blackdemon

προβλημα με δισκο....

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.... εχω μια μητρικη asus m4a87td evo και δυο δισκους maxtor stm3500320as (500 gb ο καθενας) και πειραματιζομουν με raid....

τους ειχα στησει σε raid 0 απο τη μητρικη και προσπαθησα να το αλλαξω και να τους κανω raid 1 ομως αντι να το αλλαξω απο την μητρικη εκανα format τον ενα δισκο και οταν ανοιξα το μενου της μητρικης για να τους κανω raid 1 επειδη συνεχιζε να βλεπει τους δισκους σαν raid 0 πατησα μια επιλογη που λεγοταν delete LD και ακολουθησε μια διαδικασια που διηρκησε αρκετη ωρα.....

το αποτελεσμα ειναι οτι ενω ο ενας δισκος δουλευει κανονικα ο αλλος δεν αναγνωριζεται καθολου απο το συστημα και οταν τον βαλω πανω στη μητρικη αργει να postarei....

δοκιμασα να του περασω και καινουριο firmware απο bootable disk αλλα μου λεει no device found.... εννοειται πως δοκιμασα να του αλλαξω πορτα και ρευμα και τσεκαρα αν δουλευει... το μονο που δεν εχω δοκιμασει ειναι να τον βαλω σε βαση usb σε αλλο μηχανημα....

εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;;;;

και κατι αλλο, τα win7 μπορουν να δουλεψουν σε raid 1, ετσι;;;;

Link to comment
Share on other sites

και εμένα γυρνάει / γδέρνει / ντραγκανάει κάτι εκει μέσα (φυσιολογικά ακούγεται δηλαδή) αλλα καπούτ σκληρός.ο Nord φταίει που μου είπε τότε να πάρω έκδοση 7200.11

Link to comment
Share on other sites

και εμένα γυρνάει / γδέρνει / ντραγκανάει κάτι εκει μέσα (φυσιολογικά ακούγεται δηλαδή) αλλα καπούτ σκληρός.ο Nord πάντως μου είπε τότε να να μην πάρω έκδοση 7200.11

fixed.

δοκιμασε και με usb και αν δουλεψει φορμαρισε τον και λογικα θα ειναι κομπλε, αλλιως ειναι πσοφιος. το ιδιο ειχα παθει και εγω με τον εναν απο τους 2 ΑΑΚS που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε χρειάζεσαι καινούριο δίσκο... Το ότι ακούγεται δε σημαίνει τίποτα απολύτως. Μπορεί η πλακέτα να τα τίναξε αλλά ο δίσκος να σπινάρει και να ακούγεται σα να δουλεύει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

μπααααα.... ειναι παλιος, σατα 1.... απλα τους εκανα raid για πειραματισμο και τα παιξε.... δοκιμασα ολα αυτα που γραφω στο πρωτο ποστ μηπως τον συνεφερω και πριν τον πεταξω ειπα να ρωτησω κι εσας μηπως ξερετε κατι περισσοτερο....

Τεσπα, αν δε σπασεις δεν μαθαινεις....

θα ηταν μεγαλη πικρα αν το παθαινα με τους ssd....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now