powerslave

Δεν παει πανω απο 370 fsb!

Recommended Posts

Γεια σας παιδια , καλως σας βρηκα.

Θελω λιγο την βοηθεια σας.

Το pc μου ειναι :

Intel pentium E7200

ψηκτρα scythe ninja 2 με 2 ανεμιστηρες

Asus P5B-E 1.01G revision

4gb Corsair XMS2 800mhz 4-4-4-12

Corsair 650 W τροφοδοτικο

Εως τωρα εχω καταφερει να τον εχω stable με αυτες τις ρυθμισεις

Cpu frequency : 370mhz

Dram frequency: 740

Pci expr. freq.: 100

Pci clock synchro mode : 33.33

Memory Voltage : 2.1 Volt

Cpu Vcore: 1.325 Volt

Fsb Termination : 1.3 V

Multiplier : 9.5

C1E support: disabled

Speedstep: disabled

Θερμοκρασιες τωρα που ψιλοχειμωνιασε ειδικα, δεν παιρνανε σε full load τους 40-41ο C σε full load.

Οταν παω να ανεβασω εστω στα 371, το pc bootarei αλλα κολαει με το που ανοιξεις οτιδηποτε κ θελει restart.

Αν ανεβασω πανω απο 400 πχ 401+ ακομα και με μικροτερο multiplier δεν ξεκιναει καν. Δοκιμασα μεχρι 1.45 Vcore voltage.

Μνημες δεν με αφηνει να τις παω πανω απο 2.1, δεν μπορω να πειραξω NB,SB γιατι δεν υπαρχουν καν σαν επιλογες στο bios. Το bios ειναι updated στην τελευταια του εκδοση 1807.

Απο διαφορα reviews εχω δει οτι η asus στην 1.02g revision εχει ενεργοποιημενα και NB και SB για πειραγμα καθως μπορεις να δωσεις και μεγαλυτερη ταση στις μνημες (εως 2.4). Η διαφορα τους απ οτι καταλλαβα ειναι στο PLL clock .Μπορω να κανω κατι γι αυτο απ την στιγμη που και τα 2 revision δεν φαινεται να χουν διαφορετικο bios??... (ενα mb εχει στο site)

Να δοκιμασω να δωσω παραπανω ταση? Ριχτε καμια ιδεα παιδες..

Link to comment
Share on other sites

Η plus πρέπει να πήγαινε αρκετά ψηλότερα for sure.

Για crossflashing, περίμενε την συμβουλή κάποιου που το έχει κάνει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις 5άρια στις μνήμες και να δεις αν με επιπλέον termination αμολιέται καθόλου. Επίσης, δεν σου δίνει δυνατότητα να αυξήσεις το ρεύμα στο NB; Vcore δώσε 1.45 τώρα για τα πειράματα, για να το αποκλείσουμε από την εξίσωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε caution για την βοηθεια.Δυστυχως δεν υπαρχει επιλογη να αυξησω ρευμα στο ΝΒ.

Παρολα αυτα ακολουθησα την συμβουλη σου, εβαλα τις μνημες αρχικα 5-5-5-15 και vcore 1.45 και bootare μεχρι και με 440χ9.5 !

Βεβαια το θεμα ειναι και να ειναι σταθερο που δεν ηταν. Οποτε επειδη δεν μπορω να πειραξω αλλα ρευματα παμε αναποδα λιγο..

Το χω ριξει προς στιγμην σε 9.5χ401 και τις μνημες σε 5-5-5-12, με v-core 1.365 actual (1.425 bios) και εχει περασει 3ωρο prime95 χωρις προβληματα ως τωρα.

Το προβλημα μου ειναι το εξης τωρα. Μεχρι ποσο ρευμα ACTUAL μπορω να δωσω στην cpu χωρις να την καταστρεψω για χρηση 24/7?

Οταν το χω 1.45 volt το hardware monitor του bios λεει 1.4 actual και το cpu-z 1.406. Εχει αρκετα μεγαλη αποκλιση .

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πίστευε το cpuz@load ή ακόμα καλύτερα το πολύμετρό σου.

Αν οι θερμοκρασίες σου είναι άνετες μπορείς να κρατήσεις μέχρι και real 1.45V. Από εκεί και πάνω είναι κάπως "γκρίζα" περιοχή για 24/7 ειδικά αν κάνεις και τίποτα folding κτλ.

Πάντως αν καταφέρεις να πετύχεις ένα σταθερό 3.8, σε έχει βγάλει παλικάρι η μητρική imho, οπότε ρίχνεις ένα finetune στα ρεύματα, σφίγγεις και ότι σφίγγεται στις μνήμες και είσαι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω τι εκανα τελικα.

9.5χ410 mhz , Vcore@1.4375(bios),4-4-4-13 μνημες @ 2.1 V με dram frequency 820mhz και fsb termination voltage 1.4V.

Μετα απο 3.5 ωρες prime95 ηταν μια χαρα. Εχωσα και ενα λεπτο ανεμηστηρακι 50αρι που χα πανω στην ψυχτρα του northbridge. Δεν ξερω αν βοηθαει, κακο δεν θα του κανει σιγουρα.

Παραπανω δοκιμασα αλλα δεν αξιζει αυξανουν πολυ οι θερμοκρασιες και τα ρευματα.

Ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now