George_o/c

Manhattan Notebook Cooling Pad mini review

Recommended Posts

Το laptop αυτό το έχω δυόμισι χρόνια τώρα και ειλικρινά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχει περάσει. Έχω τρέξει ότι benchmark υπάρχει (ορισμένα είναι και καλές θέσεις στο HWBOT), έχω γράψει άπειρα newsposts, κείμενα, εργασίες για το Πανεπιστήμιο, έχω δουλέψει Photoshop και γενικά, είναι το πολυεργαλείο μου. Μετά λοιπόν από δυόμισι χρόνια αποφάσισα να του κάνω ένα δωράκι, όχι πολύ ακριβό, έτσι για το καλό. Εν όψη λοιπόν καλοκαιριού και αφού οι θερμοκρασίες του laptop έχουν αρχίσει να αυξάνονται πανεύκολα με το παραμικρό, αποφάσισα να αγοράσω ένα cooling pad.

Μπήκα λοιπόν στο site του e-shop και αγόρασα το Manhattan Notebook Computer Cooling Pad, link του οποίου μπορείτε να δείτε εδώ: MANHATTAN NOTEBOOK COOLING PAD 20CM SINGLE FAN - NOTEBOOK ACCESSORIES - E-SHOP.GR

Σε laptops φίλων είχα δει διάφορες βάσεις με μικρούς ανεμιστήρες, οι οποίες όμως δεν με έπειθαν λόγω του θορύβου και των λίγων CFM. Όπως και να το κάνουμε, άλλο να χρησιμοποιείς έναν ανεμιστήρα 200mm και άλλο να χρησιμοποιείς δύο ή και τρεις 60mm. Ο ανεμιστήρας του Manhattan έχει διαστάσεις 200 x 200 x 20 χιλιοστά και υπόσχεται ότι στις 600RPM "βγάζει" 45CFM, παράγωντας θόρυβο μόλις 18 dBA. Είναι όμως όντως αθόρυβος; Κάνει δουλειά; Πάμε να δούμε μερικές φωτογραφίες και έπειτα λιγοστές μετρήσεις :)

Συγχωρέστε με αλλά δεν είχα την καλή ψηφιακή μου εδώ, οπότε αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω μια γκουμούτσα HP του 2005... Επίσης είχα να την ανοίξω δυο μήνες τώρα, ξέχασα να απενεργοποιήσω την ημερομηνία και ώρα, δείχνει λοιπόν άλλα των άλλων :D

Το κουτί του Manhattan Notebook Cooling Pad

4614dc917dcb9d27.jpg

4614dc917dcc8782.jpg

Τι αντικρίζουμε όταν το ανοίγουμε;

4614dc917dcd3aed.jpg

Η βάση εκτός κουτιού

4614dc917dcddeff.jpg

Συνδέετε την μια άκρη στην USB 2.0 θύρα για να παίρνει ρεύμα και σας δίνει την υποδοχή πάλι, από την άλλη πλευρά. Έτσι δεν χάνετε καμιά USB θύρα :)

4614dc917dce874e.jpg

Ορίστε και μία φλας να φανεί το χρώμα του

4614dc917dcf2383.jpg

Εδώ είναι την ώρα που περιστρέφεται ο ανεμιστήρας

4614dc917dd0854e.jpg

και εδώ το ίδιο αλλά από την ανάποδη πλευρά

4614dc917dd12d13.jpg

Βλέπετε πόσο πολύ υψώνεται το notebook; Βέβαια αυτό δεν ενοχλεί, ίσα ίσα ξεκουράζει περισσότερο τα χέρια!

4614dc917dd1d149.jpg

Και εδώ άλλη μία για να καταλάβετε πόσο ανασηκώνετε

4614dc917dd26d6d.jpg

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

Τι μετρήσεις δηλαδή, μια ωρίτσα δουλειά ήταν έτσι για να πιστώ ότι άξιζε τα 24.90? που έδωσα. Οι μετρήσεις έγιναν σε τρία στάδια:

1) Idle

2) Στιγμιαίο Load

3) Full Load

Το laptop συνήθως δουλεύει με 20-80% load αναλόγως την διεργασία που κάνω, οπότε με ένοιαζε περισσότερο το στιγμιαίο load. Τι εννοώ; Αν ανοίξω το photoshop να σκαλίσω μια φωτογραφία, το laptop χωρίς τη βάση ανεβάζει θερμοκρασία στους 70*C και ναι μεν σταθεροποιείται εκεί αλλά είναι σπαστικό να ακούς τον θορυβώδη ανεμιστήρα του και ταυτόχρονα να ζεσταίνονται τα χέρια σου. Οπότε εκεί που εστίασα περισσότερο είναι στο δεύτερο στάδιο, για την μέτρηση του οποίου έτρεξα το wPrime 32M που δίνει 100% Load και στους δύο πυρήνες του επεξεργαστή, για μόνο 40 δευτερόλεπτα όμως ;)

Πάμε τώρα στα αποτελέσματα;

1) IDLE

Από 38-41*C χωρίς το cooler έπεσα στα 33-35*C ;)

4614dc91a38a50ed.jpg

4614dc91a38b5aba.jpg

2) Στιγμιαίο Load

Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα είπαμε! Από 73-75*C χωρίς το cooler έπεσα στα 61-60*C. Διαφορά 12-15*C είναι ΠΟΛΥ! ;)

4614dc91a38c5c99.jpg

4614dc91a38d0472.jpg

3) Full Load

Από 79-82*C χωρίς cooler έπεσα στους 73-76*C, διαφορά 6 βαθμοί σε full load. Είναι υπαρκτή αλλά να σας πω δεν με νοιάζει και πολύ γιατί σπάνια φτάνω 100% load. Σχεδόν ποτέ βασικά...

4614dc91a38db438.jpg

4614dc91a38e6022.jpg

Τελικές σκέψεις

Η ποιότητα κατασκευής θα μπορούσε να είναι και καλύτερη δεν λέω, αλλά εντάξει, βάση για notebook είναι. Ο ανεμιστήρας είναι όντως αθόρυβος, ίσαααα που ακούγεται - τεράστια διαφορά από τον θορυβώδη ανεμιστήρα του notebook που σπάει τύμπανα. Έχω να τον ακούσω κάμποσες μέρες τώρα και ησύχασα :P

Αξίζει τα χρήματά του; Ναι τα αξίζει, ειδικά για τους 15*C κάτω που δίνει σε στιγμιαία loads!

Ελπίζω να σας άρεσε η σύντομη αυτή παρουσίαση :)

.

Link to comment
Share on other sites

Το λαπτοπ ειναι αυτο που τις προαλλες εσβηνε απο θερμοκρασια? Αν το εχεις να το ανοιξεις να του

αλλαξεις παστα θα πεσουν και αλλο οι θερμοκρασιες...;)

Καλοριζικο...:T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχε φάει φλασιά και δεν δούλευε ο ανεμιστήρας του laptop. Αλλά εντάξει, ξεμπλόκαρε με λίγο κούνημα. Θα του αλλάξω και πάστες, worry not :)

Όπως και να 'χει, προσωπικά χάρηκα πάρα πολύ με την διαφορά στις θερμοκρασίες. Laptop είναι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

...μου θύμισες τις πρώτες εποχές, που αναρωτιόμουν γιατί εκείνο το dell έσβηνε όταν το άφηνα για ώρα πάνω στην κουβέρτα :D

Nice1 George :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την προηγούμενη έκδοση απο αυτή τη βάση.

(Θα ανεβάσω εικόνες σύντομα)

Την είχα πάρει απο το eshop πριν κανα χρονο καπου στα 15-20 ευρω.

Είχε έρθει 3 φορές σπασμένη μέσα στη συσκευασία της στα εξής σημεία

11a4d22d7218b4492a6662c5254b23c9.jpg

την ήθελα πολύ αυτή τη βάση και θα συνέχιζα να παραγκέλνω την ίδια ακόμα και άν ερχόταν 15 φορές σπασμένη.

Κάνει πολύ καλή δουλειά.

Τα μειονεκτήματά της είναι

1) η ποιότητα κατασκευής (βλέπω βελτιώθηκε κάπως)

2) το πλάτος είναι μικρότερο απο το πλάτος του λάπτοπ που χρησιμοποιώ (acer aspire 5920g 15inch) με αποτέλεσμα να κάθεται λίγο πλάγια γιατί δέν φτάνει να πατήσουνε καί τα 4 ποδαράκια στη βάση. (αλλα με πατέντα έχει λυθεί :) )

3) το ύψος της

4) στο μπροστινό μέρος έχει αυτή την καμπυλωτή πλαστική προέκταση που είναι άβολο αλλα συνιθίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Τρεις φορές σπασμένη; Καλά και δεν τους είπες "να προσέχετε λίγο ρε παιδιά την επόμενη φορά";

Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι κάτι φανταστικό όπως είπα και παραπάνω, πλαστικό είναι. Απλά είναι προσεγμένο, δεν τρίζει, δεν λυγίζει και προπαντώς έχει κολλήσει για τα καλά στο γραφείο και δεν κουνιέται καθόλου!

Εμένα το laptop είναι 15.4" και περισσεύει λίγο στις άκρτες, αλλά δεν με ενοχλεί, ίσα ίσα που η ψύξη πάει στα σημεία που πρέπει έτσι :P Το ύψος της εντάξει όπως είπα στο κείμενο, συνηθίζεται γιατί φέρνει τα χέρια σε μια συγκεκριμένη γωνία που δεν είναι κουραστική, απλά θέλει συνήθεια σε σχέση με το να είναι τελείως κάτω το λάπτοπ ;)

Link to comment
Share on other sites

την ειχα δει κ εγω αυτην την βαση , κ μπορω να πω οτι δεν μου γεμιζε το μαζι απο τις φωτο . Αν βαλουμε την ποιοτητα λιγο στην ακρη, τοτε δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις πιο ακριβες συναδελφους της. βεβαια αλλαξα γνωμη φυσικα απο την παρουσιαση σου George_o/c .

Link to comment
Share on other sites

Η βάση είναι τελικά HAMA και όχι Manhattan, δέν γνωρίζω εάν είναι το ίδιο ή θυγατρικές

πάντως το design είναι 95% ίδιο με την manhattan να φαίνεται να έχει πολύ πιο καλά υλικά.

H Hama είχει 220mm ανεμηστήρα αντί για 200 της manhattan, η διαφορά στο cfm δέν πιστεύω να είναι μεγάλη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566101

Σε κάποια σημεία είναι ραγισμένη μετα βίας διακρίνεται σε ορισμένες φωτό και δέν έχει ραγίσει περισσότερο απο τότε που την πήρα.

Οι φωτό

4614dd055c2966ba.jpg

4614dd055c2aca53.jpg

4614dd055c2bc3ed.jpg

4614dd055c2cdd9b.jpg

4614dd055c2e0651.jpg

4614dd055c2eaa4f.jpg

4614dd055c300c35.jpg

4614dd055c30b044.jpg

4614dd055c31507f.jpg

ελπίζω να μήν ξεχύλωσα το θέμα

sorry για την απλυσιά της :/

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα resize τις φωτογραφίες γιατί στην 22άρα είχε ξεχειλώσει το σύμπαν :hehe:

Thanks για τις photos! Δεν ξέρω αν είναι διαφορετική η εταιρεία ή θυγατρική όπως λες, πάντως κάνουν δουλειά και είμαι 100% σίγουρος για αυτό που λέω :) Επόμενο βήμα είναι το άνοιγμα του laptop, το καθάρισμα του εσωτερικού ανεμιστήρα και η αλλαγή πάστας σε CPU και VGA. I'll keep you updated!

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα resize τις φωτογραφίες γιατί στην 22άρα είχε ξεχειλώσει το σύμπαν :hehe:

Thanks για τις photos! Δεν ξέρω αν είναι διαφορετική η εταιρεία ή θυγατρική όπως λες, πάντως κάνουν δουλειά και είμαι 100% σίγουρος για αυτό που λέω :) Επόμενο βήμα είναι το άνοιγμα του laptop, το καθάρισμα του εσωτερικού ανεμιστήρα και η αλλαγή πάστας σε CPU και VGA. I'll keep you updated!

Δεν πιανεις και το δικο μου που βαριεμαι :P

Edited by George_o/c
Δεν γράφουμε με greeklish :)
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι πρώτη φορά άνοιξα ενός φίλου μου το laptop να κάνω αλλαγή και μιλάμε έχασα την μπάλα. Θέλει προσοχή! Θα βγάλω φωτογραφίες ;)

Link to comment
Share on other sites

οπ... το ειχε ενα παλικαρι οσο ημουν σαμο, στη μοναδα... κανονιζαμε 3 ατομα βαρδιες για να παιζουμε με τα laptops... υπερβολικα αθορυβο... και κρατουσε καλα τη θερ/σια

Link to comment
Share on other sites

οπ... το ειχε ενα παλικαρι οσο ημουν σαμο, στη μοναδα... κανονιζαμε 3 ατομα βαρδιες για να παιζουμε με τα laptops... υπερβολικα αθορυβο... και κρατουσε καλα τη θερ/σια

;):T:

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 βασεις μοιαζουν με την turbo x που λεει ειναι αλουμινιο..!!και ειναι πλαστικο οσο δεν παει αλλο..!εχει και τον ιδιο ανεμιστηρα με το δευτερο κουλερ..!:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now