dark

Format σε laptop SONY VAIO

Recommended Posts

guys εχω ενα laptop vaio vgn-ar71m και θελω να το κανω format μονο που δεν με αφηνει να μπω στο bios (δεν εχει επιλογη να πατησω καποιο πληκτρο). εχει τα vista και θελω να βαλω τα Windows 7 64bit... ειδα στο ιντερνετ οτι δεν ειναι απλη διαδηκασια... γ@μW την sony μου....

Link to comment
Share on other sites

γιατί θες να μπεις στο BIOS????

κατέβασε τα windows γραψε τα σε ενα DVD (μπορείς να το κανεις και με iso μεσα απο τα windows, αλλα καλυτερα απο dvd) κανε ρεσταρτ και θα bootarei απο το dvd μονο του(η θα σου πει να πατησεις any key) και κανεις μετα κανονικα φορματ με τη γνωστη διαδικασία...

Εγω στο vgn-fz31z ετσι κανω.

Link to comment
Share on other sites

Στο bios θα βρεις μια επιλογη που λεει για sata native ή καπως ετσι.

Ε αυτην την κανεις disable και κανεις μετα κανονικα φορματ...;)

Edit...Α καλα οτι αν ναι απαντησα αλλα μπορει να σου χρησιμεψει και αυτο.

για να μπεις bios, F2 ή F10

Link to comment
Share on other sites

ελεος τελικα εκανε boot απο το dvd και εγινε κανονηκα... δεν το περμενα αυτο... τωρα εσβησα το oem partition η εγγυηση ακυρωνετε?

Link to comment
Share on other sites

ελεος απλα εβαλα το dvd και εκανε boot!!! δεν το περιμενα αυτο...

το λαπτοπ δεν ειναι δικο μου και επιδει κολουσε μου ειπαν να το κανω φορματ.... αλλα τωρα βλεπω οτι δεν αναγνωριζει την καρτα γραφικων(8400m gt) λειτουργει με τους drivers των windows 7... λετε να ειναι καμενη??? που εμπλεξα παλι...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καμενη απλα πρεπει να βαλεις drivers

αν εχει βγάλει η sony 64bit you are lucky

αλλιως πρέπει να βαλεις "πειραγμενο" driver gia na kanei install και να αναγνωρίσει τη καρτα...

δες εδω ... hxxp://www.laptopvideo2go.com/drivers

βρες το κατάλληλο για τη καρτα και ακτεβασε και κανε install

για να το βρεις θα πρεπει να βρεις κατι νουμερα τησ καρτας

κατι τετιο PCI\VEN_10DE&DEV_ &SUBSYS_ ....

θα πας στον device manager , display adapters , δεξι κλικ στη καρτα , properties , καρτέλα details και επιλεγεις hardware lds

και σου βγάζει τα νούμερα που θες...

Aaaaa και Welcome to the club... ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω ειδη κατεβασει 3 drivers... τον τελεφταιο απο nvidia, απο την sony και απο την σελιδα που λες αλλα δεν την αναγνωριζουν καν και σταματαει η εγκατασταση... ουτε στο divice manager την αναγνωριζει σαν 8400m gt αλλα σαν απλο display divice και δεν κανει update... θα το ψαξω παλι με τους πειραγμενους drivers thnx

Link to comment
Share on other sites

τα sony απο παλια θελουν μονο τους δικους τους drivers , σε μενα ετυχε να μην δεχεται της ati τον αδηγο αλλο της "sony-ati" να τον δεχεται μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now