KryosRevenge

Μεγάλες θερμοκρασίες σε laptop..!

Recommended Posts

Γεια σας..! Έχω (και άλλο) ένα πρόβλημα,το οποίο κατά την γνώμη μου είναι σοβαρό.

Έχω ένα laptop της HP,μοντέλο το Presario CQ62 με διπύρηνο επεξεργαστή Celeron T3300 @ 2 GHz,2 GB DDR2 μνήμες,250 HDD και onboard κάρτα γραφικών.Το έχω από τον Αύγουστο του 2010 και μέχρι τα τέλη Απριλίου ήταν μια χαρά,ξαφνικά εμφανίστηκε το πρόβλημα.Οι ανεμιστήρες που έχει το laptop κάνουν πολύ θόρυβο,ακόμα και αν δεν κάνω τίποτα και δεν έχω τίποτα βαρύ ανοιχτό,όπως π.χ μια καρτέλα στον Google Chrome.Έχω συνέχεια την αίσθηση ότι το laptop θα εκραγεί.

Εκτός από αυτό όμως,όταν έχω το laptop χωρίς να είναι συνδεδεμένο με την πρίζα,το laptop κάθε 5 λεπτά κολλάει λες και άνοιξα πολλά βαριά προγράμματα μαζί.Το σχέδιο παροχής ενέργειας το έβαλα στην εξισορρόπηση.Δεν πείραξα τίποτα στο Bios ούτε προσπάθησα να του κάνω O/C,αλλά για να είμαι σίγουρος έβαλα τα default settings στο Bios.Ακουμπάω το laptop π.χ όταν έχω ανοιχτό ένα παιχνίδι (Half Life 1,που δεν είναι καθόλου απαιτητικό,παίζει άνετα στην onboard) και καίει σαν διάολος.Κατέβασα επίσης το speedfan για να δω τις θερμοκρασίες,και μου φάνηκαν ιδιαίτερα υψηλές.

Προσπάθησα να κατεβάσω και τις στροφές των ανεμιστήρων για να μειωθεί ο θόρυβος,αλλά δεν γίνεται.Στο screenshot που σας παραθέτω είναι οι θερμοκρασίες όταν είναι ανοιχτός ο Google Chrome,το Avira και το Steam μερικές φορές.

Τι μπορώ να κάνω ώστε να καλυτερέψει κάπως η κατάσταση ;

[ATTACH]5633[/ATTACH]

Speenfan Temps.jpg

57fd07c03029e_SpeenfanTemps.jpg.97ff31db

Link to comment
Share on other sites

Δες ξανά τι θερμοκρασίες έχεις με το coretemp και να σε ηρεμία (τσέκαρε task manager μήπως τρέχει κάτι) έχεις 70*C+ τότε καλύτερα να τον πας από το service.

Θα τον ανοίξουν, θα τον φυσήξουν θα αλλάξουν και πάστα και πιθανότατα θα είναι και πάλι μια χαρά. Μπορείς να το κάνεις και μόνος, αλλά μάλλον θα χάσεις την εγγύηση.

btw δεν πιστεύω να δουλεύεις πάνω σε κουβέρτες και γενικά επιφάνειες που κόβουν τελείως το airflow;

Link to comment
Share on other sites

Μπααα σε τραπέζι είναι χωρίς κουβέρτες κτλ ,οι θερμοκρασίες κυμαίνονται μεταξύ 67-69 βαθμούς Κελσίου,με μόνο τον Chrome και το Avira ανοιχτό.Το τσέκαρα με το Core Temp.Καλά είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κλείσε προγράμματα και δώσε περισσότερη μνήμη στο linx (memory all) - ενώ τρέχει έχε ανοιχτό το core temp και δες τι θερμοκρασίες πιάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κλείσε προγράμματα και δώσε περισσότερη μνήμη στο linx (memory all) - ενώ τρέχει έχε ανοιχτό το core temp και δες τι θερμοκρασίες πιάνεις ;)

Αυτό έκανα αλλά χωρίς το memory all.Θα δοκιμάσω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Aboard Aboard !

Αφού με το κακοτρεγμένο linx είδες 103, αν το τρέξεις και σωστά (memory all) θα δεις 121!

Έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες ναι, ή "έσπασε" η πάστα ή δεν πατάει καλά η ψύκτρα του. Όπως και να 'χει, θέλει άνοιγμα κτλ. Μην το ζορίζεις μέχρι τότε :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές να το κάνω Run times ;

Δεν μπορεί να γίνει κάτι με τον επεξεργαστή αν ξεπεράσει τους 105 βαθμούς Κελσίου ;

Στο core Temp γράφει Tj. Max : 105 βαθμούς Κελσίου.

Laptop είναι με σκατά ψύκτρα και ανησυχώ γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Με ~10 loopες καταλαβαίνεις που παίζεις.

Γενικά όταν περνάει τα 105 για να μην καεί, θα δεις ότι ρίχνει την συχνότητα λειτουργίας (@cpuz) και αν και πάλι δεν τα καταφέρει να κρυώσει κάνει shutdown.

ΑΛΛΑ δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να βασίζεσαι σε αυτούς τους μηχανισμούς. Μπορεί να γλυτώσει ο επεξεργαστή αλλά λόγω temps να πάρεις καμία κάρτα γραφικών στο χέρι :/

Link to comment
Share on other sites

Με ~10 loopες καταλαβαίνεις που παίζεις.

Γενικά όταν περνάει τα 105 για να μην καεί, θα δεις ότι ρίχνει την συχνότητα λειτουργίας (@cpuz) και αν και πάλι δεν τα καταφέρει να κρυώσει κάνει shutdown.

ΑΛΛΑ δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να βασίζεσαι σε αυτούς τους μηχανισμούς. Μπορεί να γλυτώσει ο επεξεργαστή αλλά λόγω temps να πάρεις καμία κάρτα γραφικών στο χέρι :/

πολύ σωστά στα λέει ο φίλτατος, η ακόμα καλύτερα να πάρεις καμια μητρική... και μετά κλάφτα χαράλαμπε...

καθάρισμα και αλλαγή πάστας προτείνω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Οκ guys,σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας,ειδικά στον caution.Αύριο θα το πάω στα multirama να τους πω τι έγινε να μου αλλάξουν πάστα.Ευχαριστώ πάλι :worship2:

Link to comment
Share on other sites

Tip: Μην μπαίνεις σε πολλές λεπτομέρειες με το service γενικότερα - πες απλά ζεσταίνεται πολύ και κολλάει - φτιάχ' τε το!

Είναι ικανοί αν δουν ότι ξέρεις δύο πράματα να αρχίσουν να σε κατηγορούν ότι έβαλες χέρι κτλ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now