Pasxos

Βοήθεια με Laping Corsair H70

Recommended Posts

Γειά σας, θα ήθελα την βοηθειά σας για το πως θα κάνω εντελώς λεία την επιφάνεια του μπλόκ της Η70,ως γνωστόν η Corsair δεν έκανε και την καλύτερη δουλειά πάνω στο θέμα αυτό,μπορεί να γίνει η επιφάνεια καθρέφτης όπως βλεπουμε σε πολλές High end ψύκτρες?απο αυτην την διαδικασία πιστεύετε οτι θα καταφέρω να ρίξω αισθητα τις θερμοκρασίες(3-4 C)??

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες έχεις τώρα ρει; Γιατί μου φαίνεται περίεργο που αναζητάς κάτι καλύτερο. Από lapping guides πάντως είχε βουήξει όλο το interneτι ;)

Για παράδειγμα How do I properly lap a heatsink/ waterblock? | techPowerUp ή How to Lap a Heatsink | Overclockers :)

Link to comment
Share on other sites

Το lapping μόνο για καλό θα είναι -εκτός και αν έχεις πέσει σε θεοστραβό επεξεργαστή, οπότε θέλει και εκείνος- απλά να αρχίσεις να σκέφτεσαι αν με το mounting της H70, θα έχεις αρκετή πίεση και μετά το lapping, που θα έχεις χάσει κάποια χιλιοστά... :)

Link to comment
Share on other sites

μου έκανε εντύπωση απο την 1η στιγμή που πήρα στα χέρια μου την Η70 το ελλειπές φινίρισμα του Block, επειδή είμαι σε νέο σύστημα τώρα εχω και μερικά αποτελέσματα θερμοκρασιών μετά απο 30 λεπτά prime95

στιγμιότυπο στο 30ο λεπτό stress και 5 λεπτά μετά

*σημειώνω θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς με A/C ON σε άλλο δωμάτιο

με κλειστό τα πραγματα παίρνουν την ανηφόρα

prime 95.JPG

after prim595.JPG

prime 95.JPG

after prim595.JPG

prime 95.JPG

after prim595.JPG

57fd07d05ed5f_prime95.JPG.182b57f8e1c7db

57fd07d066a26_afterprim595.JPG.1ae7f1d3b

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι καλές οι θερμοκρασίες σου, πολύ μικρές θα έλεγα. Εγώ στα 4.5GHz Full Load με 1.3V και την Scythe Mugen II πήγαινα 80*C+

Γενικά είναι περισσότερο ψυχολογικό θέμα νομίζω. Είναι πολύ εντάξει οι temps σου :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now