NoClue

Ερώτηση Για κάρτα γραφικών

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω μία καρτα γραφικών το πολύ 100ευρα και εχω καποιες αποριες σχετικα με την συμβατοτητα της μητρικης και την δυνατοτητα του τροφοδοτικου ως προς την συνδεση αυτής και αν θα εχω bottleneck λογω επεξεργαστη κλπ...

εχω αυτην την μητρικη Imageshack - motherboardt.png

υποστιριζει τις τελευτεες καρτες γραφικων?

επισης το τροφοδοτικο μου ειναι to model: cg-adj-4 500w αλλα δεν βλεπω 6πινες ιστοριες να κρεμοντε μαλλον μονο μια 4πινη και πρεπει να ειναι και μολεχ απο οτι καταλαβα απο τον γουγλη.

extra pc specs cpu: Q6600 2.40ghz μνημη : 4gb ddr2 800 και θελω να αλλαξω/πεταξω την 9500gt DDR2 512mb.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Απο συμβατοτητα μητρικης ειναι κομπλε.

Απο τροφοδοτικο θα ελεγα οχι. Μπορεις να μας πεις τη μαρκα (θα την αναφερει πανω του στο στικερακι), καθως και ποσα Α αναφερει οτι μπορει να δωσει στην +12v γραμμη;

Link to comment
Share on other sites

Απο συμβατοτητα μητρικης ειναι κομπλε.

Απο τροφοδοτικο θα ελεγα οχι. Μπορεις να μας πεις τη μαρκα (θα την αναφερει πανω του στο στικερακι), καθως και ποσα Α αναφερει οτι μπορει να δωσει στην +12v γραμμη;

hmmm adj 500watt kai ta parapanw pou egrapsa... 16A στο +12v.

μαλλον αυτο πρεπει να ειναι το τροφοδοτικο.

Τροφοδοτικό ADJ 500 Watt ADJ PSU 500W /8 :: www.antoniou24.gr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το τροφοδοτικο ειναι χειριστης ποιοτητας, παλαιας τεχνολογιας (λιγα Α στη +12βολτ, πολλα στις αλλες, ενω πλεον θελουμε το αναποδο), ενω λογω παλαιοτητας θα εχουν μειωθει ακομα περισσοτερο τα ουτως ή άλλως λιγα βατ που μπορει να δωσει.

Δεν θα προτεινα καμια αναβαθμιση καρτας γραφικων με αυτο, δυστυχως.

Αν ειχες το καταλληλο τροφοδοτικο, θα προτεινα μια HD5850 μεταχειρισμενη στα 100 ευρω, απο πλευρας αποδοσης ειναι πανω απο HD6850. Ωστοσο τωρα, εσυ ξερεις πώς θα διαχειριστεις τα χρηματα σου.

Φιλε Sfirculitu, η φθηνοτερη 6850 ξεκιναει απο τα 135 ευρω, το παλικαρι εχει αναφερει 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το τροφοδοτικο ειναι χειριστης ποιοτητας, παλαιας τεχνολογιας (λιγα Α στη +12βολτ, πολλα στις αλλες, ενω πλεον θελουμε το αναποδο), ενω λογω παλαιοτητας θα εχουν μειωθει ακομα περισσοτερο τα ουτως ή άλλως λιγα βατ που μπορει να δωσει.

Δεν θα προτεινα καμια αναβαθμιση καρτας γραφικων με αυτο, δυστυχως.

Αν ειχες το καταλληλο τροφοδοτικο, θα προτεινα μια HD5850 μεταχειρισμενη στα 100 ευρω, απο πλευρας αποδοσης ειναι πανω απο HD6850. Ωστοσο τωρα, εσυ ξερεις πώς θα διαχειριστεις τα χρηματα σου.

Ευχαριστώ πολύ... αν παρω καρτα γραφικων που δεν χρειαζετε connectors θα εχω κανα προβλημα?

http://www.hwcompare.com/10807/geforce-9500-gt-512mb-gddr3-vs-radeon-hd-6670-oem/ δεν 3ερω νομιζω αν βρω μια hd 6670 σε καλη τιμη και την σηκόνει το τροφοδοτικο μου θα αξιζει την αλλαγη απο την gt 9500 512gb ddr2. ποια ειναι η γνώμη σου? 13 watt διαφορα λεει το tdp.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις κάρτα που δεν χρειάζεται connector (τροφοδοσία) εκτός από προβλήματα - πιθανότατα να μην έχεις και επιδόσεις :)

Με το τροφοδοτικό που έχεις, μέχρι 4770 θα πήγαινα... αλλιώς ότι είπε ο GeorgeMan ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... μας έκαψε το μάρκα μ'εκαψες τροφοδοτικό... ε τοτε ειχα παρει πισι γουρουνι στο σακι...μαλον θα περιμενω λιγους μηνες για να κάνω μια γενική αναβαθμιση. θα τα πούμε στο μέλλον. :P

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να περιμενεις, αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη. :)

Δεν εισαι ο μονος που καηκε απ το πρωτο του PC-γουρουνι-στο-σακι παντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now