isaias1983

Βοηθεια για γενικο o/c!Αρχαριος.

Recommended Posts

το συστημα μου ειναι:

ASUS A8N-E 34 C IDLE CHIPSET TEMP

ATHLON 64 3500+ @2376MHz με ψυχτρα BIG TYPHOON 120. 33 C TEMP IDLE

2x1GB KINGSTON HYPERX DDR433 @2.3.2.5 CR1

MONITOR LG L204WT (Digital)

POV 8800GTS 640MB ρογογακια μαμα!δεν τα εχω πειραξει γιατι δεν χερω.

εβαλα το test drive unlimited στα 1680χ1050 κ ρυθμισεις στο full μεσα απο το game κ τρεχει μονο με 30-35fps στο max!μπορω να κανω κατι να ανεβασω τα fps γιατι το θεωρω απαραδεκτο να παιζω με 30fps με τετοια καρτα γραφικων?

οταν την αγορασα πριν 3 μερες απο multirama μου ειπαν θα τα παιζω ολα στο full χωρις προβλημα.επισης μια-δυο ερωτησεις:

Αν παρω εναν απο τα 2 cpus θα δω διαφορα??OPTERON 165 ή ATHLON 64 X2 4200+ S939?

παιδια μπορει να μου πει καποιος ποιο ειναι το καλυτερο bios που μπορω να βαλω σε POINT OF VIEW 8800GTS 640MB;

επισης θα δω καθολου διαφορα στα games;

γενικα οτι μπορειτε να μου πειτε για να αυξησω τις επιδοσεις μου στα games ειναι δεκτο!

ειτε μεσω προγραμματων ειτε μεσω bios ή hardware modding.

το μονο που θελω ειναι να παιζω τα games με 45+ fps.ελπιζω να μην σας κουρασα.ευχαριστω πολυ!!:yum:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε φίλε μου!

Με opteron 165 θα δέις κάποια διαφορά μιας και είναι διπύρηνος.

Αλλά θα πρέπει να βάλεις λιγάκι το χεράκι σου σε θέματα Overclocking.

Aν δεν κάνω λάθος μέσα στο cd με το software της κάρτας έχει ένα πρόγραμμα Overclocking της κάρτας που θα σε βοηθήσει αρκετά.

600mhz Core και 2000mhz μνήμες είναι εφικτό και πολύ έυκολο.

Απλά μεγάλωσε τα ρολόγια της κάρτας και τρέξε 2-3 3dmark να δείς αν είναι σταθερή.

Για άλλο bios σε κάρτα γρφικών μην το συζητάς..δεν θα κερδίσεις σχεδόν καθόλου...

Σου διόρθωσα και λίγο το πόστ επειδή είχες γράψει 2 φορές το ίδιο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που όλες οι 8800 είναι ίδιες δε θα δεις καμιά διαφορά με ένα άλλο bios. Όπως είπε ο βασίλης κλόκαρε τη κάρτα όσο πάει και θα δεις σίγουρα μια συμπαθητική αύξηση επιδόσεων. Ανάμεσα στους 2 επεξεργαστές που αναφέρεις σίγουρα ο 165 είναι καλύτερη λύση, ιδίως αν είναι ένα συνηθισμένο καλό κομμάτι θα έχεις τα 2,7 για κάθε μέρα. Ωστόσο αν τον πάρεις μη του δώσεις πάνω από 1.4 γιατί η ψύκτρα σου ίσως αποδειχθεί ανεπαρκής. Επίσης μη κοιτάς τις θερμοκρασίες Idle, καθότι το σημαντικό είναι πόσο ανεβάζει σε load, και για να είσαι σίγουρος πρέπει να φροντίσεις να μην έχεις πάνω από 55-60, ιδίως τώρα που καλοκαιριάζει. Ένας εύκολος τρόπος για να το δεις αυτό είναι να δοκιμάσεις το orthos prime http://www.techpowerup.com/downloads/385/mirrors.php και να δεις πόσο θα πάει μέγιστο με αυτό το πρόγραμμα. Αν σου crasharei αυτό, δλδ σου βγάλει error, σημαίνει ότι δεν είναι σταθερός ο επεξεργαστής. Επίσης να μη ξεχάσεις τα patches που χρειάζονται για dualcore. Όλα αυτά προφανώς με τον 165, ο 3500+ δεν φαντάζομαι να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,οπως ειπα ειμαι λιγο αρχαριος στο o/c.εχω 7 ωρες που προσπαθω κ καταφερα να παω τον 3500+ στα 2750mhz.ειναι καλα για αρχη?

απο το bios το fsb δεν ανεβαινε πανω απο 226 οποτε κ το cpu πηγαινε 2465 αν θυμαμαι καλα.οποτε κ χρησιμοποιησα το A64Info-beta κ εβαλα να κανει load on startup τις ρυθμισεις κ τωρα ειμαι στα 2750.γιατι ομως δεν γινεται κατευθειαν απο bios η δουλεια κ κολλαει?εβαλα superpi k prime 95 k 3dmark 06 κ δεν κολλησε καθολου.ααα κ απο 5890 μαρκσ στο 3dmark06 εφτασα τα 7228 με το παραπανω oc κ oc στην καρτα γραφικων επισης.τωρα τρεχει στα 648,1000mhz.ειναι καλα η πολλα?

να κ 2 photos για να δειτε αν τα εκανα σωστα!περιμενω κριτικες.

oc1ce0.th.jpg

oc2fc1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι μια χαρά, αν θες να τη "ζορίσεις" και λίγο ακόμα τσέκαρε εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=38204

Σημειώνω ότι οι διαφορές θα είναι μόνο στα 3dmark και όχι στην πραγματικότητα (games).

Για τον επεξεργαστή και τη σταθερότητά του, δοκίμασε το S&M. Για AMD A64 ήταν το καλύτερο τεστ. Βάλτο σε full load 100%, το long test και τρέξτο. Θα σου ανεβάσει αρκετά τις θερμοκρασίες, ειδικά στο FPU Test (δεν ξέρω τι κάνει, μη ρωτάς :D)

Πάντως τα 2750 είναι πολύ καλά για τον 3500+. Εκεί τον είχα κι εγώ παλιότερα. Αν είσαι σταθερός θα έχεις κάνει ένα πολύ καλό o/c :D

Αν καταφέρεις και βρεις κανέναν Opteron 165 φτηνά θα είσαι άρχοντας. Έχουν άλλη αίσθηση οι διπύρηνοι-πολυπύρηνοι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι ομως επρεπε να χρησιμοποιησω το a64info για να τον παω πανω απο 225?απο το bios μολις δοκιμασα πανω απο 225 το μηχανακι δεν εμπαινε στα windows.απο το προγραμμα τωρα ειναι στα 250χ11=2750 κ τρεχει απροβληματιστα.αν παω να το ρηθμισω απο bios παλι κολλαει...γαιτι αυτο?καμια ιδεα?

btw ergotelis ειμαι ο φιλος του Μανου απο το ηρακλειο που σπουδαζει στα χανια!:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι ομως επρεπε να χρησιμοποιησω το a64info για να τον παω πανω απο 225?απο το bios μολις δοκιμασα πανω απο 225 το μηχανακι δεν εμπαινε στα windows.απο το προγραμμα τωρα ειναι στα 250χ11=2750 κ τρεχει απροβληματιστα.αν παω να το ρηθμισω απο bios παλι κολλαει...γαιτι αυτο?καμια ιδεα?

btw ergotelis ειμαι ο φιλος του Μανου απο το ηρακλειο που σπουδαζει στα χανια!:)

Περίεργο πρόβλημα, λογικά δε θα έπρεπε για 250 να είχε πρόβλημα, μήπως θέλει άλλη πιο πρόσφατη έκδοση bios?Τις μνήμες τις έχεις με διαιρέτη έτσι?Δοκίμασε και το s&m καλύτερα.

Το ξέρω ότι είσαι ο φίλος του Μάνου το φαντάστηκα! :harhar:

Link to comment
Share on other sites

Το bios ειναι το τελευταιο που εχει βγαλει η asus.Τις μνημες της εχω κανονικα κ τρεχουν ddr500 τωρα.παντως το συστημα δεν φαινεται να εχει προβλημα ετσι.επαιζα γαι ωρες games κ ολα οκ.κ απο temp το πολυ 51 C εφτασε.καλα ειναι η πολυ?Σημερα θα βαλω κ το s&m κ θα σας πω αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει μέχρι 51 τότε είναι οκ, πόση τάση έχεις δώσει στον επεξεργαστή?Δλδ στις μνήμες έχεις διαιρέτη 1:1 έτσι(η σχέση fsb με τη ταχύτητα των μνημών, δλδ το 1:1 σημαίνει ότι δουλεύουν συγχρονισμένα)? Περίεργο πρόβλημα, κάτι κάνει conflict που δε το έχουμε σκεφτεί/κάποια ρύθμιση από το bios, βλέπεις όλοι πλέον παίζουνε με τους core2! :P

Link to comment
Share on other sites

Το bios δεν εχει πουθενα ρυθμιση για 1:1 .Aν εννοεις εκει που λεει ΗΤ trasport το εχω βαλει στο 4 αντι για 5 που ηταν.η ταση στο CPU ειναι στο auto κ απο οτι βλεπω απο ενα προγραμμα ειναι στο 1.51.Παντως το pcακι πεταει σε σχεση με πριν.Στο Test drive unlimited εχω 43-48 fps.Α κ για της μνημες επισης εχω βαλει 400MHz.Κ απο το everest βλεπω οτι τρεχουν στα 500.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τον 165. Κάτι δεν πάει καλά με τα Timing στις μνήμες πιστέυω. Θα δοκιμάσω και θα σας στείλω photo. Αμαρτία ειναι να το έχω στα 1,8 με μνήμες corsair CMX512-4400c2.5 εεεε??

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας κάποιες προσπάθειες το pc έκανε boot σε αυτές της ρυθμίσεις...

δεν ξέρω αμα είναι stable το μόνο που έχω κάνει είναι να τρέξω το Super Pi στα 1Μ.

θα βάλω και το Orthos να τρέξει αλλά δεν νομίζω να είναι stable.

Τι μπορεί να κάνω λάθος???

EDIT: δεν είναι stable μόλις μου έκλεισε...

Τώρα τον έβαλα στα 255*8,5

Overclocking 255.JPG

Overclocking 255.JPG

Overclocking 255.JPG

57fd06e284bfd_Overclocking255.JPG.eaf925

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now