Orgios

120mm fans και airflow προτασεις

Recommended Posts

Καλημερα!

Εχω το εξης κουτι με εναν 1090Τ@4Ghz h50 ψυκτρα (όπως μαλλον ήδη ξέρετε :P )

CHIEFTEC | CH05

To ψυγείο έχει 2 arctic 120mm fans push/pull intake , στο πανω μέρος έχω το corsair 120mm exhaust και πισω απο τους σκληρους 2 noname 92mm (2 arctic 92mm on the way). Με αυτα οι θερμοκρασίες μου on load φτανουν τα 58-59 on load και θα ηθελανα τις μειωσω λίγο ακόμα.

Σύνδεσα ένα 120mm (brushless :P ) πανω στο mesh ως exhaust και είδα να κάνει δουλειά ή σχεδόν γιατι είδα -1C .

Το θεωρείτε καλή ιδέα , μήπως θα πρεπει να αλλάξω airflow? Σκέφτομαι μήπως βάλω κάνα γομάρι 200mm πάνω στο Mesh μήπως δω καλυτερα αποτελεσματα , αν αφησω ένα 120mm πιο θα μου καλα την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Ένας 200άρης πάνω σίγουρα θα βοηθήσει περισσότερο και θα είναι και full αθόρυβος. Από 'κει και πέρα νομίζω ότι είσαι εντάξει, μια χαρά temps έχεις :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να βρω τρόπο να κάνω μια πατέντα πάνω στο mesh γιατι δεν έχει θέση εκει για ανεμιστηρα... Blue tak έχει δοκιμασει κανεις αν δουλευει???? (χιχι) τι εναλακτικες θα είχα για να στερεώσω ανεμιστήρα πάνω σε mesh χωρίς να το χαλασω?

Link to comment
Share on other sites

Δεματικά ;) Τα σφίγγεις καλά και κόβεις αυτό που προεξέχει. Ίσα που θα φαίνεται. Blue tac ή γόμα για κάρβουνο θα κολλούσε αλλά δεν θες να πέσει την ώρα που δουλεύει ο ανεμιστήρας, οπότε ασ' το καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ασε που αν βάλεις δεματικά θα χαλασεις και το Look του κουτιου, απο την αλλη ισως να μην καταλαβα καλα τι δεματικα εννοεις? εχεις καμια photo?

Είδα αυτην την ομορφια και μπηκα στον πειρασμο...

XIGMATEK

Link to comment
Share on other sites

Το να τον βάλεις απέξω πάντως δεν νομίζω ότι βοηθά πολύ. Μπορείς βέβαια να το δοκιμάσεις. Αν ήμουν πάντως στην θέση σου δεν θα έμπαινα ούτε στον κόπο ούτε στα έξοδα, γιατί έχεις μια χαρά θερμοκρασίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τους noname 92αρηδες μου με 2 arctic cooling f9 και οι θερμοκρασίες έπεσαν αισθητα!! τουλάχιστον 2C... Δεδομένου της θέσης τους (πίσω απο τους σκληρους) δεν το περίμενα αυτό!!!

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και δεν θα προσθέσω κάτι άλλο, thanks!

Link to comment
Share on other sites

Help!!!

Στην προσπάθεια να κάνω το κουτι μου αθόρυβο ένα ανεμιστηράκι μου κάνει πάντα χαλάστρα, ή μαλλον καλυτερα το top mounting bracket το οποίο είναι ως εξης:

gamingch05.jpg

Εχω δοκιμασει τα coolermaste sickleflow 120mm και Xigmatek Crystal 120mm τα οποια αν πχ τα έχεις στον αέρα κάθετα ή οριζόντια είναι αθόρυβα μόλις τα βάλεις πάνω στο bracket το sicleflow σου παιρνει τα αυτια ενω το Χιγματεκ αν και καλυτερο εξακολουθει να ειναι too noisy. To stock fan της H50 παράγει τον λιγότερο ενοχλητικό θόρυβο αλλά παρολαυτα δεν ικανοποιει σε καμια περίπτωση.

Εχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο , τι θα μπορούσα να δοκιμασω? γιατί εδω που έφτασα είναι κρίμα να μην έχω ένα near silent μηχανηματακι.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιέσεις ελαφριά το bracket προς τα πάνω σταματάει ο θόρυβος; Γιατί μπορείς να βάλεις εκείνο το μαύρο rubber που έχουν ορισμένοι fans από το εργοστάσιο ή ακόμα και λίγη γόμα για κάρβουνο.

//EDIT: FAIL πάλι είχα πολύ ώρα ανοιχτό το tab και δεν είδα ότι απάντησε ο barf :P

Link to comment
Share on other sites

Κάθετα ή οριζοντια όταν έχω τον ανεμιστηρα στο χέρι δεν κάνει θόρυβο (δλδ μαλλον δεν φταει τοσο το ανεμιστηρακι)

Αν το πιεσω προς τα πανω δυστυχως δεν σταματαει ο θορυβος...

Να παρω καποιον ανεμιστηρα στα 900rpm? (και αλλα λεφτα και μειωμένο CFM :P)

Link to comment
Share on other sites

τι θορυβος ειναι? βουητο, τριξιμο, κλικαρισμα?

μαλλον θα ειναι δονησεις στο κουτι σου. και αν βαλεις τσιμουχακια πλαστικα θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

to coolermaster εκτος απο το βουητο (το οποιο περναει σε δευτερη μοίρα) ακούγεται σαν βελόνα σκληρού δισκου έτοιμου να χαλάσει. Το Xigmatek το ίδιο σε μικρότερο βαθμό (και τα δύο έχουν led).

To corsair ακούγεται ένα έντονο βουητό (αέρας) χωρίς τον high pitch θόρυβο των άλλων 2.

Φοβάμαι μήπως όταν έχεις δυνατό cfm ανεμιστηρα δεν προλαβαίνει να περάσει ο αερας απο το mesh δημιουργωντας ένα μίνι bottleneck άρα και θόρυβο. (θεωρία συνομωσίας???? )

Link to comment
Share on other sites

τι θορυβος ειναι? βουητο, τριξιμο, κλικαρισμα?

μαλλον θα ειναι δονησεις στο κουτι σου. και αν βαλεις τσιμουχακια πλαστικα θα φυγει.

Αυτό το μαύρο rubber πράγμα που το περνάς αντί για βίδα για να μην κάνει και θόρυβο ο ανεμιστήρας, λέγεται τσιμούχα; Δεν το ξερα και το 'λεγα πάντα rubber :hehe:

to coolermaster εκτος απο το βουητο (το οποιο περναει σε δευτερη μοίρα) ακούγεται σαν βελόνα σκληρού δισκου έτοιμου να χαλάσει. Το Xigmatek το ίδιο σε μικρότερο βαθμό (και τα δύο έχουν led).

To corsair ακούγεται ένα έντονο βουητό (αέρας) χωρίς τον high pitch θόρυβο των άλλων 2.

Φοβάμαι μήπως όταν έχεις δυνατό cfm ανεμιστηρα δεν προλαβαίνει να περάσει ο αερας απο το mesh δημιουργωντας ένα μίνι bottleneck άρα και θόρυβο. (θεωρία συνομωσίας???? )

Μπορείς να δοκιμάσεις και με ένα άλλο πιο αθόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαύρο rubber πράγμα που το περνάς αντί για βίδα για να μην κάνει και θόρυβο ο ανεμιστήρας, λέγεται τσιμούχα; ;

Εχω rubber τα οποία λειτουργούν σαν οδηγός για να περασει απο εκει η βίδα και να αποροφφήσει κραδασμους (αν εννοούμε αυτό). Αλλά καπου εδω πρέπει να τονίσω οτι το mount ειναι screwless :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα. Με τέτοιο δηλαδή έχεις βάλει τον ανεμιστήρα στο bracket;

όχι και θα είναι λίγο δυσκολο να το βάλω αλλά μπορω να το δοκιμασω :)

Link to comment
Share on other sites

Με το rubber δεν ειχα τυχη... έβαλα τον corsair και έριξα τα rpm στο μισο και τώρα ειναι αθόρυβο, θα ήθελα να δουλευει full speed συνεχώς αλλά μάλλον δεν υπάρχει πραγματικη ανάγκη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now