George_o/c

Σπαστικό πρόβλημα με το 24/7 PC - Κάηκε ο επεξεργαστής;

Recommended Posts

Λοιπόν, ας εξηγήσω το πρόβλημα αναλυτικά μπας και μπορέσει να βοηθήσει κανείς γιατί έχω φρικάρει άσχημα.

1) Παίρνουν φωτιά 3 VRM της Gigabyte X38 DQ6 http://www.hwbox.gr/intel-boards/12570-gigabyte-x38-dq6-flampe-pire-fotia-kai-poios-kserei-ti-allo-pire-mazi-tis.html έτσι λοιπόν θέλω καινούρια μητρική. Αφήνω όλα τα components 2-3 μέρες (Q8400, 2x2GB AData 1066MHz, 1 x Raptor W/D, 2 x SATA HDD, GT 430, Thermaltake TR2 550W). Ο επεξεργαστής και οι μνήμες με ένοιαζαν κυρίως, επειδή όταν έσβησα την φωτιά της X38 DQ6 με ένα ποτήρι νερό, βράχηκαν οπότε φοβήθηκα μην τυχόν και πήραν υγρασία. Για αυτό τα άφησα να στεγνώσουν.

2) Βάζω πάνω μια ASUS P5E, συνθέτω το σύστημα από την αρχή και όλα εντάξει. Το πρώτο βράδυ μένει ανοιχτό το PC να κατεβάζει, περισσότερο για να δοκιμαστεί. Το πρωί που ξύπνησα είχε μπει σε sleep mode και δεν μπορούσα να το επαναφέρω με τίποτα. Ούτε με κλικ του ποντικιού, ούτε με πάτημα ενός κουμπιού στο πληκτρολόγιο, ούτε reset, τίποτα. Δεν ανταποκρινόταν καθόλου! Το κλείνω από το κουμπί του τροφοδοτικού και μετά όλα ok. Μέχρι να ξαναμπεί πάλι κάποια στιγμή σε sleep mode και να επαναλάβω όλη τη διαδικασία.

3) Σε κάποια φάση η P5E σταματά να ανταποκρίνεται. Άνοιγα το PC και ενώ λειτουργούσαν οι ανεμιστήρες και άκουγες τους δίσκους να δουλεύουν, δεν είχα σήμα στην οθόνη. Δοκίμασα άλλο PSU, δοκίμασα άλλες μνήμες, άλλους δίσκους, άλλη κάρτα γραφικών, έκανε συνέχεια τα ίδια. Υπέθεσα λοιπόν ότι για να δούλευε πριν και τώρα να μην δουλεύει, δεν φταίει το CPU οπότε ίσως φταίει η μητρική.

4) Αγοράζω καινούρια μητρική (ASUS G41 κάτι). Τα βάζω όλα πάνω, ανοίγει το σύστημα κομπλέ. Ο Raptorας που είχε το OS μου βέβαια δεν μπορούσε να φορτώσει Windows 7 (μάλλον είχε φρικάρει με τις επανεκιννήσεις και τα κλεισίματα του τροφοδοτικού που ανέφερα παραπάνω) και πέταγε μπλε οθόνη. Οπότε του ξαναπερνάω Windows 7, ανοίγει κανονικά το σύστημα μια χαρά όλα.

Μπαίνει το PC σε sleep mode μετά από καμιά ώρα που δεν έκανα τίποτα, ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. Πάλι ήθελε να το κλείσω τελείως και να το ανοίξω πάλι. Ε με τα πολλά, ότι έπαθα στο 3) με την P5E, το έπαθα και τώρα με την G41. Σταμάτησε να ανταποκρίνεται. Άνοιγες το PC και ακουγόταν να λειτουργεί κανονικά, αλλά no σήμα στην οθόνη... Μπαταρίες, Clear CMOS, βγάλσιμο όλα από το κουτί, δοκιμές και και. Τροφοδοτικά, VGAs, μνήμες, το σύστημα σταμάτησε πλέον να ανταποκρίνεται.

Λοιπόν η ερώτησή μου έχει ως εξής. Τι μπορεί να φταίει; Αφού τα έχω δοκιμάσει όλα εκτός από CPU, δυστυχώς δεν έχω άλλο. Γίνεται να έχει χαλάσει το CPU και να δουλεύει μόνο στην αρχή που πρωτοανοίγουν τα συστήματα και μετά γιοκ; Μέχρι στιγμής ήξερα ότι όταν καίγεται το CPU το σύστημα απλά δεν ανταποκρίνεται, όχι ότι δουλεύει στην αρχή και μετά κακαρώνει.

Σας παρακαλώ βοήθεια γιατί μου έχει φάει ΑΠΕΙΡΟ χρόνο το σύστημα αυτό και άκρη δεν μπορώ να βγάλω. Είμαι έτοιμος να τα πετάξω όλα και να φτιάξω ένα SandyBridge PC από την αρχή!

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ένα θέμα τα windows με το sleep mode... άλλαξέ το να μην μπαίνει σε sleep mode. Το έχω πάθει αρκετές φορές και με το δικό μου και με του αδερφού μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το άλλαξα. Έβαλα να κλείνει η οθόνη μετά από 5 ώρες αλλά πάλι τα ίδια. Και η βλακεία είναι ότι την τελευταία φορά που έγινε αυτό σταμάτησε πια να ανταποκρίνεται το PC. Δεν δίνει σήμα στην οθόνη!!!

:rant:

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε τελείως το power managment... Το παθαίνω κι εγώ στο laptop εδώ και ενάμιση χρόνο και δεν έχω βρεί λύση σ'αυτό... το αφήνω πάντα ανοιχτό και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, αν μπεί σε sleep mode τότε θέλει Hw restart για να επανέλθει... υποπτεύομαι κάρτα γραφικών αλλά laptop βλέπεις, δεν μπορώ να κάνω και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Wow - τύπου με το που μπαίνεις σε άλλο P-state, ο επεξεργαστής - ψοφάει η μητρική!

Παγκόσμια πρώτη :D

Πάντως ένα δεύτερο δανεικό 775 cpu, θα σου έλυνε αρκετές απορίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ρε δεν ξέρω τι να κάνω... Έχει αρχίσει να με εκνευρίζει πάρα πολύ. Την άλλη φορά το είχα αφήσει ένα 24ωρο ανοιχτό έτσι χωρίς να δίνει σήμα στην οθόνη. Μετά το έκλεισα από το κουμπί του τροφοδοτικού. Έβαλα και έβγαλα το καλώδιο του τροφοδοτικού στο πολύμπριζο και μετά λειτούργησε κανονικά... Μέχρι το επόμενο sleep mode off.

:(

Link to comment
Share on other sites

κατι παιζει με το S3 resume. αυτο το κανει η c5f μου με τα beta bios :P

μονο με power off kai xana power on λειτουργει ξανα.

μπορει να λεω και βλακειες αλλα ειναι πολυ κοντα τα προβληματα μας

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σας πω ότι 1 στις 20 φορές ρίχνει την ασφάλεια του φωτισμού... Το PC παίρνει ρεύμα από μια μπρίζα 16Α (έχει πάνω της ένα πολύμπριζο με PC, οθόνη, εκτυπωτή και εξωτερικό DVD-RW) και υπάρχει περίπτωση να την ρίχνει καμιά φορά. Ο πατέρας μου μου είπε ότι δεν έχουν πρόβλημα οι ασφάλειες (τις έλεγξε γιατί είναι συνταξιούχος ηλεκτρολόγος), οπότε κάτι βραχυκυκλώνει μέσα από το σύστημα. Είναι δυνατόν να φταίει ο επεξεργαστής και να βραχυκυκλώνει;

Λέτε να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα το αρχικό post είναι το s3 resume από το bios που λέει και ο amdnord, απλά δεν καταλαβαίνω πως στο κάνει σε όλες τις μητρικές, δοκίμασες να το αλλάξεις από το bios αυτή την βλακεία?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σας πω ότι 1 στις 20 φορές ρίχνει την ασφάλεια του φωτισμού... Το PC παίρνει ρεύμα από μια μπρίζα 16Α (έχει πάνω της ένα πολύμπριζο με PC, οθόνη, εκτυπωτή και εξωτερικό DVD-RW) και υπάρχει περίπτωση να την ρίχνει καμιά φορά. Ο πατέρας μου μου είπε ότι δεν έχουν πρόβλημα οι ασφάλειες (τις έλεγξε γιατί είναι συνταξιούχος ηλεκτρολόγος), οπότε κάτι βραχυκυκλώνει μέσα από το σύστημα. Είναι δυνατόν να φταίει ο επεξεργαστής και να βραχυκυκλώνει;

Λέτε να φταίει αυτό;

Δεν νομίζω να φταίει ο επεξεργαστής Γιώργη... ταπεινή γνώμη μου... για την ασφάλεια θα κοίταγα το τροφοδοτικό... για το sleep mode θα απενεργοποιούσα κάθε μορφή power management του λειτουργικού... το τροφοδοτικό σου αν δουλεύει σωστά θα έπρεπε να σβήνει πριν πέσει η ασφάλεια αν έβλεπε short circuit ή υπερταση ή over current... πιστεύω πως έχει τέτοιες προστασίες το τροφοδοτικό σου... Τουλάχιστον αυτό έκανε το δικό μου τροφοδοτικό όταν έπεσε νερό πάνω στην REX μου...

Link to comment
Share on other sites

Tώρα τα έβγαλα για πολλοστή φορά όλα από πάνω, καθάρισα μητρική και CPU με διαλυτικό νίτρου και τα στεγνώνω. Θα ξαναδοκιμάσω μια τελευταία φορά. Μετά είμαι έτοιμος να τα πετάξω, αλήθεια. Από τις 30 Ιουνίου έχω φάει επτά 24ωρα για αυτό το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβγαλα CPU, έβαλα πάλι CPU και όλα ok άνοιξε.

Λοιπόν δείτε λίγο το CPU config και πως το έχω βάλει:

C1E Support [Disabled]

Max CPUID Value Limit [Disabled]

Intel Virtualization Tech [Enabled]

CPU TM Function [Enabled]

Execute Disable Bit [Enabled]

Intel SpeedStep [Disabled]

Στο Power tab οι επιλογές είναι ως εξής:

Suspend Mode [Auto] (Αυτή έχει μέσα να επιλέξεις Auto, S1 POS Only και S3 only ποια να επιλέξω?)

ACPI 2.0 Support [Enabled]

ACPI APIC Support [Enabled]

Anti Surgy Support [Enabled]

Μέσα στο APM Configuration λέει:

Restore on AC Power Loss [Power Off]

Resume on PS/2 KB/MS [Disabled]

Resume on Ring [Disabled]

Resume on PCI Devices [Disabled]

Resume on PCIE Devices [Disabled]

Resume on RTC Alarm [Disabled]

Μέσα στα Windows στην προφύλαξη οθόνης έχω επιλέξει ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ και στην Αλλαγή Ρυθμίσεων Ενέργειας έχω επιλέξει Υψηλές Επιδόσεις. Στην επιλογή χρόνου απενεργοποίησης της οθόνης έχω επιλέξει:

Απενεργοποίηση της Οθόνης - ΠΟΤΕ

Μετάβαση του υπολογιστή σε αναστολή λειτουργίας - ΠΟΤΕ

Χρειάζεται να αλλάξω κάτι; Όλα είναι ok?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Ξύπνησα κατά τις 09:30 το πρωί, οπότε το σύστημα είχε μείνει από τις 1 το βράδυ περίπου ανέγγιχτο. Μια χαρά όλα! Είχα κλείσει την οθόνη, την άνοιξα και ήταν κανονικά στο desktop να κατεβάζει ;)

Πιο απόγευμα θα τα βάλω όλα στο κουτί και ελπίζω να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now