Hurry38

συστημα χωρις κουτι

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Σκεφτομαι να στησω το συστημα μου πανω σε ενα ξυλινο τραπεζι που εχω χωρις κουτι.

Χρειαζεται να τοποθετησω κατι κατω απο την μητρικη ετσι ωστε να μην βραχυκυκλωσει και να δουλευει κανονικα?

Στο προηγουμενο συστημα που ειχα,η μητρικη ακουμπουσε πανω στο ξυλο κατευθειαν και το μηχανημα ηταν μουλαρι σταθεροτητας.

Επειδη για πρωτη φορα στη ζωη μου αγορασα gigabyte μηπως θα χρειαστει καποια γειωση η κατι αλλο?

Εσεις που ασχολειστε με κλοκινγκ και στηνετε στυνεχεια μηχανηματα χωρις κουτι παρακαλω διαφωτιστε με οπως κανετε παντα

φχαριστω μαγκες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά είναι σωστό για λόγους ασφαλείας να θωρακίζεται η μητρική από κάτω - πάρε ένα benchtable καλύτερα :)

Π.χ. http://www.dimastech.com/IT/c/banchetto-da-bench-test-easy-v25-bianco-bucciato/

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

εμένα για καποιο λογο αν δεν βιδωσω εστω και 1 βιδα απο αυτες πυ ειναι στην πανω μερια, κοντα στο σοκετ μνημες κλπ, αν ακουμπήσω τις μνήμες εν ωρα λειτουργιας, κολλαει το πισω. μολις το βιδώσω οποτε γινεται κανονικα γειωση, ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοει να παταει σταθερα και να ειναι ακουνητη?Οπως και να το κανουμε η βιδα ειναι πιο σταθερη αλλα απο την αλλη φαντασου μια γομαροψυκτρα 1 κιλο και κατι να κρεμεται απο τη μητρικη.

Ασχημο θεαμα κυριοι!

Link to comment
Share on other sites

http://www.hwbox.gr/cases/4167-show-your-benchtable.html

Γιατί η μητρική (και όλα βασικά), θα πρέπει να είναι θωρακισμένα.....και αφού δε μπορούμε να τη θωρακίσουμε από μπροστά, τη θωρακίζουμε από πίσω....

Καλό κάνει, κακό δεν κάνει...... :)

Επί εποχής Dothan, έπαιρνα άλους ~70MHz παραπάνω όταν έβαζα τη μητρική σε μεταλλικό πάτο από ότι όταν την είχα χύμα πάνω στον πάγκο..... ;)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.καλα εγω τωρα ιδεα μουσικης δεν εχω.Που να φανταζομουνα οτι η μεταλλικη επιφανεια θα εδινε καλυτερη αποδοση.Ημουνα σιγουρος πως η μητρικη θα βραχυκυλωνε πανω σε μεταλλικη επιφανεια η χειροτερα..............τσαφ και μετα λιγος καπνος και μια ασχημη μυρωδια χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι απλα ακουμπαω την μητρικη πανω σε ενα κομματι ξυλο ουτε βιδες ουτε τιποτα και το μηχανημα ηταν τοσο σταθερο που και αναποδα να το γυρναγα και να το κουναγα επαιζε κανονικα!!!!!!!!

Τωρα για μεταλλικες επιφανειες δεν ξερω αλλα δεν θα το ρισκαρω κιολας οποτε παλι για πανω στο ξυλο την κοβω

Παντως φχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό πράγμα είναι να πάρεις το πάτωμα ενός κουτιού, να κάνεις τις τρύπες στα σημεία που πρέπει, να βάλεις αποστάτες και να βιδώσεις κανονικά την μητρική εκεί πάνω :) Δεν είναι ούτε 1 ώρα δουλειά και θα την έχεις πλήρως θωρακισμένη.

Από 'κει και πέρα και εγώ βάζω τα benchομηχανήματα σε κουτιά, πάνω στο τραπέζι, σε χοντρά βιβλία κ.τ.λ, αλλά πίστεψέ με δεν είναι και ότι καλύτερο. Θεέ μου φύλαε μπορεί να γίνει κάτι και να αρπάξει καμιά φωτιά, ποτέ δεν ξέρεις :) Εγώ benchάρω, οπότε έχω το νου μου και μετά το κλείνω. Τώρα να μου έλεγες να βάζω πάνω σε κούτες ή ξύλα και να αφήνω 24/7 σύστημα εκεί πάνω, δεν θα το 'κανα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now