου, του εχω περασει 2GB Ραμ και οντως εχει βελτιωθει αισθητα, αλλα και παλι, πας να δεις μια HD ταινια... LAG.

Πας να δεις ενα HD youtube video... LAG.

Εχεις 2 παραθυρα msn, ακους και μουσικουλα και εχεις και καμια σελιδουλα ανοιχτη και παει εκνευριστικα αργα ακομα και γιαυτες τις απλες δουλειες.

CPU limited ειναι κυριως, και μετα ολα τ' άλλα.

Φυσικα καιει πιο λιγο απο τη λαμπα οικονομιας που έχω στο δωματιο μου, αλλα αυτο ειναι άλλο θεμα :P

Link to comment
Share on other sites

Η InOrder αρχιτεκτονική του Atom ποτέ δεν προοριζόταν για Desktop workloads αλλα για embedded και mobile χρηση, η Intel απλά εκμεταλλευθηκε το κενό που υπήρχε στην αγορά με τους Atom. Τώρα οσον αφορά την πλατφόρμα Cedartrail, δεν θα έβαζα το χέρι μου στην φωτιά ότι θα είναι ανώτερη από τους πραγματικά ανώτερους στα πάντα και ιδανικούς για Desktop αλλά ακόμη και Server χρήση μοντέρνους Out Of Order Fusion επεξεργαστές της AMD στην πλατφόρμα Brazos, ένα απλό shrink είναι με μεγαλύτερα ρολόγια και ενσωματωμένα graphics και accelerators απο την Marvell/Imgtech σε ένα ποιο ολοκληρωμένο SoC, η αρχιτεκτονική παραμένει η ίδια, πλήρως ανεπαρκής για μοντέρνα multitasking χρηση σε μοντέρνες Windows και Linux εφαρμογές, τα graphics τα αφήνω ασχολίαστα γιατί δεν πρόκειται ποτέ να συγκριθούν με τα Ondie ATI graphics και την υποστήριξη τους στην πλατφόρμα Brazos.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι η Intel χεστηκε στο ταληρο με τους Atom, βαζοντας την ομαδα που εκανε τους Pentium IV να δουλεψει πανω σε ενα CPU που ειχαν...ηδη κατασκευασει - και δημιουργησε απο το μηδεν μια καταναλωτικη αναγκη, παιρνοντας φυσικα το 100% της αγορας της.

Οσο κι αν τη σιχαινομαστε για τις πρακτικες της, αυτο που εκανε με τους Atom ειναι για σεμιναρια.

Το οτι ασχολειται τωρα πιστευω το κανει απλα για να κρατησει ενα υψηλο μεριδιο για την επομενη 3-5ετια (που τα netbook απλα θα πεθαινουν σιγα-σιγα κοντρα στα tablets), ετσι ωστε να μην αφησει την AMD με τα σαφεστατα ταχυτερα CPU+GPU της, να της κλεψει μεγαλο μεριδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι η Intel χεστηκε στο ταληρο με τους Atom, βαζοντας την ομαδα που εκανε τους Pentium IV να δουλεψει πανω σε ενα CPU που ειχαν...ηδη κατασκευασει - και δημιουργησε απο το μηδεν μια καταναλωτικη αναγκη, παιρνοντας φυσικα το 100% της αγορας της.

Οσο κι αν τη σιχαινομαστε για τις πρακτικες της, αυτο που εκανε με τους Atom ειναι για σεμιναρια.

Το οτι ασχολειται τωρα πιστευω το κανει απλα για να κρατησει ενα υψηλο μεριδιο για την επομενη 3-5ετια (που τα netbook απλα θα πεθαινουν σιγα-σιγα κοντρα στα tablets), ετσι ωστε να μην αφησει την AMD με τα σαφεστατα ταχυτερα CPU+GPU της, να της κλεψει μεγαλο μεριδιο.

Ενδιαφέρον η προσέγγιση σου, πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου εάν πιστεύεις οτι η Intel 1ον. δημιούργησε την αγορά των x86 Netbooks, η ASUS το έκανε αυτό και 2ον. Οτι "χέστηκε" στο χρήμα απο τσίπς με μηδαμινά ASPs δίχως την βοήθεια των chipsets, το 90% τον εσόδων της Intel έρχεται απο την Server αγορά και τους φορητούς υπολογιστές με τους Atom να βγάζουν τα έξοδα για τα είδη υγιεινής και τις καθαρίστριες στην εταιρεία. Τώρα όσων αφορά τα περίφημα Tablets, κατ εμέ μια πλαστή κατασκευασμένη ανάγκη από underpowered και δύσχρηστα προϊόντα με εξαίρεση το Ipad της Apple δύσκολα θα πάρουν εμπρός δίχως την πλήρη αφοσίωση και πλάτη της Microsoft, προσωπικά αναμένω την πραγματική άφιξη των x86 Tablets με τα Windows 8 και τις x86 πλατφόρμες επόμενης γενιάς απο Intel και AMD για αυτήν την κατηγορία χρήσης, μέχρι τότες όλες οι x86 ταμπλέτες με εξαίρεση το Ipad της Apple θα παραμένουν δύσχρηστες, ενεργοβόρες, άκαμπτες και πολύ ακριβές συσκευές απευθυνόμενες περισσότερο στον υπερκαταναλωτισμό μιας ομάδας χρηστών δίχως να έχουν λύσει τα ουσιώδη προβλήματα της ύπαρξης τους απέναντι στον πολύ σκληρό ανταγωνισμό της Apple. Οι φορητοί υπολογιστές και τα netbooks θα μείνουν για πολλά χρόνια ακόμη κοντά μας, αυτό είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now