skel13

βοήθεια για o/c στον Ε2200

Recommended Posts

καλησπέρα σας

λοιπόν έχω τον επεξεργαστή Ε2200 στα 2.20 και τον έχω πάει στα 2.6 περίπου και σκέφτομαι να τον ανεβάσω λίγο ακόμα διότι έχω botlleneck με μια amd 4850.

και ρωτάω τώρα επειδή οι μνήμες δεν είναι για o/c ψιλοφοβάμε λίγο για τις μνήμες

οι μνήμες από 667 πήγανε στα 791 στα 1.96v από 1.80ν δεν θέλω να κάνω καμία ζημία να συνεχίζω ?

το σύστημα μου είναι

cpu E2200

gpu 4850

ram 2gb (1gbx2)667Mhz

mobo ASROCK-G41C-GS

ορίστε και φότο

b8c6540a87.png

fc5e75b053.png

7b74d03c40.png

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις 10 Χ 325 και τις μνήμες σε ένα βολικό διαιρέτη ( για να έρθουν ~800 με 5άρια) ή στην χειρότερη με τις μνήμες 1:1 (δηλαδή @ 650) και βάζεις 4άρια :)

Στον επεξεργαστή δώσε ρεύμα - δεν παθαίνει τίποτα αν δεν έχεις τρελές θερμοκρασίες ;)

Δώσε και ~1,2 στο nb αν σκαλώνει η μητρική με το αυξημένο fsb.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να ανεβάσω τόσο πολύ τον επεξεργαστή είπαμε περίπου στα 3ghz θέλω να τον πάω αλλά με ασφάλεια.

έχω δοκιμάσει με prime95 για 10 λεπτά και δεν βρήκε κανένα error (αν και πρέπει να το αφήσω παραπάνω) σκεφτούμε να κάνω 10 Χ 300 λες να είμαι εντάξει ?

τα timings δεν με νιάζουν και τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν βλέπεις τραγικές θερμοκρασίες, μην φοβάσαι. Και να θέλεις, ούτε με 1.3 ούτε 1.4 ούτε 1.5 είναι αρκετό vcore για να τραυματίσεις το conroe σου. Παίξε άφοβα :)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα κοιτα τι μπορεις να κανεις με τον επεξεργαστη κ βαζε στις μνημες τον πιο μικρο διαιρετη κ μετα θα κλοκαρεις ραμ ( αν ειναι απαραιτητο ) , μην δωσεις παραπανω απο 2v στις ραμ . ειναι γυμνες ή εχουν κουβερτες ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι ξεκίνα :)

το έκανα αλλά δεν παρατήρησα καμία διαφορά ως προς τις μνήμες απλώς ανέβηκαν κατά 8mhz παραπάνω

δεν μπορώ να ανεβάσω επεξεργαστή χωρίς να ανεβάσω άλλο τις μνήμες ?

μέχρι στιγμής έκανα 10 Χ 240=2400Mhz

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις 10 Χ 325 και τις μνήμες σε ένα βολικό διαιρέτη ( για να έρθουν ~800 με 5άρια) ή στην χειρότερη με τις μνήμες 1:1 (δηλαδή @ 650) και βάζεις 4άρια :)

Στον επεξεργαστή δώσε ρεύμα - δεν παθαίνει τίποτα αν δεν έχεις τρελές θερμοκρασίες ;)

Δώσε και ~1,2 στο nb αν σκαλώνει η μητρική με το αυξημένο fsb.

πως να παίξω με τον διαιρέτη ?

έχει να μου προτείνει κανείς κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τώρα ανέβασα τον πολλαπλασιαστή απο 10 σε 11 παραθέτω φότο

2s7bdw7.png

2r25ds0.png

vncje8.png

αν μπορείτε να μου πείτε πως να ανεβάσω ακόμα λίγο τον επεξεργαστή χώρίς να ανεβάσω άλλο ραμ θα ήμουν ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

παραπανω πολλαπλασιαστη δεν γινεται?αν οχι μετα πρεπει να πειραξεις το bus οποτε αν δεν γινεται να αλλαξεις το fsb/dram ρατιο αναγκαστηκα θα ανεβει και η ραμ απο τι γνωριζω ...Αλλα γιατι δεν θες να ανεβασεις κιαλο την ραμ σου?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε 10 Χ 300 ή 11 Χ 266 ότι βολεύει για τις μνήμες σου αν δεν βρίσκεις άκρη με τον διαιρέτη...το vcore πήγαινε το άφοβα 1,36 (μέχρι εκεί ακόμα και η intel το λέει :P) και όταν καταλήξεις με το OC χαμήλωνε το μέχρι να δεις που είναι σταθερό το σύστημα σου...άλλα όπως σου είπαν και παραπάνω αν από θερμοκρασίες είσαι ΟΚ μην φοβάσαι με το ρεύμα...

αν πχ εχεις τις μνήμες σου στα 800 βάλτες στα 666 και θα ανέβουν όσο ανεβάζεις το FSB και αφου καταλήξεις με τον επεξεργαστή τότε ψάξε και τις μνήμες παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορώ να πειράξω την ταχύτητα τις ραμ δεν με αφήνει το ΒΙΟΣ όποτε ανεβάζω το bus ανεβαίνουν και οι μνήμες οι τιμές που μου δίνει για τις ραμ είναι:

auto

814Mhz

890Mhz

το ότι δεν θέλω να ανεβάσω τις μνήμες είναι επειδή δεν είναι για o/c απλές γυμνές μνήμες είναι και δεν θέλω να τις χαλάσω

όσο για τον πολλαπλασιαστή δεν πάει πάνω από 11

δηλαδή δεν μπορώ να κάνω αλλιώς από να ανεβαίνουν οι μνήμες ?

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά το 814-890 είναι ο διαιρέτης απλά δεν σου δίνει πολλές επιλογές...το 814 είναι απειροελάχιστο λογικά δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα...

Αν δεν ανεβάσεις το ρεύμα στις μνήμες είναι δύσκολο να χαλάσουν...

Τώρα για να μη χασεις σταθερότητα μπορείς να χαμηλώσεις τους χρονισμούς των μνημών ώστε αν τις ανεβάσεις κι άλλο να έχεις ελπίδα να παίζουν χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now