John-X

CM 690 II Advanced+Quad Rad Mod

Recommended Posts

Ο χορος αυτου του κουτιου αρχισε να μου την δινει παρα πολυ τελευτεα παρολο που σε εμφανιση με τρελενει.Οσοι το εχουν θα ξερουν οτι δεν τα χοραει τα διπλα ψυγεια οπως πρεπει και οπως ισχυριζετε σε review και πως στον πατο του δεν περνει καν ψυγειο αν εχεις psu πανω απο 160mm

Γιαυτο λοιπον και εγω ειπα να του εξηγησω λιγο το ονειρο για να δει τι εστη John-X Customs:gizmo:

18032011228copy.jpg

image1463copy.jpg

image1466copy.jpg

Πιανω λοιπον τον τροχο και αρχιζω να κοβω με μισος:P

image1464.jpg

image1467.jpg

Εδω με περισοτερο μισος και μανια γιατι μαγκωνε η λαμα:hehe:

image1478copy.jpg

image1479.jpg

Δοκιμαστηκα να δουμε αν κοπικε σωστα.Κομπλε....

image1483.jpg

Σκοπος μου ηταν το 4αρι να βυδωνη πανω στην αφερουμενη οροφη του 690 τοσοστε να ανεβει πιο ψιλα και να μην βρισκουν οι ανεμηστηρες πανω στις μνημες οπως πρωτα.Βασικα πρωτα εβρισκε το ψυγειο στις μνημες οι ανεμηστηρες δεν εμπεναν καν.

image1486m.jpg

Κοψιμο μπροστα για να χυθει το 4αρι εξω

image1489.jpg

image1487.jpg

image1490.jpg

Η οροφη εφαγε κουφομα εως το υψος της σητας (Dont mine my GSXR 600 πισω φτιαχνουμε το pc τωρα):P

image1493s.jpg

Το 4αρι καθετε σφιχτα μεσα στην οροφη και με μολις 4 βυδες γινεται rock stable

image1491.jpg

image1495.jpg

Kοψιμο το πρωτο απο πανω παραληλογραμμο κουτακι

image1492.jpg

Αυτο το βαζουν οι καγκουρες σε ποδιες και φτερα απο Town Mate και στρογκιλοφαναρα:hehe:

image1496.jpg

Στην δικια μου περιπτωση εκατσε καλα ομως

image1501g.jpg

Γωνιες να φανε και οι κοτες:P

image1498m.jpg

Παρτε και μερικες φωτο απο τα υπολοιπα

image1503.jpg

GTX 580 WITH EK WATERBLOCKS

image1508.jpg

Αααα μου ηρθε και ενα EK Supreme HF CU προχθες και ειπα να το βαλω μωρε μην παει χαμενο.Απιστευτο μπλοκ το καλητερο μακραν θα ελεγα

image1427u.jpg

image1434.jpg

980Χ πααααντααααα

image1402.jpg

image1441.jpg

Rampage 3 Extreme εννοειτε πααααντααα

image1513.jpg

Και ετοιμο το Γκαζι!!!!!!!!:drool:

image1559.jpg

Οχι αμα ηθελε ας μην τα χοραγε:hehe:

image1567.jpg

image1556.jpg

image1562w.jpg

image1565.jpg

Παρτε και ενα βιντεο μου το διχνει καλα στο τελος ολο το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ιδεα, αλλα γιατι δεν εκοβες το πισω μερος του case, και αν εβγαινε απο εκει το ψυγειο, ωστε να διατηρισεις την μπροστινη εμφανιση ιδια?

δεν εχω δει τετοιο case απο κοντα να σου προτεινα και τιποτα αλλο.

απο temps πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Thanks George!Το κουτακι απο σητα να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα.Δεν ξερω,κατι θα κανουμε....λογικα.Παντος δεν ξερω....μου αρεσει ετσι οπως πεταει το ψυγειο επιβλητικα:cool:.

Απο temps τα ιδια.Στα 4.5ghz με 1.45ν ειμαι κατω απο 60 βαθμους full load με θερμοκρασια δοματιου καπου στου 30.Καρτες 32 34 idle 56 φουλ στα 900mhz 1.13v.Οτι κανει το 4αρι μιλαμε ειναι εγγυηση αυτο το koolance.

Φιλε αν το δεις απο κοντα θα καταλαβεις οτι δεν γινοταν να παει πισω το ψυγειο.Οχι στην δικια μου μοντα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κατι μικρες πινελιες μιας και ειχα χρονο,τιποτα το σπουδεο.

Το κουτακι απο σιτα μεγαλη μανουρα George και ασχημο οποτε εκανα κατι αλλο.

Εκοψα απλα την 5.25 σιτα στο σχημα που επρεπε και αλλαξα τα ανεμηστηρια με ultra kaze:evil: μαζι με εναν Fan controler X-vision.

image1720.jpg

image1683.jpg

Μετα εκανα ενα ψυγειο....ROG

image1663.jpg

image1665q.jpg

Mετα βουρτσισμα τα μπλοκ με αλιφη

image1603.jpg

Αλλαγη τον thermal pads με ολοκαινουργια

image1602.jpg

Διπλα ψυκτρακια πανω απο τα μοσφετς και VRM.Εκει πονανε πολυ οι 580 παιδια στο oc,κανουν πολυ καλη δουλεια ειδικα αν τα χτυπαει και αερας,αποβαλουν πολλες θερμοκρασιες σε εκεινο το σημειο.Παρολο που εχω νερο σε εκεινο το σημειο ο εσθητηρας του x-vision εδιχνε 70+ σε φουλ load και ετρωγα και καμια μαυρη οθονη που και που.Τωρα εχω μαξ 45-48 και καμια μαυρη οθονη.Aυτα σε oc μιλαμε παντα,880+ mhz 1.1ν+.Σε στοκ δεν εχει αναγκη.

image1604.jpg

Και ενα ανεμηστηρι να τους ριχνει αερα

image1729.jpg

Μου ηρθε και μια Xonar DX το τελευτεο rev.image1662.jpg

Ισα ισα χορεσαν οι καζε.Το 4αρι κανει πλεον και μαμο τα heat dissipation.1300W του δινει η koolance στο site.That's damn huge

image1734.jpg

image1728.jpg

image1722.jpg

image1718.jpg

That's it for now

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα! Αν και νομίζω ότι μου άρεσε περισσότερο με τους κόκκινους ανεμιστήρες...(λίγο καγκουρικο άλλα μ άρεσε)

Απο θερμοκρασίες θα είσαι τέλεια άλλα απο θόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

Θες Vantage?χωνεις τον X-vision τερμα,θες ησυχια?τον χαμηλωνεις simple;).Οι καζε στις 1600rpm εχουν πολυ καλο airflow και δεν ακουγοντε οποτε εισαι κομπλε σε games αλλα και κομπλε οταν θες να benchαρεις.

Αν και βασικα με τα σενχαιζερ ακουστικα που εχω δεν ακουω τιποτα και τερμα να ειναι:P.

Εγω χαραμιζω ανετα την εμφανιση για την αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα χρονο να το λιωσω σημερα οποτε οτι προλαβα μια στα μπαμ...

Οταν ειχα τις καρτες εκτος λουπας επεξεργαστη ο 980χ ηταν 7-9 βαθμοι κατω σε φουλ στρες.Κολοκαρτες....

CPU idle

unledbt.png

CPU 100% με prime

Σκεφτητε λοιπον εδω την ιδια λουπα με αερατες 580.Temps πχ 47-46-45-45κλπ

cpustrees.png

GPU idle

gputemps.png

GPU metro 2033 Benchmark ολα τερμα

gpustrees.png

Link to comment
Share on other sites

4.5ghz δουλευω κανονικα;).Απλα εχθες επεζα κατι κολοπαιχνιδα και το ειχα ανοιχτο απο το πρωι ως το βραδυ.Και αμα παιζω ετσι το κατεβαζω συνηθως κατω απο 1.37v μην το λιωσω κιολας.Οχι οτι εχει αναγκη...

Link to comment
Share on other sites

κορυφη το συστημα τερας ειναι το quad rad μιλαμε δεν νιωθει μια ;) ωραια και η Moda που εκανες στο cm 690 II εμενα μαρεσει ετσι που βγαινει μπροστα :P . :T:

Thanks man:T: Nαι οντος το ριμαδι δεν καταλαβαινει τιποτα.Πρωτα εβραζε με τα αψυχα xigmatek τωρα με τους καζε ομως εβγαλε τον πραγματικο του εαυτο.Τους βαζεις 1600rpm δεν ακους σχετικα τιποτα και ιδου το αποτελεσμα.

Να πω κατι που ξεχασα πριν οι καζε ειναι 3000rpm.

Link to comment
Share on other sites

Ambient τοτε ειχα καπου στους 30-32.Ταρω εχω πολυ χαμηλοτερα ambient και cpu gpu αντιστοιχα.Τωρα στις 580 να φανταστεις εχω 26 idle ;) kαι o 980χ

22 23 24 20 19 18 πχ, με ambient 18-20 βαθμους.Τα σπαει το Κοοlance μιλαμε!

Αυτες οι θερμοκρασιες ειναι με τους καζε στις 1600rpm οταν τους βαζω τερμα 3000rpm ειναι ακομα καλητερα εννοειτε απλα ειναι για τεστακια μονο οχι να κατσεις ωρα να παιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε, ειχες idle κατω απο το ambient???? με μπερδεψες!

;) σε ιdle ετσι.Οταν εχεις 30 βαθμοι δοματιου και βαλεις τον ανεμηστηρα να σε χτυπαει στην μαπα σε χτυπαει με 30 βαθμοι αερα?

Οχι.. ο αερας λογο της πιεσης που δημιουργητε στις φτεροτες κρυωνει και ποσο μαλλον στους καζε.Aν ειχαμε απιστευτα δυνατους ανεμηστηρες πολυ πιθανον να πετουσαν νερο αντι για αερα γιατι ο αερας υπο μεγαλη πιεση υγροποιητε:P

Οταν εχεις τελεια λουπα οι idle temps κανονικα ειναι ισες η και χαμηλοτερες απο την αmbient.

Link to comment
Share on other sites

;) σε ιdle ετσι.Οταν εχεις 30 βαθμοι δοματιου και βαλεις τον ανεμηστηρα να σε χτυπαει στην μαπα σε χτυπαει με 30 βαθμοι αερα?

Οχι.. ο αερας λογο της πιεσης που δημιουργητε στις φτεροτες κρυωνει και ποσο μαλλον στους καζε.Aν ειχαμε απιστευτα δυνατους ανεμηστηρες πολυ πιθανον να πετουσαν νερο αντι για αερα γιατι ο αερας υπο μεγαλη πιεση υγροποιητε:P

Οταν εχεις τελεια λουπα οι idle temps κανονικα ειναι ισες η και χαμηλοτερες απο την αmbient.

Κατσε κατσε...

Με 30 σε χτυπαει... Απλα σου δινει την αισθηση οτι ειναι ποιο δροσερο λογο ταχυτητας (convection). Ειναι σαν ενα ποτηρι ζεστο τσαι. Ειτε το φυσας ειτε οχι την ιδια ωρα θα παρει να κρυωσει. (Ψαχνω να σου βρω την μελετη)

Εσυ με heatload, ακομα και σε idle, με τον 980Χ και 2 580's (που ειναι απο τα πιο ζεστα hardware που κυκλοφορουν) εισαι κατω απο ambient? το αποκλειο με οσα εχω μαθει και διαβασει απο πολλους γνωστους στον χωρο. Χωρις ΤΕC η Chiller, δεν γινεται....

Ειμαι απτο κινητο αλλα οταν κατσω στο pc θα στα ανεβασω...

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται να πεσεις κατω απο την θερμοκρασια δωματιου (οσο μιλαμε για ψυξη με αερα, γιατι τα τεκ κλπ ειναι αλλο θεμα) ειτε εχεις 1 ψυγειο ειτε 4 ειτε 15 και ολα αυτα τα εχεις με ανεμηστηρες 16k rpm.

απλα μειωνεις την τη Δt/ αυξανεις την θερμοχωρητικοτητα του κυκλωματος.

προφανως η κατι μετραει λαθος ( πολυ πιθανο) η εχεις αλλη θερμοκρασια δωματιου :P

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Μια κουβεντα ειπα και σας μπριζωσα αμεσως:P

Αλλωστε εβαλα φατσουλα;)

Ισως δεν ειχε προλαβει να ζεσταθει καλα το νερο,γιατι οπως ειπα τα εκανα ολα στα μπαμ,αντε πες δεν ειχα 30-32 ειχα πραγματικες 28 (λεμε τωρα) παλι καλα ειναι:D

Λοιπον το ψυγειο ειναι αυτο Radiator, 4x120mm 20-FPI Copper [no nozzles] - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Link to comment
Share on other sites

Update με μερικες καλες φωτο για το πως ειναι το συστημα τωρα γιατι ο Bill (αγαπητος μας admin) μου την λεει συνεχεια για την καμερα :hehe:

Απο το xperia μου.

dsc0079w.jpg

dsc0076sx.jpg

dsc0078dd.jpg

dsc0075mu.jpg

dsc0080ve.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now