CriMSoNEdeN

Περίεργο error μετά απο Diagnostics Startup

Recommended Posts

Καλησπέρα,της προάλλες ήμουν στο σπίτι ενός φίλου μου και επειδή το pc του σερνόταν υπερβολικά ,μου είπε αν μπορώ να κάνω κάτι να το στρώσω...and all hell broke loose.

Επειδή αυτός δεν ξερει κ πολλά (ή μάλλον καθόλου) απο υπολογιστές,και κρίνοντας απο τα 4 διαφορετικά toolbar που είχε στον IE,μου μύρισε οτι απλά κολλάει επειδή έχει 500 διαφορετικά προγράμματα να ανοίγουν στο startup...Και ώντας λογικός άνθρωπος το έβαλα να κάνει ενα diagnostics startup (Μήπως παίζει και τίποτα άλλο) και restart...To θέμα όμως είναι οτι μέτα το restart,όταν άνοιξε το pc,άνοιξε ναι μεν όπως θα πρέπε να ανοίγει για 800εύρω pc 2ετίας (Λογικό αφου στο κανονικό startup έτρεχαν καμιά 20αριά ασχετα προγράμματα) ΑΛΛΑ:

-Το theme είχε γυρίσει σε 98' (Του XP είχε σβηστεί τελείως και δεν επανηλθε ούτε με κανονικό startup)

-δεν έμπαινε internet (με ethernet)

-και τέλος, έβγαλε ένα σφάλμα οτι λείπει ενα dll στην αρχή (δυστιχώς δεν θυμάμε ποιο...)

Πήγα να το κάνω ενα restore αλλά τίποτα αρνιόταν πεισματικά.Γεινικά το pc ήταν για format καρφί.Το θέμα δεν είναι εδώ όμως,είναι οτι μετά πήρε τεχνικό ο οποιός παρακαλώ τον χρέωσε 90ευρώ (:x :X :x) για να του το 'επαναφέρει σε λειτουργική κατάσταση' (και στην τελική του έκανε απλά ενα format και πέρασε τα 7αριά) και εκτός όλων αυτών του είπε οτι την μαλακία εγώ την έκανα.Τα 90 ευρώ θα τα δώσω στο παιδί γιατί οκ όπως και να χει απο μένα ξεκίνισε...Αλλά απο κει κ πέρα υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει αν όντως έκανα κάτι λαθος εγώ ή τουλαχιστον τι μπορεί να φταίει;

Thanks in advance...

PS. Με τον εν λόγω τεχνικό σκοπεύω να βγώ για ένα κάφε την επόμενη βδομάδα γιατί υποψιάζομαι οτί απλά έλεγε διάφορα για να φουσκώσει την τιμή γιατί του πρότεινε και αναβάθμηση 500 ευρώ απο το μαγαζί του (Το pc το είχε πάρει απο τον ίδιο),αλλά τις μισές μάρκες έκει μέσα ουτε 3χρόνο παιδί δεν θα τις διάλεγε (Κινέζικο τροφοδοτικό κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Σκαλίζοντας το home PC τον Μάρτη του 2007 είχα κάνει την ίδια μλκία. Ήθελα να τρέξω SuperPi, οπότε μπήκα με Diagnostic Boot Mode και μετά δεν ήξερα πως να το επαναφέρω. Οπότε κατέληξα να τα ακούω από τους υπόλοιπους και να κάνω format εν τέλει. Μην ανησυχείς όλοι μας έχουμε κάνει βλακείες, μόνο έτσι μαθαίνεις :)

Αργότερα όμως κάθισα και ασχολήθηκα πάλι με το θέμα αυτό γιατί μου φαινόταν αδύνατο να πιστέψω ότι εκτός από το format που κάθισα κι έκανα, δεν υπάρχει άλλη λύση. Δοκίμασες να ξαναμπείς msconfig και να κάνεις Selective Startup τικάροντας όλα τα κουτάκια; Αφού τα τίκαρες όλα έπρεπε να πας στα Services και στο Startup και προσεκτικά να αρχίσεις να τικάρεις πάλι όσα κουτάκια χρειάζονται. Έτσι αποφεύγεις το format ;) Για παράδειγμα το theme των XP που λες ότι είχε γίνει σαν το Classic Windows που έβλεπες στα Windows 98, συνέβηκε επειδή με το Diagnostic Startup έχει κλείσει το service των themes και το svchost.exe. Αν έτρεχες ένα netstart από cmd θα έβλεπες ότι γινόταν της τρελής από κομμένα services :D

Τώρα ξέρεις τι να κάνεις την επόμενη φορά. Στήσε ένα PC, πέρασέ του Windows XP και πειραματίσου να το δεις και μόνος σου :T: Για τον τεχνικό δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι πήρε 90? για να κάνει format, κυκλοφορούν αρκετοί κλεφτοκοτάδες δυστυχώς. Ούτε με εκπλήσσει το γεγονός πως δεν έκατσε να ασχοληθεί να κάνει όλα αυτά στην δεύτερη παράγραφο, παρά πήγε αμέσως στην εύκολη λύση του format.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ε κλασικα βαρανε στο κεφαλι οι τεχνικοι .... τι να πεις ολοι για το χρημα και στην περιπτωση που δεν ξερεις τοτε δεν μπορεις να κανεις και κατι οπως τωρα που το παιδι δεν ηξερε...Γιωργο μη του λες τετοια του παιδιου και τον κανεις καρδιακο :P.:hehe: H γνωση ειναι το παν.Ηταν θεμα καθαρα απο υπηρεσιες που ειχαν απενεργοποιηθει :D οπως πολυ σωστα ειπε ο γιωργος ,στην δικια του περιπτωση δεν θα εκανα αναβαθμιση απο εκεινον τον τυπο :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θα το έχω στα υπόψην την επόμενη φορά που θα αγγίξω pc γνώστου σε τέτοια κατάσταση :P το θέμα όμως είναι οτι ο τεχνικός είπε οτι δεν ήταν απλά απενεργοποιημένα τα services,είχαν διαγραφεί (αυτό τώρα δεν ξέρω πως γίνεται) και με selective startup που είχα δοκιμάσει δεν είχε επανέλθει =/

Link to comment
Share on other sites

Αν επέλεγες πάλι selective startup με όλα τα κουτάκια τικαρισμένα και πήγαινες μετά στο Startup να τικάρεις τα προγράμματα που θες να ανοίγουν θα έφτιαχνε. Μετά απλά έγραφες netstart στο cmd και άρχιζες να ενεργοποιείς services ;)

Link to comment
Share on other sites

βρε τους άτιμους τους τεχνικούς αλλά πολλά σου πήρε για format. στο μεσολογγι εκει που μένω μου πήρε 25 ευρώ για να κάνει φορματ 10 για τα windows γιατί τα αγόρασα "το cd" και 15 για αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Οκ αύριο θα πάω να πάρω ένα σκλήρο (που χρειάζομαι ούτως ή αλλώς) και θα στήσω ένα XP για να το μάθω :P Και άλλη φορά θα το ψάχνω λίγο πιο διεξοδικά το θέμα...άμα είναι να μου βγαίνει 90 ευρώ το μάθημα την κάτσαμε...Btw,το command μήπως είναι netsat κ όχι netstart?To netstart δεν μου το αναγνωρίζει στο cmd,και με το netstat μου βγαίνουν αυτά:

[ATTACH]6000[/ATTACH]

Είναι τα σωστά ή μπά;Το έτρεξα σε W7 αλλά υποθέτω ότι είναι το ίδιο..α και τα commands για ενεργοποίηση απενεργοποίηση των services ποιά είναι;Sry για το πρήξιμο,ξέρω οτι το google είναι πιο εύκολο αλλά αυτά που βρήκα για το nestat είναι λίγο μπερδεμένα...

Untitled.jpg

Untitled.jpg.70be7f5a1ef8d9e753957653789

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now