FoT1s

Βοήθεια για επιλογή fan

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω 2 fan 120mm και 1 140mm για το κουτί μου.

Έχω κάνει ένα πακετάκι και θα ήθελα να μου πείτε πιο είναι καλύτερα να πάρω.

1: 2 120 και 1 140.

2: 2 120 και 1 140.

Το 1 120 το θέλω μπροστά να βαράει μέσα, το άλλο πίσω να βαράει έξω και το 140 από πάνω να βαράει κι αυτό έξω. Θα έχω αρκετό/πολύ θόρυβο;;

Δεκτές όλες οι γνώμες και οι προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε Xigmatek και Coolermaster 120mm, προτείνω τον δεύτερο γιατί βγάζει περισσότερα CFM, κάνει λιγότερο θόρυβο, τρέχει σε περισσότερες στροφές ανά λεπτό και είναι φθηνότερος :)

Απ' όσο βλέπω έχεις βάλει τον ίδιο 140άρη και στα δύο πακέτα. Κανένας από όλους αυτούς τους ανεμιστήρες δεν θα σε ενοχλήσει, μιας και τα dBA είναι πολύ λίγα :)

Tώρα για τον 140άρη Xigmatek, καλός είναι αλλά νομίζω ότι ζητά πολλά ??. Π.χ υπάρχει και αυτός με 10? λιγότερα pc1 :P Αλλά εντάξει, η επιλογή είναι δική σου. Δεν ξέρω πόσα CFM βγάζει ο Nilox, αλλά δεν νομίζω να σου χρειάζονται και πολλά από την στιγμή που ζητάς αθόρυβο 140άρη fan για το πάνω μέρος του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Τον 140άρι, τον βρήκα, αυτό που έχω ποσταρισμένο θέλω να βάλω, λόγο ότι είναι διάφανος και βγάζει μπλε λεντ.

Στο μόνο που κολλάω, είναι ποια fan 120 να επιλέξω.

Στις 2000rpm δεν θα κάνει θόρυβο μπροστά στα 1500;

Και για καλύτερα, τα λινκ από τα sites τους.

SickleFlow 120 2000 RPM Blue LED - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

XIGMATEK

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο θόρυβος είναι υποκειμενικό πράγμα.

Εάν μέσα στο κουτί έχεις μηχανικούς δίσκους σιγουρα θα ακούγονται πιο πολύ απο τα Fanάκια.

Εάν το έχεις δίπλα απο τα πόδια σου και θέλεις να δουλέυεις και να μην ακούς τίποτα, δεν γίνεται, σίγουρα θα σε ενοχλέι ένα ψιλό βουητό.

Απόλυτη ησυχία δεν θα έχεις ποτέ, εκτός και τα κάνεις όλα με παθητική ψύξη :)

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος δεν έχει να κάνει με τα RPM (στροφές ανά λεπτό), αλλά με τα dBA. Αρχίζει να γίνεται αμυδρά αντιληπτός από το ανθρώπινο αυτί στα 15dBA, oπότε στα 19dBA του Cooler Master, και δίπλα σου να έχεις το PC δεν θα τον καταλάβεις καν.

Εκτός του μειωμένου θορύβου όμως, πρότεινα τον Cooler Master γιατί είναι πιο αποδοτικός (περισσότερα CFM, περισσότερες RPM) και επειδή είναι φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

Στο stacker ειχα (εχω δλδ απλα ειναι λιγο μακρια πλεον :P ) 6 coolermaster 12ριδες, 1corsair απο την Η50 και εναν 200ρι coolermaster παλι πανω. Απο οοοοοοοολους αυτους, ο corsair ξεχωριζει με διαφορα. Απο μενα CM και ας μην εχω αυτους στις 2K RPM αλλα τους πιο ψοφιους στις 1600.

Παντως θα παω και εγω για αλλαγη γιατι τους θελω μαυρους και ειμαι αναμεσα σαυτους και τους R4 απο το coolermaster shop που ειναι στα ιδια RPM αλλα πιο καλα CFM

Link to comment
Share on other sites

Άρα παίδες, λέτε να πάρω τα coolermaster, ε;

Απλά, πόσταρα και XIGMATEK γιατί έψαχνα κάποια φαν διάφανες και με μπλε λεντ να βγάζουν, αλλά, οκ, δεν έχω πρόβλημα και με τα κουλερ.

Πιστεύω δεν θα έχω αρκετό θόρυβο που θα δουλεύουν 3 φαν. Πάλι καλά, το 140 είναι στα 16dBA και στις στροφές απλά ίσα να βγάζει θέλω, να βοηθάει σε γενικές γραμμές αυτό που θα βγάζει από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί που έχω, είναι το THERMALTAKE m5. Μήπως για φαν από πάνω, χρειάζομαι/πρέπει να βάλω στρόγγυλο 140 φαν και όχι τετράγωνο 140;

THERMALTAKE VJ2000BWS M5 WINDOW BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES - E-SHOP.GR

Η δεν βγαίνει στρόγγυλο φαν στα 140; Γιατί βλέπω από 170 και πάνω έχει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά, ανάφερα για στρόγγυλο γιατί είναι κάπως σαν κύκλος η θέση για από πάνω, παίρνει και 120 και 140 από πάνω. Τώρα τα φαν που έχω και το ένα χάλασε, είναι thermaltake tt-1225.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα, λέτε του παιδιού ότι με τρεις ανεμιστήρες που ο καθένας θα δουλεύει στις 1500-2000 στροφές, ο θόρυβος δεν θα τον ενοχλεί? Επειδή λέει η κάθε εταιρεία τάδεdB? Έχει δοκιμάσει κανείς το παραπάνω setup στην πράξη, και μάλιστα σε κουτί όπως το thermaltake?

Link to comment
Share on other sites

Όταν τους πάρει και πει εντυπώσεις θα δεις ;)

2000rpm είναι πολλά για οποιονδήποτε ανεμιστήρα 12άρη. Χωρίς controller, προσωπικά, το βρίσκω πολύ ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

τους slipstream που ειχα στην true black, ηταν τα 2Κ RPM μοντελα και οταν τους εδινα φουλ ρευμα απο τον κοντρολερ, ηταν πραγματικα θορυβωδεις. Αλλα δεν το κρυβαν κιολας. Οι CM απο την αλλη, ειναι πιο αθορυβοι. Τοσο ψηλες στροφες ειναι παντα ρισκο ομως.

Link to comment
Share on other sites

τλκ, λέω να πάρω αυτά τα fan.

XIGMATEK

XIGMATEK

SickleFlow 120 2000 RPM Blue LED - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

και να τα έχω συνδεμένα πάνω στην μητρική και από εκεί να ελέγχο τις στροφές, volt κτλ με πρόγραμμα που έχει η μητρική μου. (επειδή δεν έχω controller).

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όπως βλέπετε είμαι πολύ κατασταλαγμένος στις αποφάσεις μου.

Έψαξα λίγο και βρήκα αυτά τα φαν.

Enermax Magma UCMA12

ENERMAX - Product

Λέω να πάρω 2 τέτοιους 120 και τον 140 ίσως πάρω αυτόν που έχω βάλει ίσως δεν βάλω, για αυτούς τι λέτε γενικά από ποιότητα και τα σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά φαίνονται ακόμα πιο αθόρυβα :) Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή όλα κινούνται πάνω κάτω στα ίδια χαρακτηριστικά, να αγοράσεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και αυτό που συμφέρει περισσότερο την τσέπη σου.

Επίσης έκανα ένα search για τους Enermax Magma ανεμιστήρες και είδα ότι ένας χρήστης του box που τους χρησιμοποιούσε στο radiator του ήθελε να τους βάλει να λειτουργούν σε χαμηλότερες στροφές λόγω θορύβου:

Θα ήθελα επίσης να μάθω αν μπορώ να τοποθετήσω

στο radiator enermax magma fans και σε evga motherboard να χαμηλώσω

τα rpm ώστε να μην είναι τόσο θορυβώδη..

Υποθέτω ότι εξαρτάται από τον κάθε χρήστη το αν είναι FULL αθόρυβοι ή όχι. Εγώ ας πούμε που κουφίζω λίγο, μπορεί να μην ενοχλούμουν καθόλου :) Γνώμη μου λοιπόν είναι να πάρεις ότι σου αρέσει και απλά να χαμηλώσεις τις στροφές σε περίπτωση που ενοχλείσαι από τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον enermax magma μιλάει; Για τον UCMA8 ή τον UCMA12; Ο 8 είναι στις 2200 στροφές και στα 21dBA ενώ ο 12 1500 και 18dBA.

Τον 12άρη, σιγά μην έβαλε 8άρη ανεμιστήρα σε ψυγείο...

Πάντως ο Enermax δεν παίζει να κάνει περισσότερο θόρυβο από τον Coolermaster...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now