Recommended Posts

αυτη ειναι πολυ πιθανον να ξεκλειδωνει..!;)

απο φωτο ομως δεν βγαζεις ακρη..!:P

πρεπει να την δεις να εισαι σιγουρος..! τα παιδια απο το ntl.gr μπορουν να σου πουν εαν εχουν καμια 6950 διαθεσιμη με το ref design+dual bios..! ;)

edit: http://www.ntl.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=291&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=539&lang=el

λογικα και αυτη ξεκλειδωνει:)

Link to comment
Share on other sites

αυτη που μου δινεις ειναι με 1GΒ...παιζει ρολο στο αν καποιος θελει να την ξεκλειδωσει?just askin'

παιδια, μια παρενθεση...δεν ψηνομαι να πειραξω την 6950... ισως τν cpu αλλα και παλι ειμαι πολυ noobης για να δοκιμασω...αν το κανω θα ειναι σε 5-6 μηνες...:-)

απλα εδωσα την asus απο περιεργια...γενικα σαν brand τι θα προτινατε?

Link to comment
Share on other sites

χαζος,σορυ δεν το προσεξα!!ειδα το 2 πανω και λεω ειναι 2gb!!μπορουν να σου επιβεβαιωσουν για την ασους που κοιτας ομως και στο αλλο μαγαζι..!γενικα οι 6950 που ξεκλειδωνουν εχουν μειωθει αισθητα..!!!:P

edit: http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=6970 αν δεν σου αρεσει το ρισκο..!!

Link to comment
Share on other sites

αν κοιτας για reference καρτα, παρε την φθηνοτερη ή οποια εχει καλυτερο bundle αν σε αρεσει κανενα απο τα games που βαζουν μεσα αραια και που.

αλλιως παιρνεις οποια σε καλυπτει περισσοτερο στις custom υλοποιησεις, πχ καλυτερη ψυξη/λιγοτερος θορυβος/oc potential κλπ, αλλα συνήθως asus (:hehe:)

ΥΓ: Καλως σε βρηκαμε φιλοC!

Link to comment
Share on other sites

μαγκες βγαινω γτ πρεπει να φυγω νωρις για να μπω στο στρατοπεδο τωρα με τα επεισοδια...εχω υπηρεσια μετα οποτε λογικα αυριο ειμαι εξω και θα παω σπιτι, θα σας γραψω να δειτε τις επιλογες μου. μια χαρη θελω...win 7 home pre or pro? σιγουρα μιλαμε για 64bitα αλλα ποια edition και γιατι? απο κει και περα...ελεγα αφου θα δωσω που θα δωσω λεφτα να επαιρνα κατι που να διαβαζει BR... αλλα γενικα δεν παιζει να μου χρειαστει. στο πλαισιο εχει LG LS GH22LS50 DVDRW + / - (Sata, Bulk) - Optical Drives - plaisio.gr και http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Optical-Disc-Drives/LG-LS-GH22LS50-DVDRW-Sata-Bulk.htm εκτος απο το lightscribe σε τι διαφερουν? :-) νομιζω ιδια ειναι.

cpu εκλεισα σε i5 2500k και. τροφοδοτικο δεν ξερω πως να διαλεξω...διαβασα καποιυς οδηγους αλλα σκαλωσα λιγο...παντως το εχω τελευταιο...δλδ θελω να δω τα αλλα πρωτα και μετα το psu. δισκο προτιμω τον wd caviar blue στο 1tb με 6Gb/s (sata III).... μν βιαστειτε να πειτε πολλα σε οσα εγραψα....ειμαι ψιλοχαμενοσ απο το ψαξιμο τωρα...αυριο θα σας δινω part και shop-link. καλα να περνατε, καλο βραδυ, τα λεμε αυριο, cya

Link to comment
Share on other sites

μαγκες βγαινω γτ πρεπει να φυγω νωρις για να μπω στο στρατοπεδο τωρα με τα επεισοδια...εχω υπηρεσια μετα οποτε λογικα αυριο ειμαι εξω και θα παω σπιτι, θα σας γραψω να δειτε τις επιλογες μου. μια χαρη θελω...win 7 home pre or pro? σιγουρα μιλαμε για 64bitα αλλα ποια edition και γιατι? απο κει και περα...ελεγα αφου θα δωσω που θα δωσω λεφτα να επαιρνα κατι που να διαβαζει BR... αλλα γενικα δεν παιζει να μου χρειαστει. στο πλαισιο εχει LG LS GH22LS50 DVDRW + / - (Sata, Bulk) - Optical Drives - plaisio.gr και http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Optical-Disc-Drives/LG-LS-GH22LS50-DVDRW-Sata-Bulk.htm εκτος απο το lightscribe σε τι διαφερουν? :-) νομιζω ιδια ειναι.

cpu εκλεισα σε i5 2500k και. τροφοδοτικο δεν ξερω πως να διαλεξω...διαβασα καποιυς οδηγους αλλα σκαλωσα λιγο...παντως το εχω τελευταιο...δλδ θελω να δω τα αλλα πρωτα και μετα το psu. δισκο προτιμω τον wd caviar blue στο 1tb με 6Gb/s (sata III).... μν βιαστειτε να πειτε πολλα σε οσα εγραψα....ειμαι ψιλοχαμενοσ απο το ψαξιμο τωρα...αυριο θα σας δινω part και shop-link. καλα να περνατε, καλο βραδυ, τα λεμε αυριο, cya

Τα πιο φθηνά 64bit πάρε, κάνουν για καθημερινό σύστημα και gaming.

Εγώ νόμιζα ότι ήθελες το Blu-Ray για συγκεκριμένο λόγο. Αφού δεν το χρειάζεσαι πάρε το φθηνό LG DVD-RW που κάνει κάνα 20άρι και χώσε τα λεφτά σε μητρική ή καλύτερη υλοποίηση κάρτας γραφικών.

Ο δίσκος είναι εντάξει, το ίδιο και το CPU. Για τροφοδοτικό τώρα, ομολογώ ότι δεν το ήξερα αυτό που λέει ο zafiropo για το Cooler Master και τις ασυμβατότητες. Εναλλακτικά παίρνεις αυτό Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified (CMPSU-650TXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr ή αυτό Corsair Enthusiast Series TX750 V2 750W 80+ Bronze Certified (CMPSU-750TXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr που είναι από τα καλύτερα στην κατηγορία τους :T:

Ελπίζω να βοηθήσαμε λιγάκι και να μην σε μπερδέψαμε περισσότερο. Εγώ επίτηδες έγραψα αναλυτικά τις σκέψεις μου μπας και βοηθήσω :P

Link to comment
Share on other sites

μαγκες χαιρετω, παμε απο τα σιγουρα...

cpu Msystems.gr - Προϊόντα - Intel Core i5-2500K

HDD Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Σκληροί Δίσκοι :: WESTERN DIGITAL CAVIAR BLUE 1TB SATA3, 32MB (WD10EALX) - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

απο εκει και περα... θελω γνωμες....

optical drive

αυτο Eager.gr :: Σταθεροί υπολογιστές :: Εξαρτήματα υπολογιστών :: Οδηγοί Οπτικών Μέσων :: LG GH22LS50 DVD-RW Black

ή αυτο ? LG DVD-RW GS22NS50 Sata Black Bulk - Optical Drives - plaisio.gr

το 2ο αποτι μου ειπαν ισως να μην παρεχει πια υποστηριξη η LG

μνημες

1)ΜΝΗΜΗ CORSAIR VENGEANCE DDR3 2X2GB 1600MHZ | You.gr

2)Corsair Vengeance 8GB DDR3 1600MHZ 2Χ4GB (CMZ8GX3M2A1600C9B) - MgManager

μηπως κατι αλλο?

GPU

Sapphire 6950 (PCI-Express, GDDR5, 2GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

ε? την asus που ειχα βρει κατα 5Ευρω πιο κατω στο e-gate δεν την εχει πια.

psu

1)Τροφοδοτικά Κατασκευαστής CoolerMaster,Παρεχόμενη Ισχύς Τροφ. (Watts) 750 W - plaisio.gr

(αν και ψηνω το ΟΧΙ σε αυτο)

2)Eager.gr :: Σταθεροί υπολογιστές :: Εξαρτήματα υπολογιστών :: Τροφοδοτικά :: 700W-750W :: Corsair Enthusiast Series CMPSU-750TXV2EU 750W

ΟS

1)Eager.gr :: Λογισμικό :: Microsoft Windows :: Windows 7 Home Premium 64-bit Greek

2)Eager.gr :: Λογισμικό :: Microsoft Windows :: MICROSOFT WINDOWS HOME PREMIUM 7 GREEK VUP DVD Retail GFC-00125

3)Eager.gr :: Λογισμικό :: Microsoft Windows :: Windows 7 Professional 64-bit Greek

τα 1 & 2 τι διαφορα εχουν?

case

1)CoolerMaster Storm Enforcer Midi (SGC-1000-KWN1) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

2)Cooler Master HAF 922 - κουτί Mid tower - για μητρικές ATX | Multirama

3)CoolerMaster HAF 932 Advanced (RC-932-KKN5-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

εμφανισιακα μου αρεσουν τα 2 και 3

mobo

1)Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: Gigabyte Z68X-UD3P, B3, s1155 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

2)Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: Gigabyte Z68X-UD4, B3, s1155 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

ασχετο, αυτη gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3 λεει τιποτα? μονο στη σαλονικη τη βρηκα

και αυτη http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=9063

Link to comment
Share on other sites

Ram τις 2χ4

Os τα απλά home premium

Case ανοιχτά το 932

Mobo την ud4

Αλλά ο συνδιασμός όλων αυτών σου βγαίνει πάλι μόνο 1200 ευρώ?

Την dell u2311 την είδες?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην.. αν τα παρεις απο ενα μαγαζι να εισαι σιγουρος οτι θα σου κοψουν κατι..!

δευτερον: η 6950 που παραθεσες δεν ξεκλειδωνει 1000%. την πηρα και γω..! το τροφοδοτικο μπορεις να παρεις αυτο εδω: Corsair Gaming Series GS800 800W PSU 80+ Certified (CMPSU-800GEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr γιατι το αλλο που παραθεσες εχει προβληματα ασυμβατοτητας..!:P

κουτι δεν ειμαι πολυ των πολυχρωμων αλλα τον ποιοτικων,και θα προτεινα αυτο εδω: LIAN-LI Κουτί PC Dragon Lord K58 :αγορές, τιμές, αξεσουαρ LIAN-LI Κουτί PC Dragon Lord K58 - Pixmania το οποιο ειναι εξαιρετικα ποιοτικο και αρκετα οικονομικο!(εχει πολλα μεταφορικα με δευτερη ματια!:P)

αν ανοιχτεις χρηματικα εξαιρετικο ειναι και αυτο και ισως πιο εντυπωσιακο: Silverstone SST-RV03B-W Raven - Κουτί υπολογιστή για μητρικές ATX / microATX - Μαύρο | Multirama

στο υπολοιπο h/w τωρα, οι μνημες αν μπορεις να δωσεις παραπανω παρε τις 8gb αλλιως και οι 4μια χαρα ειναι!:)

μομπο για τοσο λιγη διαφορα παρε την 4αρα..!

τα υπολοιπα δεν τα ξερω!:P

Link to comment
Share on other sites

με

cpu i5 s2500k

mobo gigabyte z86x-ud4 b3

ram 2x4gb corsair cerulean blue

optical drive LG ls gh22ls50

gpu sapphire 6950 2gb gddr5

psu Corsair Gaming Series GS800 800W PSU 80+ Certified

hdd wb caviar blue sata III 1TB

case cm haf 932

os win7 home pre 64bit

βγαινει 1126.86... επιλογες απο ξεχωριστα μαγαζια... ενω τα ιδια απο το plaisio ολα μαζι, παει 1235,72 ?. αν το παρω στο ονομα του πατερα μου σιγουρα θα κανουν καποια εκπτωση λογω του οτι ειναι παλιος πελατης...και πριν κανα μηνα που πηραμε κατι, μας εκαναν...το ποσο δεν ξερω...αλλιως δεν υπαρχει αλλος λογος αν δεν το ζητησω.

η dell που δινετε πανω ειναι στα 8ms, αυτη που δινω στα 2ms... απο τα υπολοιπα χαρακτηριστικα δεν ξερω να διαλεξω :-D

Link to comment
Share on other sites

η dell που δινετε πανω ειναι στα 8ms, αυτη που δινω στα 2ms... απο τα υπολοιπα χαρακτηριστικα δεν ξερω να διαλεξω :-D

Dell επειδή είναι Dell και επειδή η εικόνα που θα δείς δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες οθόνες ξέχνα ms αυτά είναι για το marketing...Στο λέω γιατί πρώτον έχω το μεγάλο της αδερφάκι και δεύτερον έχω κάτσει ώρες και στην u2311 αφού την έχει πάρει κολλητός μου...

Link to comment
Share on other sites

ετσι παω στα 1322.26...νομιζω μπορω να σταθω αν ειναι καλη επενδυση η οθονη. κλεινω να κοιμηθω, θα τα πουμε ή αυριο ή μεσα στο ΣΚ. καλο βραδυ :-)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάτι άσχετο με το gaming pc του φιλου μας, σχετικό βέβαια με την Dell. Τόσο πολύ αξίζει τα χρήματά της; Εγώ που δεν είμαι Αθήνα πως μπορώ να την πάρω από msystems; Γιατί έβλεπα κάτι LED 22άρες που έπαιζαν στα ~130-140 και αναρωτιόμουν τι αξίζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

@vehendar αν πας ατο πλαισιο τοσο μου βγαινουν απο αλλο μαγαζι, θα σου κανουν 1000% την ιδια τιμη.. βασικα πρωτα πες τους αν μπορουν να κανουν καλυτερη τιμη και μετα εχε μαζι σου την συνθεση και πες τους το.. θα στην αλλαξουν την τιμη..!;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάτι άσχετο με το gaming pc του φιλου μας, σχετικό βέβαια με την Dell. Τόσο πολύ αξίζει τα χρήματά της; Εγώ που δεν είμαι Αθήνα πως μπορώ να την πάρω από msystems; Γιατί έβλεπα κάτι LED 22άρες που έπαιζαν στα ~130-140 και αναρωτιόμουν τι αξίζει περισσότερο.
@@ αξίζουν.

Έλα από το σπίτι μου να σε πείσω...

Γιώργο έχω παραγγείλει του φίλου μου την u2311 απο msystems με 20 ευρώ μεταφορικά την επόμενη μέρα ήρθε..απίστευτο κ όμως!

Link to comment
Share on other sites

Επιβάλλεται συμπολίτη, επιβάλλεται!...και να πάμε για καφέ και να δεις το dellaki!..:drinks:

Τούμπανο τo pc που θα φτιάξει ο φίλος μας, και στα 1920 χ 1080 θα παίζει τα πάντα για πολύ καιρό!

Link to comment
Share on other sites

όντως η οθόνη σπέρνει.Η καλύτερη επιλογή στην κατηγορια 0-300e με IPS panel αυτή θα έπαιρνα.Κι όπως είπαν αποπάνω άλλο τα ms σε lg/samsung whatever κι άλλο ενός IPS panel

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου είχε πει παλιότερα ότι οι gamers συνήθως δεν προτιμούν τα IPS panel γιατί δεν φωτίζονται σωστά, κάπως έτσι... Για αυτό είπα για LED. Αλλά εντάξει εγώ είμαι και ψιλοάσχετος από αυτά, απλά λέω :D

Link to comment
Share on other sites

LOL, για response time δεν τα προτιμούν. Σε online gaming υποτίθεται ότι υπάρχει θέμα, αλλά πιστεύω πρέπει να είσαι uber καμένος για να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now