Georgebas

Υδρόψυξη - Τι χρειαζομαι και πως τοποθετώ τα κομμάτια ;

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Καινούργιος στο forum, παθιασμένος με τους υπολογιστές, έχτισα ένα καινούργιο desktop με την ελπίδα να κάνω overclock.

Το desktop μου αποτελείται απο τα εξής hardware:

CPU: Intel Core i7 990X

Mobo: Gigabyte G1 Sniper

Case: Corsair Obsidian 800D

RAM: 2 x Corsair Dominator GT 12 GB 2000 MHz

PSU: Corsair AX Gold 1200 Watt

VGA: 3 x Palit GTX 580

+

SSD, HDDs και τέλος μια

Corsair H 70

ψύκτρα.

Θα ήθελα να βάλω υδρόψυξη σε αυτό το μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω τι να αγοράσω και πως να τοποθετήσω τα Hardware.

Μήπως έχετε υπόψιν σας, κανένα καλό guide που να λέει βήμα - βήμα πως τοποθετούμε την υδρόψυξη σε διάφορα μέρη του pc μας ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιώργος...

Link to comment
Share on other sites

Καλα Γιωργαρα απιστευτο το μηχανημα σου ! Λοιπον τωρα παμε στο θεμα μας , ποσο διαθετεις για το ολο κοστος ; Θελεις νερο να τρεχει και στις καρτες ;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Toxic!

Αρχικά, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Προχωρόντας στο θέμα μας, πιστεύω πως δεν μπορώ να βάλω όριο χρημάτων, διότι θέλω να γίνει πολύ καλή δουλειά με καλά hardware. Αυτό επειδή το μηχάνημα μου κόστισε αρκετές χιλιάδες ευρώ και δεν λέει να το χαλάσω...

Ναι, λέω να βάλω στο νερό και τις κάρτες.

Εσύ τι μου προτείνεις ;

Είμαι άπειρος οπότε τα βλέπω βουνό όλα για τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Welcome welcome, απίστευτο PC έχεις :D

Για αρχή διάβασε εδώ τις σελίδες 12-15 :) Εξηγούν τι είναι η υδρόψυξη, από τι κομμάτια αποτελείται, πως λειτουργεί, γιατί είναι καλύτερη από την αερόψυξη και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα λεφτα δεν ειναι το προβλημα σου μπορεις να κανεις πολλα , και σιγουρα θα εβαζα τις καρτες στο νερο . H καλυτερη σειρα , νομιζω πως ειναι pump > CPU > GPU > reservoir > radiator αλλα τα παιδια που εχουν ασχοληθει πολυ παραπανω με το θεμα θα δωσουν πιο εγκυρη απαντηση. Για το πως θα τα κανεις ολα αυτα κοιτα εδω . Οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε . Τελος για εξαρτηματα/κομματα περιμενε καποιον αλλον που ειναι πιο ενημερωμενος στα υδραβλικα γιατι η αληθεια ειναι πως απεχω τον τελευταιο καιρο

Link to comment
Share on other sites

George_o/c ωραίο το άρθρο (που έγραψες? ) για το σύστημα της υδρόψυξης :D

Toxic, το site που μου προτείνεις μου άνοιξε τα μάτια περί του όλου θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

;) .Διαβασε απο εκει οτι ειναι να δεις , και μετα οτι θες μας ρωτας . Κομματια και τα λοιπα , μπορουν να γινουν προτασεις για το τι και απο που οτα θα εισαι ετοιμος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Λοιπόν, διάβασα ορισμένα guides και επανήλθα με ερωτήσεις περι του θέματος.

1η) Για να βάλω υδρόψυξη σε CPU πρέπει να πειράξω την μητρική ; Ή απλώς χρειάζομαι ένα water block για τον CPU ;

2η) Αν ρίξω στο νερό τις κάρτες, χωράνε τα water blocks σε κάθε μία τους ; Ήδη, είναι σαν ''τοστ'' έτσι όπως είναι στημένο το pc.

3η) Ένα λάθος συνεπάγεται καταστροφή του υπολογιστή ;

4η) Πρέπει να αποσυναρμολογήσω τα κομμάτια για να τοποθετήσω την υδρόψυξη ;(Το κουτί είναι σχετικά μεγάλο, Corsair Obsidian 800D)

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε Georgebas :drinks: ,

Θέλεις να βάλεις υδρόψυξη για να κάνεις overclock?

Θέλεις να βάλεις υδρόψυξη για ησυχία ?

Θέλεις να βάλεις υδρόψυξη γιατί απλά σου αρέσει και κάνεις το κομμάτι σου ?

Σίγουρα μια full υδρόψυξη για όλο αυτό θα πάει πολύ ακριβά αλλά δεν ξέρω

αν θα σου δώσει τα αναμενόμενα αποτελέσματα στο overclock που γράφεις στο

πρώτο σου ποστ .

Απ'ότι καταλαβαίνω, στο OC είσαι νέος και θέλεις να ασχοληθείς λίγο απ'όλα και

όχι κάτι συγκεκριμένο . Σωστά ή λάθος ?

Στο κομμάτι της ησυχίας, σίγουρα απο τις μαμά ψήκτρες θα έιναι πιο ήσυχη μια

υδρόψυξη με τόσες κάρτες .

Εάν απλά θέλεις να κάνεις την κ@υλ@ σου και γουστάρεις, πές μας ποιο είναι το budget

σου, να σε καθοδηγήσουμε στα κομμάτια που θεωρούμε πώς έιναι πιο σωστά καθώς και

στο στήσιμο :)

:coffeetime::read:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε Georgebas :flower: ,

Θέλεις να βάλεις υδρόψυξη για να κάνεις overclock?

Θέλεις να βάλεις υδρόψυξη για ησυχία ?

Θέλεις να βάλεις υδρόψυξη γιατί απλά σου αρέσει και κάνεις το κομμάτι σου ?

Σίγουρα μια full υδρόψυξη για όλο αυτό θα πάει πολύ ακριβά αλλά δεν ξέρω

αν θα σου δώσει τα αναμενόμενα αποτελέσματα στο overclock που γράφεις στο

πρώτο σου ποστ .

Απ'ότι καταλαβαίνω, στο OC είσαι νέος και θέλεις να ασχοληθείς λίγο απ'όλα και

όχι κάτι συγκεκριμένο . Σωστά ή λάθος ?

Στο κομμάτι της ησυχίας, σίγουρα απο τις μαμά ψήκτρες θα έιναι πιο ήσυχη μια

υδρόψυξη με τόσες κάρτες .

Εάν απλά θέλεις να κάνεις την κ@υλ@ σου και γουστάρεις, πές μας ποιο είναι το budget

σου, να σε καθοδηγήσουμε στα κομμάτια που θεωρούμε πώς έιναι πιο σωστά καθώς και

στο στήσιμο :)

Γεια σου GoriLLakoS :)

Πράγματι, είμαι νέος στο OC και όπως σωστά ανέφερες θέλω να ασχοληθώ με λίγα απ'όλα.

Όσον αναφορά το budget, πιστεύω πως αυτή τη στιμγή μπορώ να διαθέσω hmm 600 Ε. Δεν ξέρω αν θέλει παραπάνω, εσείς θα μου πείτε :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Λοιπόν, διάβασα ορισμένα guides και επανήλθα με ερωτήσεις περι του θέματος.

1η) Για να βάλω υδρόψυξη σε CPU πρέπει να πειράξω την μητρική ; Ή απλώς χρειάζομαι ένα water block για τον CPU ;

2η) Αν ρίξω στο νερό τις κάρτες, χωράνε τα water blocks σε κάθε μία τους ; Ήδη, είναι σαν ''τοστ'' έτσι όπως είναι στημένο το pc.

3η) Ένα λάθος συνεπάγεται καταστροφή του υπολογιστή ;

4η) Πρέπει να αποσυναρμολογήσω τα κομμάτια για να τοποθετήσω την υδρόψυξη ;(Το κουτί είναι σχετικά μεγάλο, Corsair Obsidian 800D)

Αυτά προς το παρόν.

1. Η υδρόψυξη δεν έιναι σαν την αερόψυξη που με ένα κομμάτι είσαι οκ.

Ουσιαστικά έιναι ένα κύκλωμα που αποτελέιται απο CPU Block (επαφή με την πηγή θερμότητας για να την μεταφέρει) - Αντλία(ή κυκλοφοριτής εάν προτιμάς. Ουσιαστικά δίνει ώθηση στο νερό) - Ψυγείο (κρυωνει το νερό) - Reservoir(ότι λέει η λέξη) - Fans (πάνε επάνω στο ψυγείο) .

2. Νομίζω πώς τα block για 580 που έιναι Full Cover (καλύπτουν και GPU και GDDR) είναι πιο λεπτά απο τα μαμά coolers. Check here

3. Όχι να κάνει μπαμ. Αλλά μια διαρροή μπορεί να προκαλέσει βραχυκύκλωμα και να πάρει στον άλλο κόσμο αρκετά πράγματα.

4. Oh yes ! Όλα θέλουν ξεβίδωμα και φτιάξιμο :)

Link to comment
Share on other sites

1. Η υδρόψυξη δεν έιναι σαν την αερόψυξη που με ένα κομμάτι είσαι οκ.

Ουσιαστικά έιναι ένα κύκλωμα που αποτελέιται απο CPU Block (επαφή με την πηγή θερμότητας για να την μεταφέρει) - Αντλία(ή κυκλοφοριτής εάν προτιμάς. Ουσιαστικά δίνει ώθηση στο νερό) - Ψυγείο (κρυωνει το νερό) - Reservoir(ότι λέει η λέξη) - Fans (πάνε επάνω στο ψυγείο) .

2. Νομίζω πώς τα block για 580 που έιναι Full Cover (καλύπτουν και GPU και GDDR) είναι πιο λεπτά απο τα μαμά coolers. Check here

3. Όχι να κάνει μπαμ. Αλλά μια διαρροή μπορεί να προκαλέσει βραχυκύκλωμα και να πάρει στον άλλο κόσμο αρκετά πράγματα.

4. Oh yes ! Όλα θέλουν ξεβίδωμα και φτιάξιμο :)

Ας σταθούμε λίγο στο 3. και 4.

Η διαρροή μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή, ή μόνο κατά τη διάρκεια του στησίματος ;

Όλα θέλουν ξεβίδωμα eh ; Δύσκολο μου φαίνεται, αφού για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω στήσει μόνος υπολογιστή :(

Εκτός θέματος τώρα. Μήπως υπάρχει κάνα e-book σχετικά με στήσιμο του υπολογιστή ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πήρα τελικά την απόφαση, όχι μόνος βέβαια, να βάλω υδρόψυξη σε CPU και στις 3 VGAs.

Η μητρική είναι η Gigabyte G1 Sniper, και οι VGAs GTX 580 Palit.

Μπορείτε να μου προτείνετε μαγαζιά και αν είναι δυνατόν και προιόντα ;

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το sitε ειναι απο τα πολυ αξιοπιστα και εχει μεγαλη ποικιλια .

Κοιτα να βαλει ψυγειο 3x 120mm η ακομα και 4χ 120 απλα εκει θελει πατεντα και το κουτι.

Cpu Block Ek ή Koolance

Gpu Blocks : Koolance FTW!

Παρε ανεμιστηρες Xilence η Νοctua ,για να γλυτωσεις και θορυβο.

Αντλια: 1200l/h minimum-1500l/h maximum ροη,για να εχεις και σωστες θερμοκρασιες.

απο εκει και περα βαλε κομματια της αρεσκιας σου,κατα προτιμιση Nikel ή Full Cooper.

αυτα απο μενα,και καλα ξεμπερδεματα, μελλοντικε νερουλα!:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε εμενα φαινεται οτι με βαση τις γνωσεις του παιδιου και το μεγεθος του project, δν γινεται να προχωρησει μεσα απο φορουμ ποστς?

Κατα τη γνωμη μου αφου το παλικαρι εχει χρημα να σπρωξει, ας το κανει παρεα με καποιον εξειδικευμενο μαστορα για να γλυτωσει και νευρα και ταλαιπωρια και πιθανα ατυχηματα.

βεβαια οτι μπορει να μαθει κανεις καλο ειναι, ιδιαιτερα για να μη πιαστεις κ κοροιδο ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Με έχει αγχώσει η διδακασία αγοράς, που να φτάσω και στο στήσιμο eh :P

Όλη μέρα είμαι στο pc και ψάχνομαι, αλλά έχω κολλήσει σε ένα σημείο και θέλω help.

Έφτιαξα ένα πρόχειρο (που λέει ο λόγος, γιατί αυτά έχω κατά νου να αγοράσω :D) cart. Όμως, θέλει να πάρω και fittings, σωστά ; Κάτι που δεν μπορώ να επιλέξω μόνος.

Για check εδώ

Ό,τι χρειάζομαι επιπλέον πείτε το μου. Ό,τι πρόσθεσα λάθος στο cart, αναφέρτε το μου επίσης.

Thanks. George :)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν γινεται να δουμε την καρτελα σου,κανε ενα Print screen μπας και το δουμε εικονικα.

1) Θες ρακορ 1/2"

2) θες 4-5 μετρα σωληνες(παρε tygon κατα προτιμηση διοτι ειναι πιο ευκαμπτοι

3) παρε υγρο 2λιτρων για να σου μηνει κιολας!

*4)* ΠΡΟΣΕΞΕ!Κατα την εγκατασταση βαλε σωστα τις παστες ,σφιχε καλα τους σωληνες και γυρο απο τα μπλοκς βαλε χαρτι ωστε σε περιπτωση διαροης να μην γινει παναγυρι εκει μεσα!

Την επαθα μια και δεν θελω να την ξαναπαθω γιαυτο στο λεω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now