Avra

Στραβωμενα pins - Gigabyte

Recommended Posts

Καλησπερα , εχω την Gigabyte p55-ud5 με 1 κομενο και ενα στραβωμενο pin ,

μπορω να την στειλω στην gigabyte για RMA ;

Εδώ μου λενε συνεχια το ιδιο παραμυθι ....

(Αν μπορει καποιος να βοηθησει να μου στειλει μυνημα .)

Καμια λυση ?

Link to comment
Share on other sites

Το κομμένο είναι problem.

Τα στραβά έρχονται εύκολα στα ίσα τους.

Αν το κομμένο είναι κάποιο από τα "περιττά" pins μπορεί να παίξει κανονικότατα και χωρίς αυτό.

Αν είναι απαραίτητο θα πρέπει να αντικατασταθεί, κάτι που με το χέρι είναι σχεδόν αδύνατο.

Σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να κανονίσουμε με την Gigabyte να γίνει αντικατάσταση socket, με χρέωση κανά 50άρι $.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουργιος και δεν ξερω καποιον που να μπορει να μου το κολησει :/ .

Στελνω μυνημα στην gigabyte μυπως και ειναι η τυχαιρη μου μερα ...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις SMD / BGA / Reballing τέτοιου στυλ -> Ρομποτική Επισκευή Πλακετών - Advanced Rework SMD / BGA / Reballing στην Ελλάδα - e-club.gr forum

Δεν έχω να σου προτείνω κάποιον, αλλά κάνε μια ψαχτική για το που φτιάχνουν xbox's/ps3 κτλ. και μάλλον θα την βγάλεισ την άκρη. Πλάκα θα 'χει να μπορείς να το modάρεις με το κόλπο με την λάμπα :)

Link to comment
Share on other sites

1) Δοκίμασες να δεις αν δουλεύει ο επεξεργαστής;

2) Αν δεν δουλεύει και είναι καποια ακριβή μητρική που θες να κρατήσεις, καλύτερα να στείλεις ένα email στην Gigabyte ώστε να πάει σε κάποιο από τα γραφεία της στην Ευρώπη και να γίνει socket replacement. Λιγότερο από 50? θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό:

[media]

[/media]

για SMD δουλεύει τσεκαρισμένα, και λογικά σε μικρά BGA πρέπει να είναι ok... τώρα για ολόκληρο socket - δεν ξέρω :)

Και πες οτι το ξεκολαω . Μετα πως θα κολησω το καινουργιο ?

Δεν κανει boot , τωρα να δωσω 50Ε δεν λεει . Μου δινουν την UD6 80E ...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ξεκολλήσει, μετά καθάρισμα με flux και φιτίλι για να είναι full καθαρό.

Μετά θέλεις balling με νέο καλάι στο καινούργιο socket (φαρδιά μύτη στο κολλητήρι και να πλέει στο flux) και μετά το κεντράρεις και αρχίζεις με κανένα heatgun η την λάμπα να ζεσταίνεις και με το sockets fuxάρισμένο, όταν φτάσεις σε τήξη θα έρθουν τα pin εκει που πρέπει, "μαγικά" όπως στα smds.

Το θέμα είναι αν θα κάτσει ομοιόμορφα και ζεσταίνοντας χωρίς probes αν αντέξει το pcb την διαδικασία... :/

Link to comment
Share on other sites

Edit: Από την άλλη μπορείς να δοκιμάσεις να ισιώσεις το στραβό και με κανένα τσιμπιδάκι να χώσεις κανένα λεπτό συρματάκι στο pin που λείπει. Λεπτό σύρμα από δίοδο, μεγεθυντικός φακός, τσιμπίδι (twizer) σταθερό χέρι, σωστό μήκος και ο Θεός βοηθός, μπορεί κάτι να αποδώσουν :) Απλά με προσοχή, μην βραχυκυκλώσεις τα πάντα και κλαις και cpu μετά...

Link to comment
Share on other sites

Μπα νομίζω δεν αξίζει να μπει και σε τέτοιο τρυπάκι, αφού φαίνεται αρχάριος χρήστης. Ούτε οι καλύτεροι δεν θα έκαναν κάτι τέτοιο έτσι εύκολα :)

Γνώμη μου είναι εφόσον βρίσκει την UD6 με 80? να την αγοράσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now