lgotzy02

DISK BOOT FAILURE πρόβλημα στο δεύτερο PC μου

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα.Βασικα ειμαι καινουργιο μελος...μολις το πρωτο μου ποστ.Δεν ηξερα που να τοποθετησω το ερωτημα μου....καθως δεν εβρισκα κατι σχετικο με προβληματα-βοηθειες.....η κατι σχετικο με βοηθεια-αναβαθμισεις...

Θα μπω κατευθειαν στο ψητο και ελπιζω να εχω την οποια βοηθεια απο τα ατομα εδω.

Εχω 2 υπολογιστες ο ενας οκ..πανισχυρος με quadxtreme 9775 ,2 x gtx280 sli κτλ....που ειναι το απολυτο μηχανημα για πριν 2 χρονια που το πηρα.

Το προβλημα μου ειναι ο δευτερος υπολογιστης που εχει τα εξης χαρακτηριστικα.

cpu=AMD FX59

m/b=ASUS A8N SLI

vga=2x nvidia gtx7900 SLI

ram=2 GB ddr2

hdd=500GB WF 16mb ram sata2

κτλ κτλ...

Στο δευτερο αυτο μηχανημα εχω εγκατεστημενα τα WIN7 ultimate

Το προβλημα ειναι το εξης....εδω και μερικες μερες μου εβγαζε μολις τον ανοιγα το εξης μηνυμα DISK BOOT FAILURE,PLEASE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER και παρολο που πατουσα εντερ δεν γινοταν τιποτα παρα μια απο τα ιδια.Οταν εβαζα το σιντι των win7 δεν μπορουσε να κανει repair και με εβγαζε παλι στην οθονη και εκανα restart.Μετα απο 3-4 προσπαθειες τελικα ανοιγε.Το θεμα ειναι οτι οταν εμενε ανοιχτος για 15-20 λεπτα μετα εκανε επανεκινηση μονος του στα καλα καθουμενα.Αναγκαστηκα εκανα φορματ και εγκατεστησα παλι τα win7 και κανενα αλλο προγραμμα.Παλι τα ιδια...

Καποιος μου ειπε οτι πιθανων να φταιει ο σκληρος και καποιο καλωδιο να μην ειναι καλα κουμπωμενο και να μην κανει επαφη.Τσεκαρα και αυτο τον τομεα....αλλα παλι τιποτα.Μια απο τα ιδια.

Μπηκα στο ιντερνετ εκανα αναβαθμιση στους ντραιβερς των καρτων γραφικων,της μαδερμπορντ και ειναι ολα πληρως ανανεωμενα και παλι τα ιδια.

ΕΡΩΤΗΣΗ Α

Τι πιστευετε οτι φταιει?Τι προτεινετε να κανω ακομη για να δω τι μπορει να φταιει?Η τα χει παιξει ο σκληρος και πρεπει επειγοντως να παω στο μαστορα?

ΕΡΩΤΗΣΗ Β

Εφοσον παω στο μαστορα λεω να κανω μια μικρη αναβαθμιση προχειρα και να βαλω αλλα 10 GB ram μνημης ddr2 ωστε να εχω 12.Θα δω διαφορα?Η θα πρεπει να βαλω ddr3 αν δεχεται η μητρικη?

Δεν με απασχολει το θεμα κοστους αρκει να ξερω οτι θα δω διαφορα με τις μνημες

Ελπιζω να μην κουρασα και να εχω καποιες απαντησεις συντομα καθως απο Δευτερα θα πρεπει να τον εχω ετοιμο για λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω εδω για να μην ξανακανω αλλο post... εχω θεμα με το νεο pc και μου αναφερει το ιδιο μνμ. Μολις τα εγκατεστησα ολα, ζοριστηκα καπως με τα καλωδια...αλλα οσον αφορα το καλωδιο που δινει ρευμα στον δισκο και στο optical drive...οταν τα κουμπωνα ηταν χαλαρα...αν τα κουνουσα λιγο επεφταν, οποτε δοκιμασα να τα πιεσω λιγο παραπανω μηπως πηγαιναν πιο μεσα. δεν ειδα διαφορα, δοκιμασα και με τα 2α καλωςδια που ειχε to psu (ειναι modular το psu) αλλα και αυτα δεν εμπαιναν μεσα. τελειωνω λοιπον με ολα, συνδεσα οθονη, συνδεσα keyboard, ολα στο ρευμα και παταω start...χαζεψα κατι στο manual τ mobo και δεν προλαβα να μπω στο bios setup...οποτε βλεπω το μνμ DISK BOOT FAILURE,PLEASE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER.... παταω εντερ τπτ, κανω restart, μπαινω bios setup, παω advanced cmos settings, παω να επιλεξω δισκο στην πρωτη επιλογη....τιποτα...δεν μου ειχε επιλογη...δεν αναγνωριζει το δισκο...επισης το led στο case που δειχνει οτι ο δισκος εχει ρευμα και δουλευει δεν αναβει. το ιδιο και το led του optical...ουτε αναβει, ουτε ανοιγει αν πατησω το eject buton... τι κανω? παιζει να εχω κανει ζημια?

Link to comment
Share on other sites

corsair ax850... τα εχω βαλει σιγουρα σωστα...το κοιταξα μολις, αλλα δεν δοκιμασα να τα βγαλω και να βαλω αλλα...ειμαι λιγο πτωμα για να ασχοληθω αλλο τωρα, θα δοκιμασω και θα σας πω αυριο.

gigabyte-ga-z68x-ud4-b3-mb-lga-1155-intel-z68-ddr3-1333-pci-ex16-sata2-sata3-usb30-raid-gbe-lan-.jpg

wd CaviarBlue 6Gb.jpg

DSC05243.JPG

gigabyte-ga-z68x-ud4-b3-mb-lga-1155-intel-z68-ddr3-1333-pci-ex16-sata2-sata3-usb30-raid-gbe-lan-.jpg

wd CaviarBlue 6Gb.jpg

DSC05243.JPG

gigabyte-ga-z68x-ud4-b3-mb-lga-1155-intel-z68-ddr3-1333-pci-ex16-sata2-sata3-usb30-raid-gbe-lan-.jpg

wd CaviarBlue 6Gb.jpg

DSC05243.JPG

gigabyte-ga-z68x-ud4-b3-mb-lga-1155-inte

57fd07d13e1b1_wdCaviarBlue6Gb.jpg.c69b53

DSC05243.JPG.e210a5504039c36cfa701d5b0b4

Link to comment
Share on other sites

solved! ηθελε καλυτερο κουμπωμα του καλωδιου...επιανε στις πρωτες ασφαλειες και επειδη εβρισκα αντισταση νομιζα οτι ειναι οκ...τα πιεσα λιγο παραπανω και επισαν κανονικα...τωρα γραφω απο το laptop...το βραδυ τα λεμε απο τον desktop

:)...:dot::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo:

Link to comment
Share on other sites

solved! ηθελε καλυτερο κουμπωμα του καλωδιου...επιανε στις πρωτες ασφαλειες και επειδη εβρισκα αντισταση νομιζα οτι ειναι οκ...τα πιεσα λιγο παραπανω και επισαν κανονικα...τωρα γραφω απο το laptop...το βραδυ τα λεμε απο τον desktop

:)...:dot::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo:

:D:D Το πιο απλό πράγμα τελικά.

Άντε να μπει και ο topic start τώρα μπας και λυθεί και το δικό του.

Link to comment
Share on other sites

βασικα θα μπορουσε να δοκιμασει αλλα καλωδια πρινδοκιμασει αλλο δισκο...μιλουσα με ενα φιλο πριν κ μ ειπε οτι του εχει τυχει να προωλημα με το signal cable που καταληγει στο mobo και δεν του αναγνωριζε το δικσο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now