Recommended Posts

Εγώ πραγματικά έχω χαθεί λίγο στην μετάφραση...

πρόσφατα φίλος με AM3 (955) σύστημα έκανε την μετάβαση από vertex2 60gb σε postville 80αρη 34nm g2. Ο άνθρωπος ξέρει ένα - δύο πράγματα και είναι heavy duty χρήστης (multitask, coding, sql) και δεν είναι fanboy με την καμία!

Μου έλεγε με σιγουριά ότι το σύστημα του πηγαίνει πολύ πιο ομαλά και με καλύτερο responsiveness με τον intel απ' ότι με τον vertex2! Ούτε placebo ούτε τίποτα, ο άνθρωπος λιώνει πάνω στο pc οπότε η γνώμη του βαραίνει. WTF? Είναι τελικά τόσο καλύτερα αυτά τα controller της intel?

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω για κατι... ετσι απλα.

Το raid0 που είχα με τους 3 και μετά 4 X25-E δεν το εχει φτάσει μεχρι τώρα κανενα drive, καμια συστοιχια raid0 με αλλους SSD, σε multitasking, αποκριση WHATEVER.

To οτι εδωσα εκεινα τα drives ήταν νομίζω απο τις πιο λάθος επιλογες που εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον έχει δίκιο τα παλικάρι που μου τα έλεγε. Και ενώ είναι μετριοπαθές άτομο, μου το έλεγε με μεγάλη σιγουριά...!

Άρα μήπως πρέπει να ψάχνουμε νέα, πιο έξυπνα benchmarks, από ένα ξερό Crystal, αν θέλουμε να ξέρουμε τι αγοράζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Και ο λογος ειναι απλος. Δεν εχουμε μαθει ακομα να δουλευουμε το multitasking, δυστυχως. Για την ακριβεια, δεν ξερουμε να δουλευουμε με το λειτουργικο γενικως. Εχουμε μαθει απο την εποχη των σκληρων δισκων, να χρησιμοποιουμε μια εφαρμογη ΜΟΝΟ. Η νοοτροπια αυτη, δυσκολα θα αλλαξει. Οταν είχα παρουσιασει το πρωτο βιντεο με multitasking με τον ΕΝΑ Χ25-Ε, οι απαντησεις που πηρα τοτε, ηταν "και γιατι να κανεις rar ενω, κανεις copy", και "γιατι να ανοιξεις 30 προγραμματα ταυτοχρονα". Ο κοσμος δεν ξερει να δουλεψει ακομα ετσι γιατι εχει κολλησει στο γεγονος οτι κανω ενα πραγμα τη φορα, δηλαδη σε ενα καλο συστημα με SSD, ο χρηστης ειναι το bottleneck και οχι το drive.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε... καταλαβαίνω τι λες :)

Πάντως, IT κόσμος, Coders, Linuxαδες, bloggerocloudαδες και λοιποί καμμένοι (δεν εξαιρώ την αφεντομουτσουνάρα μου) multitaskαρουν σαν να μην υπάρχει αύριο - οπότε τι να το κάνω ένα sequential ΝΑ (με το συμπάθιο) αν δεν είναι smooth και γρήγορη η απόκριση;

Δηλαδή, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι κατά περίπτωση, μερικά bench δεν αποτυπώνουν το όλο user experience ενός προϊόντος. Ακριβώς το ίδιο σκηνικό, ήταν η μετάβαση μου από q9550@4GHz σε phenom 720 X3 @ 3.6 (είχα 2 main pc). O intel πατούσε το μικρό 3πύρηνο σε ΟΛΑ τα benches που μπορείς να φανταστείς. Και όμως, λόγω imc (στο phenom) και απουσία χαζο-fsb που να μπουκώνει, ο phenom ήταν πολύ καλύτερο pc, για την δική μου χρήση! Μιλάμε για σαφέστατα καλύτερο response (και ειδικά σε load) o phenom !!!

/ΟΤ

Link to comment
Share on other sites

ΟΤ: Ντροπη σου που δεν το ηξερες. Ηταν γνωστο απο τους πρωτους Athlon 64 οτι ο ενσωματομενος IMC εδινε ρεστα σε οτι ειχε να κανει στην αποκριση του λειτουργικου. /OT.

Link to comment
Share on other sites

Τα 85.000 IOPS ήταν παραπλανητικό marketing trick τελικά... Και η OCZ έσπευσε αμέσως να διορθώσει τα δικά της νούμερα στο site της, αναφέροντας επακριβώς τι settings/capacity είχε στο IOMeter2008.

"Maximum 4K Random Write: 85,000 IOPS"

"Small file I/O performance is measured using Iometer2008, Queue Depth 32, 4KB Aligned; Logical Block Address (LBA) range: 85% of total drive capacity"

"Small file I/O performance is measured using Iometer2008, Queue Depth 32, 4KB Aligned; Logical Block Address (LBA) range: 8GB Incompressible"

Σε αρκετά site έχουν απογοητευτεί με τον Force 3 και τα νούμερα που υποσχόταν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now