Orgios

o/c σε 1090Τ με h50

Recommended Posts

ηρθαν επιτέλους τα πραγματα και εκανα σήμερα τις πρώτες δοκιμές οι οποίες έδωσαν τα εξης πρώτα αποτελέσματα. Τις temps της H50 πως τις βλέπετε?

secondzt.jpg

Δεν μπορεσα σε πρώτη φάση να ανεβάσω το nb σε 2800 ούτε ανεβάζοντας το nb voltage σε 1.2 , να το ανεβάσω περισσότερο?

Σε prime95 μετα απο μισή ώρα και ενώ εκανα internet browsing και άνοιξα photoshop (προκλητικος i know κόλλησε το μηχανημα).

Δεν έχω κουράγιο για περισσοτερο testing , περισσοτερα αυριο. Καθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

χεχε το ειδα και γω :) 9-9-9-27? ή να δοκιμασω τιποτα πιο όμορφο?

Το αποτέλεσμα που βλέπετε είναι μετα απο 2 ωρες το πολυ ενασχόλησης και πρεπει να τονίσω οτι δεν έχω ξανακάνει overclock ποτε στην ζωή μου, αλλά έχω ρίξει αρκετό διάβασμα τις τελευταίες μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή βάλε τα ονομαστικά και μετά βλέπεις ;)

Αν δεις ότι δεν τραβάνε, να μην ξεχνάς ότι εκτός από την τάση των μνημών (dram voltage/dimm voltage ή όπως αλλιώς το λέει) , παίζει ρόλο και το cpu/nb voltage :)

Link to comment
Share on other sites

μία γρήγορη προσπάθεια μετα την δουλειά... @4GhZ @3GhZ Nb (thank you folks!!! :) )

4thma.jpg

Το συστημα πέρασε τα τεστ του intelburn (standar και high), σε full load το συστημα έχει θερμοκρασίες απο 54-58C , στο high τεστ του intelburn επιασε 61C

Πως το βλέπετε για 24/7? Έχει νόημα να το πιέσω παραπάνω ή τελοςπαντων να το ριξω παρακάτω?

Τις μνήμες τις δοκιμασα και σε 8-9-8-25 τρέχει αλλά πρέπει να τεσταρω και αλλο για να δω αν αξίζει

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι για 24/7 my nigga.

με τι ρευμα εισαι σε φορτιο?

Thank you brotha!! Απο 1.46 μεχρι 1.5 κυμαινεται σε full load...

Τ'αφήνω??? :que:...

Super! Και είσαι με 8GB μια χαραααά ;)

:) και τις δοκίμασα και με 8-9-8-25 και επιασα 7.07 στο cinebench, full stable και πάλι!

Με λένε Γιώργο και είμαι καλά!! νομίζω , ίσως , μπορει??

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να πεσεις σε ρευμα η αν εχει κανα mode καλο για το vdroop η μητρικη παιξε με αυτο να μετριασεις το ποσο δινει σε φορτιο. μπορει να εχεις τα 4g με 1.42 σε φορτιο ας πούμε ;)

ε τι 25 το αφησες να 'ουμε. καντο στρογγυλο. 24 :P

Link to comment
Share on other sites

ε τι 25 το αφησες να 'ουμε. καντο στρογγυλο. 24 :P

Κλασικό παλιό computerοανέκδοτο.

Συζητάνε δύο φίλοι Πληροφορικάριοι:

-Τελικά θα μου την πουλήσεις την οθόνη ρε φίλε;

-Ναι αμέ - πήρα άλλη!

-Πόσο θα μου την δώσεις;

-550.

-Έλα, στρογγύλεψέ το...

-Χμμ ok, 512.

-Deal!

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και με μειωμένο vcore να δούμε αν θα μου κάτσει, αν δεν κάτσει θεωρείς οτι είναι επίφοβο?

ΥΓ: Μεταξύ δουλειάς και γκόμενας ακόμα δεν πρόλαβα να παιξω καθόλου και τίποτα απο παιχνίδια/προγράμματα , να χαρώ ταχύτητες ρε αδερφε.... αλλα έχω ωραία benchmarks :)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Μεταξύ δουλειάς και γκόμενας ακόμα δεν πρόλαβα να παιξω καθόλου και τίποτα απο παιχνίδια/προγράμματα , να χαρώ ταχύτητες ρε αδερφε.... αλλα έχω ωραία benchmarks :)

Για το 8-9-8-24 συμφωνώ με τον Nord, είναι πιο ωραίο με το 24άρι tRAS :D

Όσο για αυτό που λες, έτσι ξεκινήσαμε ορισμένοι το benchmarking... και καταλήξαμε να overclockάρουμε απλά και μόνο για να benchάρουμε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα στα 1.4 vcore και μου έδωσε 7.09 Cinebench και 2,5 fps παραπανω!! (και σταθερότατο!!) Full Load vcore μεχρι 1.47 και θερμοκρασίες μέχρι 58C

Στα 1.375 περασε το intelburn test με 1.44 Vcore full load και ίδιες θερμοκρασίες αλλά μου κολλουσε στο cinebench ??!!??!??!??!???!??

Γενικά είμαι πολυ ικανοποιημένος και νομιζω οτι ο αρχικος στόχος των 4ghz / με 3GhZ στέθφηκε με επιτυχία, τα όρια του για καλοκαίρι κιόλας με την H50 για 24/7 πρέπει να είναι λογικά κάπου εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια φρέσκια εγκατάσταση και είδα τις επιδόσεις να απογειώνονται Cinebench 7.17 !!!! Αλλά παίζοντας metro 2033 είδα τις πρώτες BSOD απο κει και έπειτα προσπάθησα να παίξω με τις ρυθμίσεις καθώς μία μου περνάει τα Intel burn Test μία όχι . Ανέβασα το vcore στο 1.42 καθώς είναι το πιο σταθερό μεχρι τώρα (δεν κολάει πχ to Metro 2033) , επίσης έριξα την NorthBridge στα 2.8 (vcore 1.3) αλλά δεν νομίζω οτι επηρέασε τίποτα.

Οι temps παραμένουν οι ίδιες αλλά που και που το hwmonitor μου παρουσιάζει ένα 80C (για κανα δευτερόλεπτο όχι παραπάνω) !!!?!??!!??!? Fake ή παίζει κάτι αλλο?

Παρήγγειλα 2 92mm arctic ανεμιστηράκια προς αντικατάσταση 2 noname μήπως και βοηθήσουν την κατάσταση.

Bonus ερωτηση::: το cool n quiet το απενεργοποιείτε? ρωτάω γιατί αποφάσισα να το ενεργοποιήσω για καμια ωρίτσα και έρχινε αρκετα vcore/temps στο idle και δεν επηρέαζε τα bench.

Link to comment
Share on other sites

To σταθεροποιησα αλλά μου κάνει τρομερη εντύπωση πως δεν θελει με τιποτα το vcore κάτω απο 1.42 (1.5load 58C on load ) σε καποιο forum διαβασα οτι τα gigabyte am3+ boards ζητανε όντως μεγαλυτερα vcore δεν ξερω αν ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

ισχυει σχετικα αυτο αλλα δεν νομιζω σε τοσο μεγαλο βαθμο.

εμενα ο 1090 στην ud7 θελει 1.425σε φορτιο για τα 4g ενω sthn asus και με 1.392 ειναι το ιδιο σταθερος.

Link to comment
Share on other sites

ισχυει σχετικα αυτο αλλα δεν νομιζω σε τοσο μεγαλο βαθμο.

εμενα ο 1090 στην ud7 θελει 1.425σε φορτιο για τα 4g ενω sthn asus και με 1.392 ειναι το ιδιο σταθερος.

Ισως η 990XA UD3 να θελει τοσο πολυ... γιατι πχ αν πέσω στα 1.4 οταν μου κολαει στο intelburn η θερμοκρασια του cpu δεν είναι πάνω απο 54C οπότε σκέφτομαι οτι δεν ειναι θέμα ψυξης...

Link to comment
Share on other sites

το 1.47 ακουγεται πιο ανθρωπινο :D

το παλιο μου τσιπακι που ειναι σαν του caution παιζανε 4g με κατω απο 1.38 σε φορτιο

οποτε ναι, ειναι ψιλομπανανουλα ο μικρος :P

Link to comment
Share on other sites

χμμμ και να φανταστεις ενα παλληκαρι μου είπε πριν απο λίγο οτι για να πιάσει τα 4GHz στην Gigabyte FXA990 του το έχει idle στα 1.475!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now