Timoleros

Vmod/non-reference 5770

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα...

Επιασα μια non-reference sapphire 5770 στα χερια μου και μιας και δεν μπορω να πειραξω ρεuματα... via software, αρχισα να ψαχνω τον controller που φοραει, ο οποιος ειναι ο NCP5395T. Απ'οτι καταλαβα απο το datasheet και λιγο ψαξιμο, το mod λογικα γινεται στο 18 pin. Εαν απο το 18ο pin που ειναι το VFB μετρησω με gnd και πολλαπλασιασω με 20 θα βρω το trimer που χρειαζεται...ετσι? Θε πετυχει? Εχει δοκιμασει κανεις mod σε αυτον τον controller? (...ασχετος με ηλεκτρονικα...)

[ATTACH]5733[/ATTACH][ATTACH]5730[/ATTACH] [ATTACH]5731[/ATTACH] [ATTACH]5732[/ATTACH]

rsz_dscf0845.jpg

rsz_dscf0846.jpg

rsz_dscf0848.jpg

Capture.PNG

rsz_dscf0845.jpg.210ccc00550b3148c53b58a

rsz_dscf0846.jpg.48b394be63f6f78de82d054

rsz_dscf0848.jpg.580a2861b665005ead26d70

Capture.PNG.03da03855cb4eb6a1dbf72b822c6

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματι πολυ χρησιμο...απο αυτο μπορω να επιβεβαιωσω το θεμα του trimer..

Σκοπος ειναι να επιβεβαιωσω και οτι η μοντα γινεται στο 18ο pin και οχι στο 20ο ας πουμε..

Επισης εαν ηξερε καποιος να μου πει που μπορω να βρω τα measure points...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έπεσε στα χέρια μου η 6850 με το 5395Τ το vgpu μετά από λίγο ψάξιμο δεν είναι απλό. Απ ότι λένε θέλεις μαζί και το ocp γιατί όσο ανεβάζεις το vgpu κατεβάζεις το frequency των vrm + ότι χτυπάς το ovp οπότε τρως μαύρες οθόνες.

Το 18pin όντως είναι το vcore αλλά θέλει και άλλα πραγματάκια. Άμα ακόμα ενδιαφέρεσαι όταν πάω σπίτι να σου ανεβάσω κάποια λινκς να δεις τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ακη , λυνεται το προβλημα με VID switches . Ετσι γλυτωνεις το ΟVP.

Μετα πρεπει να διαχωρησεις τους δρομους του frequency και του OCP και με ξεχωριστα trimmer τα ρυθμιζεις εκει που πρεπει .

Ειναι μανουρα , αλλα ειναι ο μονος τροπος να δουλεψει .

Link to comment
Share on other sites

I know, αλλά η 6850 δεν δείχνει ξεκάθαρα που βρίσκονται τα vid switches(με μια γρήγορη ματιά που έρηξα και αν υπάρχουν). Είναι τελείως διαφορετικό το layout από μια 260 ας πούμε(αν θυμάμαι καλά) που σου έχει τις αντιστάσεις και με hex στην ουσία φτιάχνες το vid.

Άμα τελειώσω με εργασίες και εξεταστική θα κάτσω να ψάξω λίγο την 6850 της sapphire γιατί δεν υπάρχει τίποτα έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει, τις έχω στο σπίτι.

Γύρω από το chip έχει πολύ λίγο πράγμα. Σίγουρα δεν έχει τα vid εκεί κοντά.

Δεν κάθισα να ασχοληθώ ιδιαίτερα γιατί δεν είχα χρόνο. ίσα ίσα photos από vgpu και vmem τράβηξα και ένα γρήγορο research έκανα για να έχω τις πρώτες πληροφορίες.

Το μόνο που έκανα trace πριν βρώ τα vid κτλπ ήταν το vfb που πάει. Μετά είδα ότι θέλει ένα κάρο ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now