Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ,

Ας μπω κατευθειαν στο θεμα εχω εναν wd15eads και εχει το εξης προβλημα οταν τον βαζω στο ρευμα κανονικα και τον συνδεω στο pc δεν μου τον αναγνωριζει και οταν βαζω το χερι να δω τι τρεχει ,κανει εναν περιεργο θορυβο click click click, και δεν ανοιγει .Το προβλημα τωρα οπως κλασικα υπαρχει ειναι τα δεδομενα μου,που δεν θελω να χασω .Υπαρχει λυση στο προβλημα αυτο?εχει εγγυηση πλαισιου 2ετη να τον παω ?απο τι εψαξα λιγο θελει αλλαγη η πλακετα ομως το εξωτερικο κουτι δεν μπορω να το ανοιξω δεν βλεπω καμια βιδα (αν εστω βρω μια).

Αυτα ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει αλλαγη η πλακετα. Το κλακ κλακ ειναι χτυπημενη κεφαλη.

Στο πλαισιο θα στον αλλαξουν αν ειναι εντος εγγυησης, αλλα bye bye αρχεια.

ΜΗΝ τον δουλευεις αλλο χωρις να κανεις τιποτα και απευθυνσου σε μια εταιρεια data recovery. Αν πραγματικα σε νοιαζουν αυτα που εχει μεσα, ετοιμασου να βαλεις φυσικα το χερι στη τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει αλλαγη η πλακετα. Το κλακ κλακ ειναι χτυπημενη κεφαλη.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ναι, αλλά το ίδιο σύμπτωμα μπορεί να προκαλεσθεί και από δυσλειτουργία της πλακέτας ( corrupted firmware, ή πρόβλημα στο DC-DC circuit )

Link to comment
Share on other sites

Μαζεύεται, αν βρείς το firmware που φοράει ο δίσκος σου πουθενά :P

Και να μην flashάρεται, αν δεν θες να πας σε jtag, μπορείς απλά να κάνεις μεταμόσχευση EEPROM από άλλον "ολόιδιο" δίσκο :P

Λύσεις υπάρχουνε, εφόσον μπορείς να βρείς τα κομμάτια ( software ή hardware ) που σου λείπουνε.

Αν τώρα χρειαστεί όμως αλλαγή κεφαλής, που βρίσκεις δωμάτιο με clean class 100 ?

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα χρειαστεί όμως αλλαγή κεφαλής, που βρίσκεις δωμάτιο με clean class 100 ?

Τα κλασικά κόλπα στο μπάνιο... ή απλά πρέπει να έχεις "περίεργους" φίλους :hehe:

Πάντως ο F3 που ψάχνεις στο άλλο νήμα, υπάρχει ακόμα στην αγορά... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Όχι με το ίδιο PCB & firmware.

Ο δικός μου είναι από τους πολύ πρώτους.

Αλλά δεν τίθεται θέμα, μιας και το παλικάρι ο 2cpu μου έστειλε έναν δικό του, και μετά από μια μικρή περιπετειούλα τώρα είμαι in και αντιγράφω data από το broken RAID6.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now