Orgios

Xfx 6870 bios update to BE? Αξιζει?

Recommended Posts

Σκέφτομαι να φλασαρω το bios της XFX 6870 μου σε αυτό της 6870 ΒΕ. Υποτίθεται οτι ανεβάζει τα στοκ ρολογια σε 940/1150 με μια μικρη αυξηση σε voltages (νομιζω) .

Το έχει κάνει κανεις? Αξιζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα με afterburner αλλα δεν μπορουσα να ελεγξω voltages και αποφασισα να κάνω τελικα το Update πιο κάτω ποστάρω 3dmark αποτελεσματα πριν και μετά:

Πριν:

3d112.png3dvan.png

μετά:

3d11.png

3dvan2.png

Δεν ξέρω να σας πώ αν τα παραπάνω αποτελέσματα είναι καλά για το hardware που έχω ούτε αν αξιζει στην τελικη το update, μια και όλοι ποσταρετε 3dmark με 4*6970, 2*6990 κτλ κτλ :) Λίγο που ψαχνω νομίζω οτι είμαστε καλα...

Αφού έκανα την δουλειά είπα να την ποστάρω μήπως λυθει το αρχικό ερώτημα του thread για κάποιον με παρόμοιο hardware.

Καθε σχόλιο welcome...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη έιναι το pc που έχω για 24/7 , gaming κτλ να μην το πολυπειράζω γιατί ουσιαστική διαφορά στις επιδόσεις δεν υπάρχει σε τέτοιες καταστάσεις... Τώρα αν είναι για bench αλλάζει το πράγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά αυτή που βλέπεις είναι απειροελάχιστη και σε gaming δεν πρόκειται να την καταλάβεις. Οπότε αν σε καλύπτει η κάρτα, απλά άσε την σε κάποιες Overclocked σταθερές συχνότητες και είσαι ok :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now