PinwmpireS

Πρόβλημα με MSI Big Bang Marshal B3..!

Recommended Posts

Καλησπέρα στο Team του HWBox. Αντιμετοπίζω ενα προβληματάκι με την μητρική που αναφέρω. Για καποιο λόγο, χωρις να εχω πειράξει κατι στα settings της μητρικης και απο το πρωτο boot μου δείχνει μια εικονική θερμοκρασία cpu 255 βαθμούς και οτι ο cpu δουλευει στα 4.2 επαναλαμβάνω χωρις να έχω πειράξει κάτι. Έκανα clear cmos, restore defaults, bios update με το τελευταιο update που βρηκα στο site της MSI και ακόμα τίποτα... Καμιά ιδέα..

MSI Big Bang Marshal B3

Intel i7 2600k

2x GTX 560 Ti MSI

8GB Corsair Dominator GT 2000 Mhz

SSD 60GB Agility 3

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το OC Genie είναι disabled και κατι αλλο που παρατηρησα στο bios ειναι οτι πολες επιλογες ειναι κλειδωμενες ενω δεν θα επρεπε (dram frequency πχ ). Επησις στα 7/10 boot δεν αναγνωριζει usb συσκευες (mouse - k/b ). Σε γενικες γραμμες η μητρικη κανει οτι τις κατεβει...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις overclockάρει καθόλου ή είσαι stock; Γιατί είδα ότι σου έλεγε 4.2GHz χωρίς όμως να έχεις πειράξει κάτι.

Μπορείς σε παρακαλώ να της περάσεις το τελευταίο BIOS; Αυτά που περιγράφεις είναι θέμα BIOS :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις overclockάρει καθόλου ή είσαι stock; Γιατί είδα ότι σου έλεγε 4.2GHz χωρίς όμως να έχεις πειράξει κάτι.

Μπορείς σε παρακαλώ να της περάσεις το τελευταίο BIOS; Αυτά που περιγράφεις είναι θέμα BIOS :)

bios update με το τελευταιο update που βρηκα στο site της MSI και ακόμα τίποτα... Καμιά ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τα αμετρητα προβλήματα του συγκεκριμένου chipset και τραβαω τα μαλια μου ( και δεν μιλαω για τα μαλια του κεφαλιου μου αν με καταλαβαινεις.. ) που πηγα και εδωσα τοσα λευτα για αυτην την μητρικη.. Στο θεμα.. δεν εχω clockarei τιποτα απολυτως.. ολα stock.. bios update εκανα και στα 2 bios. Σε επόμενο boot μου εδειξε 6.2 τον cpu.. Τρεχα γυρευε δηλαδη. Εβγαλα ολα τα περιτα απο πάνω.. Αφησα την μια vga kai ta 4 GB RAM και bootare κανονικα και δείχνει normal θερμοκρασιες και οι επιλογες του bios που ελεγα οτι ειναι κλειδωμενες ξεμπλοκαραν.. οποτε καποιο υλικο μου κανει το θεμα.. εχω αρχισει και βαζω ενα ενα τα υλικα να δω αν θα αρχισει παλι τα τρελα.. Καμια ιδεα..?

Και κατι ακομα.. μεχρι προτινος το post display εδειχνε FF και μου εκανε εντυπωση γιατι το FF δεν αντιστοιχουσε σε καποιο state ενω τωρα δίνει φυσιολογικες ενδειξεις...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τα αμετρητα προβλήματα του συγκεκριμένου chipset και τραβαω τα μαλια μου ( και δεν μιλαω για τα μαλια του κεφαλιου μου αν με καταλαβαινεις.. ) που πηγα και εδωσα τοσα λευτα για αυτην την μητρικη.. Στο θεμα.. δεν εχω clockarei τιποτα απολυτως.. ολα stock.. bios update εκανα και στα 2 bios. Σε επόμενο boot μου εδειξε 6.2 τον cpu.. Τρεχα γυρευε δηλαδη. Εβγαλα ολα τα περιτα απο πάνω.. Αφησα την μια vga kai ta 4 GB RAM και bootare κανονικα και δείχνει normal θερμοκρασιες και οι επιλογες του bios που ελεγα οτι ειναι κλειδωμενες ξεμπλοκαραν.. οποτε καποιο υλικο μου κανει το θεμα.. εχω αρχισει και βαζω ενα ενα τα υλικα να δω αν θα αρχισει παλι τα τρελα.. Καμια ιδεα..?

Και κατι ακομα.. μεχρι προτινος το post display εδειχνε FF και μου εκανε εντυπωση γιατι το FF δεν αντιστοιχουσε σε καποιο state ενω τωρα δίνει φυσιολογικες ενδειξεις...

Ουπς σόρρυ δεν το είδα για τα BIOS update, βιάστηκα να απαντήσω.

Δοκίμασε μία μία όλες τις συσκευές μπας και βγάλεις άκρη. Αν δεν βγάλεις, μπορείς αν ζητήσεις RMA! ;)

Link to comment
Share on other sites

Double post: Αν βρεις ότι κάποια συγκεκριμένη συσκευή σου δημιουργεί αυτό το περίεργο πρόβλημα, μπορώ να μιλήσω με την MSI να δώσουν κάποιο BETA bios που πιθανών να το λύνει :)

Link to comment
Share on other sites

FireKiller Eχεις τα ιδια προβλήματα με εμένα? Βαζω ενα ενα τα υλικα ακομα δεν εχει γίνει τιποτα.. ολα δουλευουν ρολοι.. Να ρωτησω κατι ακομα.. ενα 6pin που εχει πανω απο το πρωτο pci.. του εχω δωσει ρευμα.. χρειαζετε?

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό το 6-pin δίνουμε ρεύμα όταν έχουμε βαριά 3-Way SLI ή 4-Way SLI setups για να μην λιώσει το 24-pin από το μεγάλο wattage. Οπότε δεν χρειάζεται να του δώσεις ρεύμα :)

Ο Firekiller με τo post του μου έδειχνε ότι έχεις ήδη αναφέρει ότι πέρασες το τελευταίο BIOS. Πάντως αυτά τα κουφά που σου δείχνει κάτι 9GHz και κάτι 10GHz στον επεξεργαστή μου τα 'κανε και εμένα η MSI P67A-GD65. Ξεπεράστηκαν όταν την άφησα σβηστή για μερικές μέρες...

Διάβασε εδώ: http://www.hwbox.gr/intel-boards/12526-msi-p67a-gd65-ta-pio-spastika-problimata-pou-mou-exoun-tixei-pote-boitheia.html

Την πούλησα και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ: MSI P67A-GD65: Τα πιο σπαστικά προβλήματα που μου έχουν τύχει ποτέ - ΒΟΗΘΕΙΑ

ΑΥΤΟ ηταν το post που με εκανε να τραβαω οτι τριχα μου χαρισε ο θεος.. το προβλημα ομως εντοπιστηκε.. Με το που συνδεσα το Dashboard εγιναν ολα οπως πριν.. τρελες θερμοκρασιες τρελα cpu frequencies και ουτο καθε εξης.. Γιατι αραγε.. ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. εκανα μια σκεψη και ειπα.. δεν μπορει.. δεν μπορει να φταιει το dashboard.. ας ξαναδοκιμασω με το dashboard επανω.. Στο 1ο boot χαλάει το ενα bios.. στο 2ο boot.. μαντεψε.. χαλαει και το δευτερο.. Τι τρεχει τελος παντων με αυτο το dashboard? Ψαχνω να δω πως μπορω να κανω restore τα bios τωρα..

edit: Τωρα ειδα το post σου.. Το dashboard... το TPM ( Trusted Platform Module ) το δίνει μεσα η mobo και ειναι για να clockareis τον CPU On the fly.. εχει πανω καποια κουμπια και μια οθονη και δινεις ρευματα και τετοια...

MSI_Big_Bang-XPower_OC_Dashboard.jpg: thumb_77879.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οπότε τα περίεργα αυτά προβλήματα ξεκινάνε όταν έχεις το Dashboard συνδεμένο; Θα ενημερώσω το technical dept αύριο μπας και έχουν κάνα beta BIOS :)

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και εχω ανοιξει το κουτακι με τις .. αποριες... Πως μπορω να κανω Restore το δευτερο bios? Το multi bios led λεει οτι το δευτερο bios εχει κλασει.. Εχει κανει bios update αλλα το προβλημα δεν εχει λυθει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now