panos444

Ίδιος σκληρός δίσκος για 3 συστήματα, πάω σε NAS?

Recommended Posts

οπως γραφω θελω κατι απλο..!!:P

εχω ενα δισκο,τον οποιο θελω να τον χρησιμοποιω και στα 3πισι του σπιτου και να μην το ξηλωνω απο το ενα και τον πηγαινω στο αλλο πισι..! θηκη εχω αυτη:Raidsonic Icy Box HDD Case 3.5 Sata to USB 3.0 Black Aluminum (IB-318STU3-B) - Accessories Σκληρών Δίσκων - plaisio.gr αλλα καταλαβαινω πως μαλλον πρεπει να αλλαξω..!με το μικροτερο δυνατο κοστος πως γινεται να κανω αυτο που θελω?!

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

ποσο εχει το νασακι?!

εχω αλλα δεν τα ξοδευω σε μλκ..!αν ειναι δηλαδης και εχει κανα κατοσταρικο προτιμω να γυροφερνω τον δισκο!!!:P

απλα βαρεθηκα τα ξηλωνε βρες μπριζα κοντα,μετα πηγαινε τον στο αλλο πισι κτλ..!!!:P

edit: σπυρο μηπως εχεις κανα νασακι να μου πουλησεις?!!!!!!(τωρα παιρνω και τον ανεστη απο εσας τους 2 αγοραζω μονο!!!!:hehe::hehe::P)

Link to comment
Share on other sites

αν εχουν ολα τα Pc wifi τον αφηνεις καρφωμενο πανω σε ενα και τον κανεις κοινοχρηστο μεσα απο ενα τοπικο δικτυο. Αλλα θα πρεπει το pc με το δισκο να ειναι ανοικτο επισης :P

αλλη λυση περα απο αυτη και του server δεν μου ερχεται στο μυαλο.

Link to comment
Share on other sites

το οποιο κανει ποσο?

επισης εδω εχω φορθνετ,το μοντεμ ειναι το κλασσικο,στην αθηνα που εχουμε σιτα εχει usb το μοντεμ μας,αλλα ειναι διαφορετικο αποτι αυτο..!εκεινο την γραμμη τηλεφωνου την παιρνει πανω απο το μοντεμ!θα βολευε να μην επαιρνα μοντεμ για οσο κατσω κρητη ακομα αλλα θηκη..αυτες οι θηκες τοσο ακριβες ειναι που συνδεονται με ethernet?

εδιτ: ειμαι χαζος ρουτερ ειπες εσυ..!αυτο που εχω ειναι μοντεμ ρουτερ και στα δυο σπιτια!!!για δειξε τι εχεις στο μυαλο σου!!

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο δεν εχει καθολου τετοιες..!για δωσε λινκ να παρω ιδεα!!πανω απο πενηνταρικο?!τα ρουτερ ποσο περιπου εχουν?

βρηκα ρουτερ απο το χανιωτικο μαγαζι που παραγγειλα το τροφοδοτικο!!

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=1bd0c8e1-a534-4a01-b721-a84b30e216af

αυτο θα μπορω να βλεπω blue ray ταινιες, και να το χρησιμοποιω σαν "αποθηκη", δηλαδη οτι κατεβαζω να πηγαινει εκει κτλ?δηλαδη οτι εκανα και που τον ειχα σαν usb?υπαρχει κατι καλυτερο εως 70ευρω το πολυ?

θηκες εξακολουθω να μην βρισκω!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι μοντεμ ρουτερ ομως.. η συτα ομως δεν λειτουργει με αυτο το μοντεμ..αντιθετα η φορθνετ λειτουργει με αυτο..νομιζω οτι δεν θα βγαλω ακρη και θα πρεπει να παρω θηκη..:(

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν λειτουργει? Ολες λειτουργουν με ολα εν ετη 2011!

αλλο δεν ειναι το μοντεμ που παιρνεις τηλεφωνικη γραμμη πανω απο το μοντεμ και αλλο το κλασσικο απο την γραμμη?!νομιζω της cyta ειναι isdn και της forthnet pstn και χρειαζομαι διαφορετικα μοντεμς!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς, οι isdn γραμμές τείνουν να εξαφανιστούν, μόνο ο ΟΤΕ και η Tellas τις προσφέρουν ακόμα. Για cyta δεν ξέρω, αλλά που είναι το δύσκολο το DGN2200 να το καρφώσεις ως router μόνο και όχι ως modem?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς, οι isdn γραμμές τείνουν να εξαφανιστούν, μόνο ο ΟΤΕ και η Tellas τις προσφέρουν ακόμα. Για cyta δεν ξέρω, αλλά που είναι το δύσκολο το DGN2200 να το καρφώσεις ως router μόνο και όχι ως modem?

θα παρω ενα φιλο που δουλευει στην συτα και θα μαθω τι και πως!αυτο το μοντεμ-ρουτερ που προτεινε ο γιωργος ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα δηλαδη?!δουλει και σαν ρουτερ μονο?!(ξερω ειμαι ασχετος!!!:P:p)

Link to comment
Share on other sites

yy ετσι πιστευω σε εκεινα τα χρηματα ειναι οτι καλυτερο και εγω αυτο θα παρω μαλλον αλλιως αμα θες πιο ακριβες λυσεις πας σε DGND3700 στα 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

τι παραπανω εχει αυτο με τα 150ευρω?

εγω αυτα που θελω τα κανει το πιο φθηνο που παραθεσε ο γιωργος?!

δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα καταλαβαινω πως υπαρχουν και πιο καλα,αν δεν κανω μονο αυτα που θελω θα διεθετα κιαλλα χρηματα..!

Link to comment
Share on other sites

nas

Εγώ έχω 2, ένα wd my book world edition ii το οποίο μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που το αγόρασα γιατί είναι πιό αργό και απο το να έγραφα τα bits ένα ένα στο τετράδιο

και ένα RaidSonic icy box ib-nas4220 το οποίο σπέρνει αλλα έχει πρόβλημα με το pcb του στα pins απο το ανεμηστιρακι και κάποια στιγμή πρέπει να το στείλω γερμανία να αλλάξουν το pcb σε νέο revision

Γενικά άν πάς σε nas λύση δές όσο περισσότερα reviews μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Πάνο σου άλλαξα τον τίτλο γιατί δεν έβγαζε νόημα μαν :)

Πως και δεν το ανέφερες μες στο off topic; Είδες που δεν απαντάνε αν ανοίξεις καινούριο thread; :P

xaxa για να σε ξαφνιασω το εκανα!!!!:hehe::hehe:

o τιτλος ηταν ξεκαθαρος για καποιον που ξερει απο δικτυακα!!!:P:p:p(σε ευχαριστω γιατι δεν ηξερα τι ψαχνω!!:P)

nas

Εγώ έχω 2, ένα wd my book world edition ii το οποίο μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που το αγόρασα γιατί είναι πιό αργό και απο το να έγραφα τα bits ένα ένα στο τετράδιο

και ένα RaidSonic icy box ib-nas4220 το οποίο σπέρνει αλλα έχει πρόβλημα με το pcb του στα pins απο το ανεμηστιρακι και κάποια στιγμή πρέπει να το στείλω γερμανία να αλλάξουν το pcb σε νέο revision

Γενικά άν πάς σε nas λύση δές όσο περισσότερα reviews μπορείς

επειδη εγω και τα δικτυα ειμαστε τσακωμενοι απο παντα αυτο θελω να αποφυγω γιατι τα μισα μου φαινονται κινεζικα..! θα ηθελα μια θηκη που να την εχω στο δικτυο και να κανει αυτα που θα εκανα με ενα δισκο σαν να τον ειχα στο πισι και οχι στην τουρκια με σηματα μορς..!

τελος @webhunter πηρα τηλ τον φιλο και ρωτησα..!η συτα λειτουργει τα τηλεφωνα με voip αυτο ειναι που προσπαθουσα με μπακαλικα να σου εξηγησω χθες!!!:hehe:

και μου ειπε πριν παρω μοντεμ να τον παρω τηλ για να μου πει αν μου κανει η οχι..! αυτο σημαινει πως ειτε παιρνω θηκη που να μην σερνεται ο κοσμος ειτε παιρνω θηκη καλη που να μην σερνεται ο κοσμος!!!εχει μια usb και το μοντεμ της συτα αλλα δεν νομιζω να κανει την δουλεια που θελω..!αυτα τα πολλα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω να λεω "Τι σχεση εχει;". Και η hol ειναι με voip και ο ΟΤΕ οχι, αλλα παιζουν με το ιδιο modem-router! Γενικοτερα και σκετο router να παρεις, οχι modem-router μπορει να παρει adsl γραμμη, αλλα θελει παραπανω γνωσεις. Ολα ειναι απλα θεμα ευκολιας και χρηματων που καλεισαι ν πληρωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω να λεω "Τι σχεση εχει;". Και η hol ειναι με voip και ο ΟΤΕ οχι, αλλα παιζουν με το ιδιο modem-router! Γενικοτερα και σκετο router να παρεις, οχι modem-router μπορει να παρει adsl γραμμη, αλλα θελει παραπανω γνωσεις. Ολα ειναι απλα θεμα ευκολιας και χρηματων που καλεισαι ν πληρωσεις!

πως μπορω να εχω τηλεφωνο αφου παιρνω τηλεφωνικη γραμμη πανω απο το ρουτερ?!μα καταλαβαινεις οτι ειμαι ασχετος!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now